šte stále mám na Slovensku pocit, že keď si v reštaurácii požiadam o pohár čistej vody z vodovodu, dostanem do tváre kyslý ksicht čašníka. Niečo na spôsob: napiť si sa mal doma, tu si objednaj fajnovú fľaškovú. Spomínam si tiež na svoje dočasné dlhodobé pôsobisko v Sydney, kde napriek veľkým suchám a problémom s vodou, sa pred hosťom reštaurácie automaticky objavila karafa s vychladenou vodou z vodovou. Často bez požiadania.
Keď som začal zháňať viac informácii o vode, zistil som, že práve v Austrálii táto téma rezonovala už v roku 2000, kedy nejaká štúdia tvrdila, že voda z vodovodu nie je kvalitná. Odpovedala jej napríklad komora tamojších stomatológov s protiargumentom, že obsahuje napríklad fluór a tým posilňuje zdravie zubov. Fluór tam popri chlóre pridávajú do vody už viac ako desať rokov, počty zubných kazov sa za túto dobu znížili. Zubári taktiež položili otázku, kto financuje štúdie o škodlvosti vody z verejného vodovodu.
…nesprávne skladovaná balená voda, nech je akokoľvek kvalitná, môže mať horšie vlastnosti, ako voda z kohútika.
Slovensko je v tomto trochu mimo prúdu. Vody máme habadej, a tak veľa ľudí v reštaurácii automaticky vyberá minerálku. Navyše spotreba balenej vody u nás stúpa, aj keď vo svete začínajú pomaly prichádzať na to, že celé je to možno naopak. Kým napríklad mesto New York minulý rok venovalo 700.000 USD v kampani za podporu pitia vody z kohútika (tap water), u nás si niekoľko obludností balenej vody všimol až časopis Žurnál, aj to len minulý mesiac. Napríklad to, že nesprávne skladovaná balená voda, nech je akokoľvek kvalitná, môže mať horšie vlastnosti, ako voda z kohútika. Nehovoriac o ďalších problémoch, ktorými sú napríklad množenie odpadov (PET fľaše), nutné náklady spojené s dopravou a uskladnením či celková energia vynaložená na výrobu balenej vody.
Možno sa ti prieči myšlienka, piť vodu z kohútika v reštaurácii, ale aj tu existuje alternatíva. Vodné filtre. Ich prevádzka bude nepochybne pohodlnejšia, ako skladovanie a manipulácia so sklenenými fľašami. Mnohé zo známych reštaurácii vo svete už na to prišli a tento trend sa skôr zväčšuje. Pre reštauráciu mi takéto riešenie príde prirodzené aj preto, lebo základnú technológiu na úpravu vody majú napríklad už len kvôli kávovarom.
Nebudem sa prieť o to, ktorá voda je kvalitnejšia, ale bohatosť našich prameňov by nám automaticky nemala dávať právo konzumovať ju bez rozmyslu. Rovnako nám nedáva právo tvrdiť, že voda z vodovodu je odpad. Osobne milujem naše minerálky, pijem ich však len z času na čas. Napríklad Fatru Extra s bielou etiketou. Vždy, keď sa žalúdočná kyselina vyberie nesprávnym smerom… Na každodenné pitie ale nepotrebujem vláčiť domov stolovú vodu, keď mi voda podobnej kvality tečie priamo z kohútika. Celá debata o vode teda nebude ani tak o kvalite, ako možno o chuti. Aj keď, veľa slepých testov ukázalo, že ani o tej nie. Ľudia v testoch nevedeli rozlíšiť svoje obľúbené značky od vody z kohútika. Osobne sa vôbec nečudujem všeobecnému predsudku, že voda z vodovodu je menej kvalitná. Tento mylný názor totiž spoluvytvárajú hneď dve veľké zhovadilosti. Jednak existencia „prémiových“ značkových vôd, ale aj fakt, že si naše (bez prepáčenia) hovná splachujeme pitnou vodou.
