Výlet za jablkami, kúsok pri Vrábloch

V garáži spojazdňujem montážnu jamu. Nechystám sa otvoriť si autoservis, ale jama bude ideálna na zimné uskladnenie ovocia aj zeleniny. 

Vyviezol som z nej neporiadok, vysypal ju štrkom a natrel vápnom. Je dosť veľká aj hlboká, teplota je v nej okolo 10 stupňov. Najviac ju plánujeme používať na jablká. Na prvú prepravku som sa s krpcom vybral na Mašekov mlyn pri Vrábloch.

Keď pôjdete z Vrábiel, na križovatke pri pumpe ÖMV treba odbočiť smerom na Zlaté Moravce. Asi kilometer za mestom bude odbočka doprava. Potom sa asfaltka sa pri veľkom drevenom kríži stočí doprava, ale vľavo vás už bude vítať brána k rodinnej farme.

Mašekov mlyn pri Vrábloch

Počasie sa akurát vyjasnilo, cestou k mlynu som si chvíľu pripadal ako v skanzene Slovenského poľnohospodárskeho múzea. Auto sme odstavili na parkovisku a ďalej s krpcom pokračovali pešo. Okolo milého somára a hortobádskych oviec. Ovce si nás nevšímali, na kontrolu sa prišla pozrieť len jedna zo stáda. Zato somár bol vcelku zhovorčivý.

Príjaz k farme

Privítal nás domáci a dal nám rovno zo stromu ochutnať všetky odrody, ktoré boli zrelé na zber. Voľba padla na Starkinsona. Všetky odrody stoja 1€ za kilo. S jablkom v ruke nás zobral na prehliadku usadlosti. Majú tu kozy, daniele aj vŕbový sad. Prútie predávajú a používajú ho aj na vlastné košíkárske kurzy. Postupne sme prišli k starému mlynu. Svojmu účelu už neslúži, ale je v ňom malé múzeum mlynárstva. Videli sme staré korýtka, pár žarnovov a starú hasičskú pumpu. Z horného poschodia bolo vidno hučiacu riečku Žitava.

Mlynské kamene

Mašekov mlyn

žarnov na ručné mletie obilia

Vnútro starého mlyna

Na poschodí starého mlyna

Malý natrhal trochu púpavy kozám a postupne sme sa domotkali späť k jabloniam. Kým sme sa bavili so somárom, domáci sa pustil do oberania. Somár hneď nato začal podivne híkať. Vydával podobné zvuky ako náš pes, keď sa zakucká. Pýtam sa, čo mu je. Jablká chce! A už mu ich pár letelo cez plot. Fňukanie vystriedalo hlasné chrúmanie. A keď domáci pustil von mladého ovčiaka, začali sa so somárom naháňať popri ohrade. Skrátka maskot, malý doma nerozprával o ničom inom.

Veľmi milý osol

Pod jabloňou

Jablká naoberané, ešte sme trochu podebatovali o počasí, prírode a farmárčení. Popri jablkách ponúkajú aj med, mali slnečnicový. Aktuálne mali papriky, na predaj sú aj ovce. Ľudia si ich kupujú ako živé kosačky. Mimo produktov tu zvyknú robiť akcie, kurzy a stále častejšie svadby. Jedna sa tam akurát fotila. Spomínali mi, že robia napríklad aj kurzy, ako si urobiť záhradu tak, aby v nej mali aj deti čo robiť.

Jablká na zimu

Mašekov mlyn
Horný Oháj
Vráble
masekovmlyn.wix.com/welcome


View Farmy in a larger map

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (1)

  1. Dobrý deň, nepoznáte prosím vás niekoho, kto predáva odrodu jabĺk Angold, v okolí Trnavy?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.