Na sviatočnú prechádzku do parku, na kávu a zákusok

Včera bola malá nedeľa uprostred týždňa, zobral som teda rodinu na prechádzku do parku a kávu so zákuskom. V Nitre už na to konečne máme miesto.

Do mestského parku chodíme intenzívnejšie odkedy máme krpca. Doteraz sme tam vždy krúžili okolo polozbúranej budovy pri mŕtvom ramene. Pár rokov dozadu sa veci pohli a ruinu obkolesil plot. Po kompletnej rekonštrukcii za ním nakoniec ožilo to, čím bola budova v minulom storočí – reštauráciou. Zachovala si svoje pôvodné meno Biskupský hostinec. Zvonka je ozdobou parku, pri prechode cez vchodové dvere ale preskočíte do nášho storočia. Mobiliár dobový nie je, dekorácie a vzory na stenách odkazujú na dnešný mix štýlov.

Príchod k Hostincu z parku

Biskupský hostinec využíva potenciál naplno, napríklad dvoma terasami. Kým predná je strohejšia, aby štýlovo zapadla, tá zadná je skôr modernejšia a má pohodlnejšie sedenie.

Predná terasa

Bar je dnes už doplnený o veľké dekorácie

Moderný namiesto dobového mobiliáru

Podnik je otvorený už niekoľko mesiacov, ale pri každej návšteve som si všimol, že zariadenie ešte priebežne dopĺňajú. Po otvorení na prednej terase bolo sedenie béžové, neskôr ho vymenili za výraznejšie červené.

Jedlo, vlastné zákusky a káva

V rámci rekonštrukcie pristavali aj novú malú časť, kde teraz sídli kuchyňa. Podnik varí vyslovene v jednoduchom režime. Každý deň vyvesí svoju ponuku, v nej sa strieda len pár položiek. Najčastejšie polievka, stejk, cestoviny, šalát a hamburger. Dopĺňa ich pár chuťoviek k pivu a hotovo. Jedlá sú na tom podobne ako interiér, mix klasiky a exotiky. V lete mali napríklad čerešňovú polievku, pred týždňom ponúkali cesnakový krém s parmezánom. S kreativitou to zbytočne nepreháňajú, každá polievka ostáva v ponuke pár dní, kým ju nahradí iná. Jedlo som zatiaľ nechutnal, ale čo sledujem ich ponuku, tak vyzerá triezvo a rozumne.

Prečo som tu zatiaľ nejedol? Nebola príležitosť. Vždy som sa sem dostal len doobeda, keď sa malý hral na neďalekom ihrisku a nestačila mi domáca ranná káva. Aj pri poslednej návšteve sme sa sem dostali doobeda.

Dali sme si espresso, cappuccino, panna cottu a hruškový kopček s čokoládovou penou (spolu 8€).

Espresso

Cappuccino (nestihol som cvaknúť pred osladením...)

Káva je Montecelio a na stôl prišla pripravená správne. Vášnivejší kávičkár by si podľa vzoru trnavského Thalmeinera možno želal nejakú plantážnu špecialitu. Buďme realisti, na to tu nie sú zákazníci. Dovolím si povedať, že ani v spomínanej Trnave. Je iné mať tento typ ponuky len z nejakej imidžovej povinnosti a iné mať na ňu konzumentov, ktorí ju skutočne ocenia. Radšej ako prívlastková káva nech je celá ponuka v slušnej kvalite.

To sa dá povedať o koláčoch. Uvažujem, kde v Nitre majú rovnako chutné zákusky a napadá mi len Quo Vadis. Predtým som v Biskupskom hostinci jedol klasický krémeš, chutil naozaj dobre.

Krémeš a pomarančový zákusok

Hruškový kopček je zatiaľ moj favorit. Vnútri kúsky hrušky obalené čokoladou penou, preliate polevou a stružlinami. Veľmi dobrý zákusok, dupľom k malej káve.

Hruškový kopček s čokoládovou penou

S milovanou sme si v polovici jedenia vymenili dezerty a mlsali ďalej. Jej panna cotta mala navrchu malinový džem a v tuhej smotane boli zrniečka z vanilkového lusku. Nie príliš sladký a akurát vychladený, bol to vydarený pamlsok.

Panna cotta s malinovým džemom

Záver

Biskupský hostinec začal podľa mňa dobre. Personál je ochotný, len občas svojou rýchlosťou kopíruje ležérnejšie parkové tempo. Majitelia sa nesnažia za každú cenu robiť z výnimočného priestoru ešte výnimočnejší, len postupne pridávajú novinky. Napríklad stredňajšie tanečné večery.

Veľa ľudí komentovalo interiér, že mal byť podľa nich viac dobový. Iní zasa oceňujú odvahu experimentovať, teda vzhľadom na miestne nitrianske pomery. Nech je to tak alebo onak, oceňujem podstatu – obnovu pamiatky a jej rozumné pokračovanie v dnešku. Rovnako oceňujem odvahu postaviť podnik mimo dosahu blízkeho parkovania. Nie je to ako pamiatka uprostred pešej zóny v strede mesta, sem treba prísť po vlastných a cielene. Nesťažujem sa, práve naopak, beriem to ako výhodu. Už samotná prechádzka k podniku cez park je príjemný úvod návštevy. Ideálne miesto na trochu slávnostnejšiu kávu s rodinou. Držím palce a teším sa, keď sa mi podarí ochutnať niečo z jedálneho lístka.

Mimochodom, majitelia nie sú v tomto type podnikania nováčikovia. Vedú Pálenicu v Jelšovciach s priľahlou reštauráciou a cukrárskou výrobou.

Biskupský hostinec
Mestský park na Sihoti
Nitra
www.facebook.com/biskupskyhostinec

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.