Pri hľadaní „čistej vody“ som mimo iného natrafil aj na českú stránku www.vodovoda.cz, kde sú pomerne podrobné informácie o celej problematike. A ako úplná perlička na záver som si spomenul na článok blogujúceho čašníka, ktorý mi dal do pozornosti ešte minulý rok kolega Cuketka – skvelá esej o pití vody z vodovodu.
Doplnenie: dolu v komentároch ma upozornil trenčan, že aj u nás sa tematike venuje samostatná stránka – www.dajsivodu.sk. A máme tu aj prvý zákaz predaja balenej vody. V Austrálii.
foto: Viktor Klimo
co sa karafy na stole tyka, robila som servirku vo francuzsku, a tam by nebolo stola, kde by tato krasavica cista voda z kohutika netronila :-)
ci uz mali ti ludia na stole menu za 25 eur alebo 98, vzdy tam bola. comu som sa ja ale trochu cudovala bolo, ze si objednali velku flasku stolovej vody (bud evian alebo badoit) a k tomu karafu a mixovali to dokopy….
Presne, mozem to potvrdit, vo Francuzsku je to skutocne tak.
Inak voda z vodovodu je skvela vec: je studena a vzdy osviezi. A casnika skutocne nezabije, ak ju polozi na stol kazdemu zakaznikovi – mne je trapne, ze si to na Slovensku musim vzdy vypytat (a mnohokrat neuspesne – v tom pripade si neobjednam ziadnu vodu). Pritom ked ponukaju tie „mineralky“ (nehovorim o Fatre – tu aj tak nemavaju), tak maju vzdy ostaru s tym, ci: chladenu-nechladenu, perlivu-neperlivu), atd. Pritom ja sa idem do restauracie v prvom rade najest a nie napit za 2 eura….no comment.
Kyslé ksichty zažije človek aj inde. V Rakúsku nás servírka upozornila, že ak budú deti piť vodu z prinesených fliaš (detské s vodou vodovodnou), tak nás bude musieť vyhodiť. Nemusela. Dvere sme našli.
Karafa s vodou nie je bežná vec ani vo Švajčiarsku. Pohár s vodou ku káve dostávam však častejšie a stane sa, že aj dva navyše pre deti.
Slovensko sa nevie rozhodnúť, či chce byť stále vo veku kojenca, alebo papuľnatého tínedžera. Snáď sa mu raz zadarí rozhodnúť sa a dospeje.
Dovolim si dat do pozornosti, ze u nas sa uz dlhodobo venuje vode z vodovodu na pitie projekt dajsivodu.sk
vyborne, ak dovolis, pridam stranku aj do clanku
Tu si treba uvedomit jednu dolezitu vec a sice kvalitu vody z vodovodu, ktora sa diametralne lisi v regionoch a aj domoch.
U nas doma mame vodu (aspon na pohlad) v pohode. Po akejkolvek oprave vodovodu je vsak zafarbena do zlta, co by som neriskoval. Takisto zazil som mnoho nebytovych priestorov, kde voda z vodovodu pripominala skor mlieko ako vodu. Starsie domy v Bratislave so starymi potrubiami tiez nie su gamewin co sa tyka vody. Ked tak by som volil urcite filter Brita ;)
ale samozrejme, pri starych rozvodoch, nedajboze olovenych sa nemame o com moc bavit, ale na druhej strane ciatocne plati aj podobny efekt, ako pri hlinikovej moke – voda si v potrubi vdaka usadeninam vapnika spravi sama ochrannu vrstvu. To by aspon vysvetlovalo, ze opravou sa takato vrstva na cas narusi a uvolni hrdzu.
osobne tiez pouzivam Brittu, ktoru mam primarne kvoli kavovaru a caju. A ked uz je doma, tak tu vodu rovno aj pijem…
Tak tak, inak voci klasickej vode nic nemam, vzhladom na to, ze je rovnaka ako vsetky stolove (nie mineralne) vody v pixliach.
