Kraków, priateľský k turistom

Kraków

Pred vyše mesiacom sme s priateľkou absolvovali výlet do tohoto krásneho mesta našich severných susedov. Napriek tomu, že ho od nás (rozumej z Nitry) delí krátka vzdialenosť, dopravné spojenie je pomerne komplikované. Ani jeden nevlastníme auto ba ani vodičský preukaz, následkom čoho nakoniec padlo rozhodnutie cestovať nočným vlakom z Nových Zámkov. Do cieľa sme teda prišli vcelku odpočinutí a v dobrej nálade.

Kraków

Keďže sme prišli ráno a v strede pracovného týždňa, mali sme možnosť prezrieť si historické centrum aj bez más turistov, ktorí ho každý večer nekompromisne zaľudnia. Kraków, ako niekdajšie kráľovské mesto, je doslova preplnený historickými budovami a pamätihodnosťami rôzneho charakteru.

Alchemia

AlchemiaMy sme v prvý deň navštívili židovskú štvrť Kazimierz, kde našou prvou zastávkou bol klub Alchemia. Interiér i atmosféra vás posunie späť v čase i napriek tomu, že sme ho navštívili v doobedných hodinách. Postupne sa v ňom začali schádzať ľudia na kávu či lahodne vyzerajúce čerstvé zákusky. Klub funguje ako kultúrne centrum rôzneho zamerania, kaviareň i bar v jednom. Je bez obsluhy, na čo sme prišli asi po piatich minútach čakania a nekompromisne sme si objednali o pol desiatej ráno poľské pivo Żywiec, ktorého majoritným vlastníkom je však už nadnárodná korporácia. Napriek tomu bolo celkom dobré a nepokazilo príjemné krátke posedenie. Židovská štvrť Kazimierz pôsobí vo všeobecnosti menej pompézne ako Rynek Glówny a jeho bezprostredné okolie, no má svoje vlastné, ťažko opísateľné čaro.

Hostel DecoAk som uviedol, že Kraków je priateľský k turistom, v praxi to okrem iného znamená, že poskytuje nepreberné množstvo možností ubytovania rôznych cenových kategórií. My sme si na základe recenzií vybrali hostel Deco mimo centra a môžeme konštatovať všeobecnú spokojnosť. Ochotným personálom počínajúc, čistotou, vybavenosťou a dobrými raňajkami končiac. Ak ešte niekedy do tohto mesta zavítame, naša voľba sa s najväčšou pravdepodobnosťou zopakuje.

Čítajte pokračovanie článku

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (3)

 1. Do Krakowa chodievame s manzelom velmi radi. Boli sme tam aj na Silvestra, stravili sme tam 5 dni, ale aj letny Krakow sa nam paci.
  Co sa tyka restauracie Chlopskie jadlo….tam sme neboli, hoci zvonku vyzera restauracia velmi vabne, ale na tie porcie, co som tam videla, sme chut nemali. :-))
  Zapiekanky sme ochutnali, su super.
  Byvali sme na internatoch Technickej univerzity, velmi dobra poloha, lacne ubytovanie, ale urcite pozriem aj ten Vas tip. Dostupnost do mesta peso.
  Co ma prekvapilo na Silvestri na Rynku Glovnom, vobec sa tam nepodaval a nepredaval alkohol, ani varene vinko…..je to zakazane. U nas su trhy iba o vine, medovine a tak. Tam ani nahodou. Vsetci mali flasu sektu v ruke, pohare sklenene a strngli si tam. Bola to dobra atomska. :-))
  Krakow je krasny. :-)

 2. arabiatta

  ahoj som poliak, bydlim v krakove, a mozem odporucit restauraciu “ Łowcy Smaków“ na Placu Szczepańskim (namestie). Vyborne, lacne jedlo!!!

 3. Dakujem za tip, do Krakowa sa urcite vratime, takze vyskusame

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.