Jahody v Nitre s novými menami

Už piaty krát pomáham s organizáciou gastrofestivalu v Nitre. Jeden by si myslel, že po tých rokoch to už bude pokojná rieka, ale nie. Vraj až po desiatich…

Festival s podtitulom Jahodová Nitra sme minulý rok skúsili presunúť na Starý rínok, čo je menšie námestie za hlavnou poštou. Mali sme viac stánkov, než bolo schopné uniesť, aj keď na druhej strane, atmosféra pod stromami bola komornejšia ako na vydláždenom námestí. Minulý rok sme tiež spravili hosťovskú zónu, kam sme pozvali hlavne streedfoodové mená mimo nášho kraja. To sa veľmi neosvedčilo, pretože kým naše domáce prevádzky priniesli naozaj fajnové špeciality, všetko zvalcovali hranolky.

Aj pre toto sa tento rok vraciame na pôvodné miesto, na Svätoplukovo námestie a priestor dáme regionálnym špecialitám. Stále u nás platí pravidlo, že stánky si vyberáme a musia byť z nášho kraja, len menší a priamy výrobcovia.

Supercháles

Čo bude ešte iné? Postupne nám vypadli reštaurácie, najčastejšie z kapacitných dôvodov (obligátne a stále platné nie-sú-ľudia). Na ich miesto však pribudlo pár nových mien, ktoré stojí za to ochutnať. Napríklad úplne nitránskych Supercháles, levických King’s Beef aj vegetariánskych Pánov Baklažánov. Keď k nim pripočítate aj nitriansku Hot Dog Factory, Šporheltníky a Podpecníky pod pecou, myslím, že si budete vedieť vybrať a nezostanete hladní.

Veľký vínny stan sa premení na sedem menších stánkov konkrétnych vinárstiev, od Čajkova, cez Radošinu, Topoľčianky až po Veľké Zálužie či Pukanec.

Najväčšia vínna pivnica v Pukanci

Pivo je v Nitre silné. Na festival síce nepríde Hop Grup, ale napriek tomu pošle svoj jahodový špeciál. Nájdete ho na pípe v BeerTime. A štafetu jahodového piva údajne preberie aj Trogár, tak dúfame bude čo porovnávať. Pivné chute doplní aj Lifehouse a sajdre od Martin’s Cider aj Kastler.

Káva, ďalšia silná stránka Nitrianskeho kraja. Čerstvo pražené zrná pripavené cez espresso alebo niektorou z alternatívnych metód prinesú Green Plantation z Komárna, Bean Up z Nitry, Incuple z Kamanovej a Pražiareň Veľké Zálužie. Kávovú päťku uzavrie náš známy kávový obchodík Rosetta.

Ku káve sladkosť, však? Na výber budete mať ovocné koláče z Terasy pod vŕškom, raw dezerty z Retro Gelato v Jahodnej aj bezlepkové sladkosti z Pinch of Sweet. Chýbať nebudú ani Lyra Chocolate a Slowlandia. O nanuky sa zas postará Poľské veľvyslanectvo, ktoré bude tiež našim hosťom.

Jahodová Nitra a jahôd nikde? Vôbec nie. Čerstvé jahody budeme mať z Jelenca, Trnovca nad Váhom a Černíka. Zvyšok nájdete v ponuke špecialít a dezertov.

Ponuku uzavrú regionálny produkty, napríklad štipľavé papričky, med, bylinky, tekvicový olej, džemy. Niektoré zo spomínaných nájdete pod značkou Ponitrie.

Medové chuťovky

Prirátajte k tomu všetkému ešte festival bubnov drumpoint Slovakia a karnevalový sprievod s koncertami a deň bude kompletný.

Verím, že sa vám na piatok ročníku akcie bude páčiť, predpoveď počasia zatiaľ hlási slnečno a akurátnych 24 stupňov.

P.S.

Keď skončí festival, hádam sa konečne dostanem k niekoľkým novým článkom, jednému receptu aj Omrvinkám.

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (3)

  1. Celkom mily gastro festival to bol, objavila som novu kavovu praziaren, kupila jahodove vino a dokonca mam knizku o polskom chlebe z polskeho institutu po anglicky, tak totalna spokojnost :)

    1. Joj, a prečo si sa neohlásila?

  2. Som myslela, ze ta nahodne najdem. Nabuduce sa ozvem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.