Etwas gutes essen wollen

Milujem Cafe V z niekoľkých dôvodov. Po prvé neodolateľne vyzerá: perverzne červené steny, vysoké stropy, blýskavé lustre, nahé drevené stoly a zopár retro zrkadiel. Alternatívna, tak trošku indy-pindy náladička, miestni intoši v pásikavých šáloch a bizarných tyrkysových svetríkoch, na barovej stoličke predvádza výstavný zadok krásna turecká sexica. Započujete však neraz aj ingliš; podnik si spravil dobré meno. Mám rada takúto – evidentne mierumilovnú – klientelu. Ak sa tu zomelie bitka, bude sa vysoko pravdepodobne bodať len sarkazmom.

A potom je to samozrejme skvelé jedlo. Nikdy ma nesklamalo, aj keď sa občas prihodila tragédia ‚Äûty to máš lepšie“ a bitka o zvyšky na tanieri Milovaného. Ešte že v Cafe V sú také veľkorysé porcie a Milovaný sa moc nevie biť.

Cafe V je presne typ podniku, aký mi svojím jedálnym lístkom dokonale vyhovuje: tvári sa vegetariánsky, ale pod hustou maskou z baklažánu sa nesmelo skrývajú záludní votrelci: sladkovodné ryby. Há! To je niečo pre mňa.
Rybiská tu mimochodom robia nedostižné – s indickými omáčkami, šťavnaté, s horúcou kurdskou láskou pripravené. Ku košatému stabilnému jedálnemu lístku sa pridáva obmieňané minimenu s aktuálnou ponukou. Bio vína, rôzne čaje a šťavy, koreneným syrom plnené hríby, cícerové omáčky, monštrózne šaláty, všelijaké zeleninové smažené panvičky a iné dobroty. Automatický couvert tvoria práve dopečené, teplé pizza chleby. Ešte sa z nich cesnakovo parí.

Ak vás podobne ako mňa k smrti nudia všadeprítomné grécke a tuniakové šaláty, Cafe V je čistý raj: kurdskí majitelia a zároveň autori jedálnička neváhajú odvážne šľahnúť na zdravé zelené listy trebárs sýty pečený baklažán či fenikel.

Ak vás podobne ako mňa k smrti nudia všadeprítomné grécke a tuniakové šaláty, Cafe V je čistý raj: kurdskí majitelia a zároveň autori jedálnička neváhajú odvážne šľahnúť na zdravé zelené listy trebárs sýty pečený baklažán či fenikel. A ten dressing! Kĺže na jazyku ako lichotivé slová. Husté karí omáčky, hummus, mastné olivy, kozí syr s cukinou, čerstvé chlebovité pokrmy na rôzne spôsoby, slastné tofu, špenátovo-syrové guľky…
Najväčšou devízou Cafe V je podľa mňa invencia pri tvorbe pokrmov. Žiadne prešpekulované absurdity určené na ohúrenie konzumenta a vymastenie ega šéfkuchára, ale prosté, očiotvárajúce zážitky nečakanej harmónie jednoduchých chuťových kontrastov. Pikantné so slaným, sladké s kyslastým. Exotický šmrnc a živé, farebné chute striekajú z každého (matersky kopcovito) naloženého taniera.
Cafe V je divinačný zážitok, pretože nielenže sa dobre najete, ale môžete aj spokojne odhopkať do noci s vzrušujúcim doggy packom plným lahodných dobrôt. To všetko za relatívne robotnícke ceny. Toto miesto je začarované.

info:
Cafe V, Lausitzer Platz 12, Berlín – Kreuzberg

Ceny: √öplne prijateľné. Dvaja sme sa komplet najedli asi za 40 eur.
Odporúčané jedlo: Ryby a plnené hríby – o tých budete mať ešte aj vlhké sny.
Poklesky: Ostré svetlo z reflektorov evokuje vyšetrovanie na policajnej stanici. Treba si dobre sadnúť.
Koho vziať: Kohokoľvek, kto je hladný a má rád božské jedlo. A militantných anti-vegetariánov. Nech vidia!
Hviezdičky: štyri a pol. Bez debaty.

foto: Lenka Jíleková

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (7)

 1. jaaaaj, vediet ja toto v septembri…:-(
  Leni, je to tak brilantne napisane, ze koli tomuto si uz teraz rezervujem letenku na buduci Barconvent. Do teraz som vahal, ci tam pojdem aj treti krat, ale teraz som sa rozhodol!!!

 2. lenka j.

  hej, presne, to je nase „barconvent“ jedlo!! uz tradicia… tak dufam ze sa k nam nabuduce pridas!!
  :-)

 3. jaaaaj, vediet toto v juni:)) (asi 100 metrov odtial sme boli na obede.:)

 4. velmi rad, len musim zdokonalit moje nedostatocne znalosti anglictiny…:)
  pracujem na tom, ale zatial nie dosťatočne intenzivne, tak ze to bude moje predsavzatie do Noveho roka č.1

 5. ahojte, kde sa Cafe V nachadza?

 6. ahoj, je to uvedene dole v clanku:
  info:
  Cafe V, Lausitzer Platz 12, Berlín – Kreuzberg

 7. Ivana Kollarova

  Cafe V poznam a suhlasim so vsetkym co ste napisali!
  Bozske jedloooo, mnam, esteze idem o mesiac do Berlina ;-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.