Veru, karafa vody k obedu je zaklad. Ked k nam na slovensko prisli francuzi, tak som si tu karafu zacala v restauraciach pytat, a celkom to islo. Vacsinou boli casnici poziadavkou prekvapeni, ale doniesli. Vo FR karafu donesu bez problemov, pretoze im to kaze zakon. Ale staci ist vedla do Belgicka a na pitie poziadat vodu – a uz vam nesu flasu Evianu. Dobry zazitok som mala pred par tyzdnami – boli sme v hviezdickovej (michelin) restauracii (kde kava stala 4 eura a pohar vina 8), a na pitie sme si vypytali ‚carafe d’eau‘. Casnik prisiel, nalial nam vodu do poharov, a odisiel s nou prec – asi aby sme neobtazovali ostatnych hosti pohladom na obycajnu karafu namiesto Evianu :)
Tak, teraz idem a nalejem si do pivného krígľa 0,5 l pramenitej vody zo žitného ostrova.
Kvalitou a chuťou prekračuje podľa mňa aj podaktoré „minče“. Nazdravie :)
Zaspominala som si na mlade casy, cca 15 – 18 rokov dozadu, ked sme s kamoskami chodievali na diskoteky. Jedna z nich potrebovala k stastiu vzdy len obycajnu vodu, a neskor sme sa to od nej naucili aj ostatne: casnika ci barmana vzdy s usmevom „spracovala“, ze si prosi velky pohar vody. Vzdy na nu vyplestili oci, ze ci z vodovodu, tak sa usmiala zas, ze ano, ta je najlepsia. Bolo to svojim sposobom priekopnicke. V tom case v baroch ani nechyrovali o balenej vode, ako prva sa objavila (akoze inac) Bonaqua hnusna bublinkova, dnes by som ju do ust nedala, ani keby mi platili, ale vtedy sme boli stastne, ze nemusime do seba liat same sladke koly a dzusy.
Dnes zijem na Zitnom ostrove, mame vlastnu nabijanu (nie vrtanu!) studnu a uz tretikrat sme ju dali preskumat, a vazeni, splna nielen nase, ale aj americke kriteria pre dojcensku vodu. Cakam, kedy si vodova lobby z EU da tu pracu a zakaze vsetky studne a vodu z nich, len aby nam tu istu vodu niekto za par eur predal v plastovej flasi alebo ako luxus – v sklenej. Restauracie su tiez ohnivkom retaze a pitnu vodu vam zadarmo davat nebudu, ved ako by ju uctovali, ked ju nemaju v napojovom listku!
Biznis je biznis a kto (partnersky dodavatel) maze, ten jede! Radsej si idem dat jeden pohar tej nasej poctivej ozaj pramenitej vody.
Karafa na stole . . . Tak trochu sa mi prieči myšlienka, piť vodu z kohútika,
prosto NEDôVERUJEM VOD√ÅR≈áAM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
– to dokáže zmeniť môj názor na karafu vody na stole :)
Poznám také kaviarne aj reštaurácie kde to je normálne :)))
Citujem z článku: „. . . ale aj tu existuje alternatíva. Vodné filtre.“
Napr. filter Brita aj keď teda nemá UV ošetrenie vody, je dobrá voľba, ma svoje pre aj proti – v každom prípade lepšie ako len tak . . . z vodovodu)
Povedzme že kvalitný uhlíkový filter najlepšie s UV lampou (som majiteľom takéhoto prístroja a venujem sa aj ich predajom)
– to dokáže zmeniť môj názor na karafu vody na stole aj v reštaurácii :)
Zostávam s priateľským pozdravom
a prianím čistej nezávadnej PITNEJ vody.
kamarat robil dlhe roky na vodnej nadrzi biologiu a chemiu vody a s tou vodou neboli ziadne problemy…