Dovolenkové recepty: plnený baklažán aj pesto z neho

Ešte pred dovolenkou sme od priateľov dostali za igelitku baklažánov. Narýchlo sme ich nestihli spracovať, tak sme ich nechali v chladničke. Počkali nás a s čerstvou inšpiráciou sme ich zjedli hneď po návrate.

Baklažán je fantastická zelenina, jedinou malou nevýhodou je len trochu dlhšia príprava. Oba recepty som robil naraz a našiel som ich v chorvátskom gastro-magazíne Gourmet Story. Trochu som si ich prispôsobil na naše podmienky.

Recepty z baklažánu

section divider

Baklažán plnený klobásou a rajčinami

Suroviny

– 1 baklažán
– 3 rajčiny
– strúčik cesnaku
– za hrsť mangoldu
– trochu rozmarínu
– 1 králičiu klobásku
– olivový olej
– soľ

Ako prvé treba začať s baklažánom. Narezať na polovicu, ale tak, aby zostali dolu spojené. Treba opatrne vykuchať vnútro, ide to lepšie nožom ako lyžicou. Potom stačí už len nasoliť (obal aj vykuchané vnútro) a nechať pol hodinku tak. Zelenina pustí horkú šťavu, ktorú potom stačí poriadne vymyť studenou vodou.

Vykuchať vnútro a nasoliť

Na plnku do jedného baklažánu som použil králičiu klobásku, rajčiny a nasekaný mangold. Pôvodne tam mala ísť rukola. Na olivovom oleji orestujte na kocky pokrájané vnútro baklažána a rozotretý strúčik cesnaku. Dal som aj trochu čerstvého rozmarínu, urobil tomu len dobre. Nezabudnite ani na soľ.

Mangold, rajčiny a klobáska

Potom pridajte nasekané rajčiny a nechajte restovať asi 10 minút. Na konci prihoďte klobásu a mangold. Iba na chvíľu, aby sa zmes spojila. Klobáska sa uvariť nemusí, pretože plnka sa ešte bude piecť.

Plnka do baklažánu

Plnkou opatrne naplňte baklažán, položte na vymastený plech a dajte do rúry upiecť. Potrebuje asi 40 minút pri cca 180°C.

Naplnený baklažán pripravenýna pečenie

Výsledné jedlo je má len pár jednoduchých surovín, ale pritom je fantastické aj patrične farebné. Šupa sa neje, ale baklažán sa dá pekne roztvoriť a vyjesť.

Baklažán plnený klobásou a rajčinami

section divider

Baklažánové pesto

Suroviny

– 6 baklažánov
– 100g koriandrovej vňate
– 2 strúčiky cesnaku
– olivový olej
– soľ

Tento repept bol skombinovaný s vysmážanými sardelami a píniovými orieškami, doma som spravil o niečo jednoduchšiu verziu. Kvôli dlhšej príprave sa neoplatí robiť pár porcií a 3 dni to tiež nebudete jesť. Pomoc je ľahká, urobte ho viac a zavarte do pohárov.

Baklažány treba najprv nasoliť

Postup s baklažánom je ako v predošlom recepte – teda narezať a posoliť. Dobré je spraviť aj zárezy do samotného vnútra. Po pol hodine dobre opláchnite, osušte a dajte na plech. Pokvapkajte olivovým olejom a nechajte upiecť asi 40 minút pri cca 170°C. Po dopečení a vychladnutí z nich stiahnite kožu. Druhou alternatívou je grilovanie. Grilujte, kým nie je koža úplne čierna, na chvíľu dajte do uzavretej nádoby a hladko ošúpte.

Upečený a očistený baklažán dajte do mixéra spolu s koriandrovou vňaťou a cesnakom. Miesto koriandru môžete použiť aj petržlenovú vňať, tak to bolo aj v originálnom recepte od Andreja Barbieriho.

Pečené baklažány s koriandrom

Pri mixovaní som postupne pridával olivový olej, kým nebola masa akurát hladká. Potom už len stačilo hodiť ju na uvarené cestoviny, krátko prehriať a dozdobiť čerstvou vňaťou a mletým červeným korením. A ešte pokvapkal trochou citróna. Chýbal mi navrch ešte tvrdý syr, ale nakoniec sme sa aj s milovanou zhodli, že nechýbal. Pečený (alebo grilovaný) baklažán má silných chutí dosť, sviežosť dodá vňaťka a citrónová šťava. Sýte, jednoduché aj chutné jedlo.

Cestoviny s baklažánovým pestom

Čo sme nezjedli, som naplnil do menších pohárov. Vrch som prelial olivovým olejom, dobre utiahol a vysterilizoval 10 minúť pri 90°C. Máme odložené na jesenné cestoviny.

Baklažánové pesto

P.S.

Celú reportáž z chorvátskej dovolenky si môžeš prečítať tu.

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.