Salaš pri obci Háj na Turci

pxôvodne to mala byť lyžovačka s priateľmi na Turci, ale dážď mal na to iný názor. Napriek tomu sme sa vybrali na krátku prechádzku lesom, od Turčianskych Teplíc smerom k dedine Háj. Krásny ihličnatý les postupne vystriedali pasienky a v diaľke cinkot ovčích zvoncov.

Korbáčiky boli hrubšie a jednoducho fantastické. Dali sa trhať na fúzy ako parenica. Takmer sme ich celé zjedli cestou domov.

UdiareňZišli sme dolu k salašu a zaklopali bačovi na búdku. Prehodil si cez tričko károvanú košeľu a naboso v šľapkách s nami vybehol do neďalekej údiarne. Bryndzu samozrejme nemal, aj keď sa jeho ovce ešte stále pásli na zelenom, ale zato na hambálku viseli kocky syra, ktorý sa tam v sieťkach údil. Mal aj korbáčiky. Ponúkol nám nôž, aby sme si na koštovku odrezali zo syra. Syr mal silnú, trochu ostrú chuť, bol však veľmi chutný. Korbáčiky boli hrubšie a jednoducho fantastické. Dali sa trhať na fúzy ako parenica. Takmer sme ich celé zjedli cestou domov. Omnoho lepšie, ako sme nedávno kúpili na Orave, v drevenej búdke Argodružstva v Krivej. Nápis na nej hlásal veľkými písmenami Ovčí syr, ale vnútri mali len produkty z kravského mlieka. A extrémne slané korbáčiky.

Od baču sme teda vzali po kile zo syra a ½ kile z korbáčikov, zaplatili spolu 14€ a rozlúčili sa. Autom sa dá k salašu prísť po hlavnej ceste, od Teplíc, cez Háj do hory.


View Salaše Slovenska in a larger map

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (3)

  1. Na tento salas chodievame pravidelne, da sa tam kupit aj fantasticka zincica, ktoru nacapuju do crpaka. Cez leto sa da posediet v drevenej posiedke,kde je pripravena solnicka a zjest si zakupene dobroty. Raz sme si tam dokonca kupili aj domace vajicka:)

  2. vyborne, je dobre vediet, ze viac ludi ma podobne dobre skusenosti.

  3. Katarína

    Jedla som tam najlepší syr (aj údený aj neúdený) a pila vynikajúcu žinčicu. Nie každý salaš sa môže pochváliť takou príjemnou atmosférou a naozaj fajnými výrobkami. Už sa neviem dočkať na jar.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.