Prezradím vám tajomstvo. Foodblogger nie je žiaden asketický exot, občas dostane chuť na obyčajnú pizzu. Fakt obyčajnú, napríklad margheritu.
Nemám žiaden špeciálny recept, všetko robím od oka. Akurát cesto nechávam odstáť cez noc. Tento víkend som si s tým ale nedal príliš námahu. Ráno som zarobil cesto z čerstvých kvasníc, nechal ho dve hodiny na linke a na obed ju celú poskladal a upiekol. Ale pekne po poriadku.
Do misky som nasypal múku, do stredu urobil jamku, kam som dal droždie, lyžicu cukru a pár lyžíc teplej vody. Keď sa kvások rozbehol, pridal som olivový olej a soľ. Pomaly rozmiešal a postupne pridával vodu. Len koľko si cesto pýtalo. Potom treba riadne miesiť a miesiť, kým nie je cesto tuhé. Mimochodom, olej dávam preto, lebo mám radšej o niečo hrubšie a jemnejšie cesto. Keby som ho mal robiť tenšie, olej by som vynechal.
Suroviny
-300g hladkej múky, typ „00“
– 10g droždia
– 1dl olivového oleja
– 1 ČL soli
– ½ plechovky lúpaných rajčín
– malú plechovku rajčinového pretlaku
– strúčik cesnaku
– citrón a soľ
– 2 mozarrelly
– kapary
Vypracované cesto dávam večer do chladničky, teraz som ho len postavil asi na 2 hodiny kysnúť pod utierkou. Po tých dvoch hodinách vybehlo tak, že vydulo utierku. Zobral som teda liatinovú grilovaciu platňu a rovnou stranou som ju dal do rúry. Pečie mi len zhora, ale funkcia gril funguje. Kým sa platňa nahrievala, zarobil som si rajčinový základ. Z minulého varenia mi zostali lúpané rajčiny. K nim som pridal rajčinový pretlak a roztlačený cesnak. Ochutnal som, výsledok bol sladkastý, preto som chuť opravil trochou citróna.
Normálne pracujem s cestom priamo na linke, ale v tomto prípade robím výnimku. Vzal som veľkú dosku na krájanie, pomúčil ju a rukou na ňu roztiahol cesto. Žiaden valček, len naťahovanie prstami ku krajom. Okraje som trochu nazberkal, aby mi cez ne pri pečení nepretiekla šťava.
Na cesto som lyžicou ponatieral rajčinový základ a poukladal kúsky mozzarelly. Namiesto bazalky som to v túto ročnú dobu použil za hrsť kapár. Keď je pizza poskladaná, prichádza tá najťažšia časť, hodiť ju do pece. Povytiahol som rošt s liatinovou platňou a priložil dosku s pizzou. Potom prudko trhnem doskou, aby cesto skĺzlo dolu. Bacha, ak málo pomúčite dosku, skĺzne sa len časť a zvyšok vám zostane prilepený.
Hotovo, pizzu pečiem veľmi krátko. Odhadom 6 – 8 minút, lebo platňa je poriadne vyhriata. Aj keď mi rúra nepečie zospodu, pizza má vďaka platni zdola vždy chrumkavú kôrku. Úplne podstatná vec pri pečení pizze. Pri dlhšom pečení vám akurát tak zhorí syr a preschne cesto. Pizzové krekry skrátka nemám rád.
Ako vravím, nič mimoriadne. Ale raz za pol roka na to skrátka dostanem chuť. Aký recept a finty používate doma vy?
P.S. Liatinová platňa
Tú, čo používam, sa už dávno nepredáva. Ale ak si dáte do vyhľadávania spojenie „liatinová platňa na grilovanie„, určite niečo nájdete. Mimo toho máte aj ďalšie možnosti. Niektoré kamenárstva ponúkajú lávové kamene na grilovanie. Ďalšia možnosť je poobzerať sa po keramických platniach na pečenie pizze alebo chleba. Robí ich myslím aj Emile Henry.
Aj keď väčšinou pečiem v remoske, pizzu skrátka nedá. Vďaka nízkej teplote mi z nej vyšiel len akýsi slaný koláč.
Ja osobne takúto hrubú rád nemám, ale ako sa hovorí, proti Gustovi… :)
S hrubšou je zásadný problém, že ju zvykne premočiť čo dá človek navrch. Alebo je málo vrchnej oblohy voči cestu. Celá finta je ale v teplote, rúra musí byť fakt rozpálená, vtedy to zafunguje správne. Aj je zdola kôrka, aj trochu nadýchaného cesta, aj šťavnatý vrch. Tuto sa mi pomer fakt zadaril, ale tiež až po 3 neúspešných pokusoch ;-)
no na tych fotkach to vyzera celkom fain, ovela lepsie ako to co sa podarilo nam…a to si k tomu ani nepouzil tu najnutnejsiu ingerienciu -flasu VODKY!
A mozno iba jednu vec spomeniem…talian by mozno dal tie kusky mozarelly tesne pred dopecenim, nech sa rozpustia a nezapecu sa uplne, proste nech nestratia taku tu svoju charakteristicku chut.
