Krajšie neznamená nutne aj lepšie (+fotogaléria)

Pred týždňom som si s kamarátom spravil okružnú jazdu po bratislavských vianočných trhoch. Obaja sme ich navštívili už skôr, teraz sme ich pozreli o niečo podrobnejšie.

Už na prvý pohľad je vidno, že sa so stánkami niečo stalo. Sú o niečo krajšie ako po minulé roky, na prestrešených stoloch určených na konzumáciu často prebleskuje vizuálna identita mesta aj s jeho logom. Stánky sú viac upratanejšie, už to nie je také „každý pes iná ves“.

Vianocne trhy

Trhy sú pomerne roztiahnuté. Z Hlavného námestia sa točia až po Františkánske. Na Hviezdoslavovom námestí je tiež slušný počet stánkov aj stolov a niečo málo sa ušlo aj Primaciálnemu. Plus na nádvorí radnice sú remeselné dielne, pár živých zvierat a niekoľko stánkov. Páčilo sa mi, že človek mohol prechádzať medzi jednotlivými priestormi a hľadať špeciality.

Keď som začal prezerať ponuku, všetko sa mi postupne zlialo do trojkombinácie lokša-punč-štrúdľa. Čokoľvek iné bolo treba vyslovene hľadať. Napríklad párance, v pomerne otvorenom stánku som ich však nevidel. Len množstvo kadí s olejom, kde sa robili zemiakové placky. Záľahu štrúdlí niekde prerušili linecké kolieska a bratislavské rožky. Ochutnal som makové, plnkou nijako zvlášť neprekypovali. Odpustiť im to môžem len preto, že išlo o charitatívny stánok, tak hádam išiel rozdiel na dobrú vec. To isté už nemôžem povedať o ďalšom makovom rožku (1,50€), ktorý som ochutnal v inom stánku. Tam bolo plnky žalostne málo a navyše bola nadrobená slivkovým lekvárom.

Bratislavský rožok zo stánku Víno Levice

Čo tu vyslovene vytŕčalo, bol napríklad stánok Foodstocku. Ponuka sa trochu slovne prezliekla, gyoza je teraz plnená taštička, je tu aj vegetariánska kapustnica a chlieb s tekvicovou nátierkou. K tomu všetkému Lubo, ktorý oslovuje okoloidúcich menom „hladoši“. Ochutnal som spomínané gyozy (4,90€) a hokaido nátierku (1,50€), obe plnotučné a stoja zato. Kapustnica tiež.

Nakoniec, aj v spomínanej trojkombinácii sa ukázali nejaké rozdiely. Poväčšine v stánkoch cinkali mikrovlnky, ale nájde sa tu aj pár miest, kde lokše prihrejú na horúcej platni. Upratanejšie zároveň znamená, že tento rok napríklad zmizli podpecníky na Hviezdoslavovom námestí. Napriek tomu sa mi zdá, že ponuka tu bola o niečo lepšia a pestrejšia ako na Hlavnom. Na konci, v Nordsee som si dal rybiu polievku (2,50€). Bola celkom chutná, akurát pikantná, s kúskami rýb a krevetami, nechýbal ani kôpor.

Rybia polievka z Nordsee

Na tom istom námestí je ešte stánok NYC s hot-dogmi a waflami. Nie zrovna lokálne, ale počul som na nich chválu, tak som ochutnal orieškové wafle (2,90€). Boli poliate medom a posypané orechami. Cesto bolo tmavé a škoricové, chutili naozaj dobre. Keď sa budete vracať späť z Hviezdoslavovho námestia na Hlavné, natrafíte asi na najväčší úlet tohtoročných vianočných trhov – pár stánkov pod Domom spisovateľov, na čele s vianočným kebabom.

Záver

Vianočné trhy sú zasa raz o peniazoch. Rozumej, na nájomné za stánky treba zarobiť. A to ide pomerne ťažšie, ak predávajúci špekuluje s menej známymi špecialitami. Logicky potom väčšina stánkov stavila na presladené turbo punče a dvojkombináciu lokša-štrúdľa. Chápem, tieto jedlá sú mimoriadne populárne hlavne preto, že ľudia jednoducho nemajú čas na ich domácu prípravu. Ale mať ich úplne všade je na mňa trochu moc. Špeciality, ktoré to mohli ako tak zachrániť, dopadli paradoxne ešte horšie ako spomínané lokše. Tie aspoň v niektorých stánkoch zoženiete v dobrej kvalite a plnku vám pripravia priamo pred vami (na Hviezdoslavovom).

V mori načančanej priemernosti potom logicky vyniká pár stánkov, ktorých ponuka prekračuje tradičnosť Vianoc o niečo viac. Plnené taštičky nie sú síce o nič vianočnejšie ako ten kebab, ale vo Foodstocku je aspoň polovica ponuky prispôsobená sviatkom a jej chutiam. Len škoda, že ich čiastočne chválime za dôvody,  pre ktoré by sme mali skôr kritizovať tých ostatných.

Boli ste? Kde vám chutilo?

Fotogaléria

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (2)

  1. Bratislavske rozky jedine od Fantastico(tak sa to tusim vola,predavaju aj kazdu sobotu v trznici ) a stoja 1€.aj moja 3,5rocna dcera uz rozozna dobry pozsonyi kifli,)ale dakujem za tip na ten foodstock.my kazdy vecer vetrame vianocne trhy do bytu a stale chodim okolo,tak ani nemam chut nieco kostovat.a ten ulet pod domom spisovatelov vo mne vyvolava velmi rozporuplne pocity.no neviem..

  2. Richard Marecek

    Foodstock: falafel, gyozy, kapustnica. Vsetko super. Upgradnuty falafel s hummusom je vyssia liga, ako robil Foodstock doteraz.
    Waffle v NYC podla mna nedotiahnute. Orechova s medom prilis sucha, chcelo by to vymysliet lepsiu omacku. Ovocna s cokoladou zas presne naopak. Cokolada prilis tekuta a vela stavy z ovocia. Blbo sa je nieco, z coho tecie. Plus boli malo zohriate. Samotna waffla pritom velmi fajn. Skoda.
    Ine som nejedol. Aj tak nakoniec skoncim v Orbise na hranolkoch :-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.