Ortomercato – najväčší trh so zeleninou a ovocím v Taliansku

Budík zvoní pred 6-tou ráno. Je sobota. Moje želanie – isť sa pozrieť na Ortomercato v Miláne, bolo vyslyšané. V tejto chvíli by som však na moje zbožné prianie najradšej zabudla…

Premôžem sa. Na trh prichádzame okolo pól 8-ej ráno – príliš neskoro na to, aby sme stihli ten najväčší zhon, ale vhodný čas na urobenie pár fotiek a na bezpečné „poprechádzanie sa“.

Samotné budovy krásou nevynikajú, ba priam naopak, pôsobia zanedbane a ošarpane. Pri pohľade na ne by ma vôbec nenapadlo, že toto je najväčší trh ovocia a zeleniny v celom Taliansku (objem predaného tovaru 1 000 000 ton ročne). Ide len o akési prístrešky, všetko sa prakticky odohráva pod holým nebom – v tomto období zároveň teda i v celkom slušnej zime.

Ortomercato je otvorený veľkopredajcom a malopredajcom každý deň od 5.00 ráno do 10.00. Pre širokú verejnosť je otvorený iba jediný deň v týždni, v sobotu od 9-tej hodiny (aby sa predalo i to, čo zostalo z týždňa).

Plocha zaberá 445 000 m², rozdelených do 4 pavilónov, vo vnútri sa nachádza uzatvorených 109 000 m³ na studené uskladnenie. Na trhu nájdete širokú škálu ovocia a zeleniny vysokej kvality, čo zabezpečuje Milánu prvotné miesto v Taliansku a rovnako i v iných krajinách. Export predstavuje ďalších 300 000 ton ročne, či už veľkoobchodníkom, maloobchodníkom alebo exportným spoločnostiam prítomným na trhu. Ovocie a zelenina predávaná na tomto trhu pochádza najmä z Talianska (70%), a tak Ortomercato figuruje najmä v roli redistribútora.

Nájdete tu i pár maličkých obchodíkov s typickými regionálnymi produktami, bankomat, či pekáreň. Denne tu pôsobí desiatka policajtov a nonstop sa tu vykonávajú hygienické kontroly.

Dovoz tovaru sa začína každý deň – či skôr každú noc – o polnoci. Otočí sa tu denne 300-350 kamiónov. Najrušnejším dňom je pondelok, keď je tu rovnaká dopravná zápcha ako v celom Miláne. Pred vstupom som bola upozornená, že v ranných hodinách trh nie je príliš bezpečným miestom – pár ľudí tu už zomrelo a úrazy sa dejú často.

Trh denne navštívi 9 000 osôb, z ktorých cca tretina priamo na trhu pracuje. Je to miesto, kde počujete všetky jazyky sveta. Okrem taliančiny. Väčšina robotníkov pracujúcich na trhu sú prisťahovalci, hlavne tí z krajín mimo EU. Ortomercato má i svoje negatívne stránky. Je centrom mafie, miestom, kde prekvitá práca na čierno a kde sa zarába 15€ za 6 hodinové vykladanie a nakladanie bedničiek, v noci, v zime, v horúčavách, v lete. A často krát dokonca i menej. Makajú tu hlavne chlapi. Ženy nevidieť.

Pýtam sa: „A kde sú ceny“? Ceny sa tu dohadujú. Menia sa každý deň a samozrejme, cena závisí od nakúpeného množstva. „A ak som sympatická, dostanem zľavu :D ?“, pýtam sa. „Je to dosť pravdepodobné!“

Ceny sa na bedničkách začnú objavovať až v sobotu, keď sa trh otvorí verejnosti. Minimálny nákup je jedna celá bednička (cca 10 kg). Treba si teda dobre premyslieť, či sa vám oplatí mať doma desať kíl cibule. Orientačné ceny za 1 bedničku: šalát 2€, cibuľa 3€, reďkovka 4€, karfiol 10€, paprika 10€, artičoky 13€, citróny a pomaranče 3€, hrušky 5€, kivi 6€, ananás 7€ za 6 veľkých plodov. Pre veľkoobchod sú ceny výrazne nižšie.

Volské srdce

Domov si odnášam prvé tohtoročné jahody (16.3.2013), pomaranče zo Sicílie a rajčiny s názvom Cuori di bue (volské srdcia), hodia sa do šalátov. Pomaranče chutili božsky!

Fotogaléria

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.