A ziadne finty na potieranie krajicka roztlacenym cesnakom s olejom alebo nieco podobne ?
Inak palec hore, vyzera to super!
Skor cervene vino, ale proti gustu ziaden disputat ;-)
Tym, ze to pecenie je take kratke, tak sa doplnanim syra pred dopecenim ani nezapodievam, chut nestratila. A inak nie, ziadne finty s potieranim krajicka. Mozno len pofrkat po dopecenim trochou olivoveho oleja.
Viktor, pizza vyzerá veeeľmi dobre :-) Ak si dám pizzu mimo domu – v pizzérii, mám rada tenké cesto. Ale ak si pizzu pripravujem doma, chutí mi cesto hrubšie ;-) Nerobím – nejem ju často, respektíve som ju nejedla snáď dlhšie ako rok a za posledné dva týždne 2x (1x doma a 1x vonku). Včera som pizzu robila doma, ale z cesta na lokše (zemiaky, soľ, špaldová celozrnná múka hladká). Priateľ to tak chcel a mojej sestre to chutilo tiež. Bolo to iné ako klasické pizzové cesto, ale veľmi dobré ;-)
Vynimocne mi Viktorov recepet nie je celkom po chuti. Pizza je prilis hruba, ja osobne mam rad taku, cez ktoru vidno az do Viedne. Co sa tyka ingrediencii, robievam havajsku (pouzivam nakladany ananas – ma vyraznejsiu chut ako cerstvy a kuracie prsia marinovane v mede, horcici a cesnaku), bolognese s chili a gorgonzolovu s vlasskymi orechmi. Margheritta je taka obycajna :)
A potom je tu este jeden zlepsovat obkukany od jednej slavnej americkej pizzerie – v polke pecenia potriem kraje zlahka medom. Je to fakt skvele!
Dakujem za koment vegalogic. Myslim, ze pri tomto jedle su dva hlavne tabory, tenkocestovci a hrubocestovci ;-)
Mno, ze by som sa chcel riadit napadmi americkych pizzerii, to sa neda povedat… Nechapem ani, co maju znamenat chute ako „Hawaii“ apod. – to nie je talianska pizza, ale len nejake divne zapadne odrody… Ale to bolognese s chilli a gorgonzolu s vlasskymi orechami, to hej.
aj tak su to vsetko len narodne variacie na jeden a ten isty posuch/podpecnik/podplamennik ;-)
Ani aj nechapem, co znamena hawaii pizza (kedze ju vymyslel Grek v Toronte), ale velmi mi chuti :) A co na tom, ze nie je talianska?
Nic ine, len ze mam rad autenticke jedla :)
Śpeciálne pre tábor „tenkocestovcov“ je tu skvelé video: http://www.youtube.com/watch?v=1-SJGQ2HLp8&list=UUpSgg_ECBj25s9moCDfSTsA&feature=c4-overview
Ja cesto robievam z vysokolepkovej pizza múky (Ramill) s malým podielom semolíny (sládkovičovská). Okrem oleja niekedy pridávam aj med. Cesto zakvasujem čerstvým droždím, jednoducho ho prstami rozmrvím do múky. Po vykysnutí cesto rozdelím na gule, z ktorých potom ručne naťahujem kruhy. Hojne podsypávam semolínou. S cestom sa výborne pracuje a dá sa natiahnuť na „priesvitné“ bez toho, aby sa roztrhlo. Kruh uložím na stôl na pripravený hárok papiera na pečenie. Medzitým sa už v rúre zohrieva plech na 250°C. Cesto potieram domácim paradajkovým základom (v podstate talianskym „sugo“). Dobre fungujú aj pasírované paradajky zmiešané s oreganom a olivovým olejom. Na to ide syr, šunka, olivy, kukurica.. Keď sa rúra vyhreje, rukami uložím pizzu aj s pečiacim papierom na vyhriaty plech. Za pár minút je hotová (a zhruba za rovnaký čas aj zjedená :)). Takto pečiem jednu za druhou, každú s inými prísadami.
tenke cesto = Talianska pizza
hrube cesto = Americka pizza (American style pizza)
Talianska pizza ma mat 3 zakladne suroviny – sugo pomodoro, mozzarellu a bazalku. Vsetko navyse su len dalsie variace, ale pocet surovin by nemal presiahnut 5, max. 6. Vsetko navyse je uz zbytocne.
Ja osobne preferujem tenke cesto, upecene len so sugom. A po upeceni nalozit rukolu, susene (alebo cherry) paradajky, prosciutto, hoblinky parmezanu a pokvapkat olivovym olejom (extra vergine).
Dobry den, myslite, zeby som mohla nahradiť bielu muku spaldovou? Dakujem.
Ked bola tema autentickost jedla, prva zmienka o niecom ako pizza (cesto so slanou oblohou) nebola ani z talianska ani z USA, ale z grecka. A povodne to bolo veeelmi hrube cesto.
Dobrý deň použili ste čerstvé alebo sušené droždie? Ďakujem
Len cerstve, susene nepouzivam nikdy