Aké je to presťahovať gastrofestival (+ fotogaléria)

Už túto sobotu, 2. júna, nás v Nitre čaká už 4. ročník akcie Festival chutí Nitrianskeho kraja, inak zvaný aj Jahodová Nitra. Rozhodli sme sa zdvihnúť kotvy z vypečeného námestia a pohľadať viac zelene a tieňa.

Zmeniť miesto nie je len tak, ale pomerne veľa podobných akcii to už v minulosti dokázalo urobiť. Ako najsamozrejmejší sa zdal Mestský park na Sihoti, ale mali sme tam rôzne technické obmedzenia. Potom sa objavila adresa Starý rínok. Je to malé námestie medzi hlavnou poštou a Mestským kúpeľom, kde je dnes minipark. Tieňa je tu násobne viac ako na Svätoplukovom námestí a navyše je to len kúsok vedľa, ani nie 100 metrov.

Malo to však jeden háčik – námestie slúži aj ako parkovisko, takže sme museli vybaviť jednak uzávierku cesty smerom od pošty a zároveň zobojsmernenie Kúpeľnej ulice, aby sa dalo dostať k hotelu a obchodom pre zásobovanie. Potom prišlo na rad kreslenie, kam umiestniť jednotlivé stánky. Oproti minulému roku ich pribudlo a potrebovali sme ich porozdeľovať do logických aj praktických skupín. Akoby toho nebolo dosť, bolo treba vyriešiť aj prípojky na elektriku, lebo niektoré stánky si pýtali 10kW odber. Keď to zrátam, tak len samotné rozmiestnenie mi zabralo 2-3 celé pracovné dni.

Program a hlavná tribúna zostali na pôvodnom mieste. Pri nej budú dva veľkorozmerné stany so stolmi aj sedením. Vedľa bude stan VÚC v rámci sviatku sv. Urbana s ochutnávkou vín. Na hlavnej scéne vyvrcholí ako každý rok veľký sprievod bubeníkov Festivalu bubnov a perkusii – drumpoint 2018. Navyše k bohatému hudobnému programu bude v Divadle Andreja Bagara aj Deň otvorených dverí.

Priestor pred poštou bude uzavretý pre vozidlá, takže budete môcť s kľudom korzovať na ktorúkoľvek časť festivalu.

Na samotnom Starom rínku nájdete Jahodovú ulicu, kde sme sústredili čo najviac jahodových špecialít. Budeme mať dva stánky s čerstvými jahodami – z Jelenca a Trnovca nad Váhom. Čo sme zatiaľ počuli, tak sa úroda našťastie tento rok vydarila.

Hneď oproti budeme mať festivalovú novinku – Hosťovskú zónu. Stále u nás platí pravidlo, že pozývame len menšie prevádzky z nášho kraja a len priamych producentov. Na druhej strane sme  tento rok pozvali pár stánkov so streetfoodom z iných miest, aby aj domáci mohli ochutnať niečo nové.

Ak chcete vidieť, čo všetko nájdete na festivale, mrknite aspoň túto minigalériu.

Ostatné stánky budú lemovať celé námestie, nebude chýbať ani jeden stan so sedením, veľa slnečníkov aj sedacích vakov. Festival si teda môžete kľudne zmeniť na príjemný piknik v tráve. Uprostred parku bude tróniť Veľké pečenie jahodovej bublaniny. Bude to 10-metrový nápis NITRA vyskladaný z tohoto koláča. Viac ako polovicu prinesú jednotlivé stánky a prevádzky, pridajú sa aj samotní organizátori z NOCR, zvyšok dopečie a poskladá cukrárska výrobňa Ervin z Tešedíkova. Sám prispejem dvoma plechmi a som zvedavý, aké rozdiely budú medzi jednotlivými koláčmi. Už teraz viem, že časť bude napríklad bezlepková.

Čo s tou veľkou bublaninou urobíme? Budeme ju rozdávať za dobrovoľnú sumu, aby sme výťažok venovali na charitatívny účel. Ceremónia okolo bublaniny začne okolo 17:00.

Keď to všetko spočítam, budeme mať na Starom rínku spolu 43 stánkov, z nich bude 7 reštaurácii, 7 streetfoodov, 4 vinárstva, 2 lokálne pivovary, 2 cidre, 2 pražiarne kávy a mnoho menších krajových špecialít. Medzi stánky musím započítať aj tvorivé dielne a Koleso štastia so zaujímavými cenami a permanentkami. Budeme tam od 14:00 do 22:00. Nezaviedli sme žiadne vstupné ani kupóny, všade bude platiť hotovosť.

Mimochodom, ak budeme mať malú predochutnávku. Všetky naše aj hosťovské streetfoodové stánky budú na Svätoplukovom námestí už deň vopred, na Športový deň detí 1. júna od 10:00 do večera.

Teraz už len nech výjde počasie, tešíme sa na Vás v sobotu 2. júna. Podrobný program akcie nájdete na www.jahodovanitra.sk.

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.