Trochu BOZP do toho varenia

V zápale kuchynského boja si často beriem na pomoc kuchynskú handru, ale po nedávnych udalostiach zrejme presedlám na chňapky a uberiem plyn.

Ešte z reštiky mám vybudovaný zvyk na mnohé kuchynské práce používať handry. Najčastejšie ich beriem ako chňapku alebo protišmykovú podložku pod lopáre, inokedy zasa ako provizórnu zásteru. Už som spomínal, že mám v kuchyni obrovskú spotrebu malých lyžičiek. Handry sú u mňa hneď na druhom mieste.

BOZP v kuchyni

Keď vezmete handru ako chňapku, možno sa vám už stalo, že vám pri prudkom plyne začala horieť. Tento typ nehody sa mi dosiaľ celkom uspešne vyhýba. Ale pred týždňom milovaná cedila niečo vriace a obliala si ruku. Namiesto chňapky držala sitko len v handre, takže to schytali kompletne všetky prsty aj chrbát ruky. Skrátka festovná popálenina.

Myslím si, že keby mala na ruke hrubú chňapku, nemuselo to dopadnúť popáleninou. Na druhej strane dopoviem, že máme na to jeden parádny krém, ktorý nás zatiaľ vždy dostal z podobných úrazov. Volá sa Defekt a je z konopnej masti. Zelený zázrak, len si ho treba niekoľkokrát namazať na postihnuté miesto, hneď potom, ako si človek ochladil popáleninu. Jeden deň to bolí ako sviňa, ale zahojí sa to rýchlejšie a bez viditeľných stôp.

Takže odvtedy som si povedal, že už nemakám v reštike a doma nado mnou nestojí šéfkuchár, tak kam sa ženiem. Miesto handier beriem pekne chňapku a ubral som tempo varenia. Iba v krájaní zeleniny mi robí radosť to cak-cak-cak na doske ;-)

Iná kapitola sú popáleniny, keď varíš v kraťasoch alebo len tak v ponožkách (nie som papučkový). Už sa mi stalo, že som si oblial chodidlo vriacou vodou a s tou ponožkou to nebola dobrá kombinácia. Kým som ju stihol dať dole, tak len zosilnila popáleninu. To už radšej variť naboso, keď už nie v papučiach.

Nevysmážame často, ale vždy keď áno, mám po ruke väčšiu pokrievku. Keby sa náhodou spustil olejový ohňostroj, viem panvicu rýchlo prikryť, a potom odložiť preč z ohňa. Veď viete, zotrvačnosť je sviňa. Ideálny stav je, ak túto metódu nemusíte nikdy použiť. Ale to sme zasa pri tom, že domáce varenie nie je vojna a netreba sa preň zabiť.

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (1)

  1. Je potreba udržiavať koncentráciu a dávať bacha :), kamarát jazdí sa záchrankou a raz takhle išli pre dievča, ktorá na seba dokázala vyliať hrniec s polievkou. Niekoľkonásobné popáleniny, to nechceš.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.