Ako urobiť z jedného eura päť? Nechajte ľudí vystreliť si zo zemiaku pataty

titulna

hxolandsko patrí medzi krajiny s vysokou hustotou obyvateľstva. Podľa údajov zo stránky Wikipedia pripadá 487 obyvateľov na jeden kilometer štvorcový. Hustota obyvateľstva a dopravy je taká veľká, že občas s tým majú problémy nielen bežní účastníci premávky, ale aj všadeprítomné divé kačky, ktoré musia niekedy vo vzduchu zúrivo brzdiť, aby nevrazili do ľudí pri prelete nad mostíkmi. Výhodou takejto vysokej hustoty je, že človek často narazí na zaujímavé veci. Ako napríklad streľba zemiakom.

Holanďania majú radi hranolky. Hovoria im pataty. Sú veľmi veľké, nie moc solené a v stánku si zákazník môže vybrať z takmer 20 omáčok od rôznych druhov majonézy (plnotučná, polotučná, diétna, cesnaková, s čiernym korením, so zeleným korením) až po obľúbenú pindasaus, čo je omáčka z arašidov. Odporúčam. Výborná kombinácia sladko-slanej chuti s chrumkavými kúskami orieškov.

foto1

Pataty sa dajú kúpiť nielen v stánku, ale dajú sa tiež vystreliť u fritovacích kovbojov, ako tomu bolo v jednu marcovú nedeľu v Utrechte. V podstate ide o to, že k cylindru so stlačeným vzduchom je pripojená rúra, ktorá funguje ako hlaveň. Do nej sa natlačí zemiak. Puška pripravená k streľbe sa namieri na terč. Tým je kovový štvorcový rám s drôteným výpletom. Ním vystrelený zemiak preletí, drôty ho rozrežú na kúsky a tie potom prepadnú za rám do pripravenej fritovacej nádoby. Tá sa na chvíľu vloží do fritovacieho oleja a za minútku si už šťastný strelec pochutnáva na svojich vystrelených patatoch.

foto2

Dvaapolkilové vrecko zemiakov sa dá v obchode kúpiť za _ 1,60. Zemiak dostatočnej veľkosti na streľbu váži cca 200 gramov. To znamená, že jeden zemiakový náboj pri maloobchodnej cene vyjde na 13 euro centov. Náklady na kompresiu vzduchu si netrúfam odhadnúť. Povedzme, že celkové náklady na jedny vystrelené pataty aj s fritovaním a omáčkou vyjdú na 20 euro centov. Jedna strela stoji _ 1 a keďže väčšinu strelcov tvoria deti do 10 rokov, trvá im to zhruba 2 minúty, kým kovboj pušku pripraví a strelec sa odhodlá stlačiť spust. Za jedno strelecké dopoludnie v trvaní 4 hodín si fritovací kovboji môžu prísť na celkom peknú a zaslúženú odmenu. Chce sa niekomu vypočítať akú?

Dievčatku sa výstrel podaril a už čaká na svoje pataty. Medzitým si zbraň zameriava ďalší strelec.

deli divider

foto: Milan Krajčovič

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (5)

  1. …ano, slavna potatog gun :) kedysi sme ju s kamosom vyrabali…moze byt nebezpecna

  2. tastespotting.com poznete?

  3. nepoznam, (klik), poznam, a uz sa veziem… ;-)

    vdaka za tip

  4. tak dam este jeden. ezra pound cake. da sa najst. prijemne browsovanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.