Večera v bielom

La cena in bianco” alebo “Le Diner en Blanc” – nekonvenčná večera v bielom pod holým nebom.

Cena in bianco

V Francúzsku sa v tomto roku konala už po 27-krát a zúčastnilo sa na nej viac ako 10 000 účastníkov. “Le Diner en Blanc” bola organizovaná prvýkrát v Paríži v roku 1988 Françoisom Pasquierom, pričom ide o istý druh flash mobu: účastníci môžu byť pozvaní iba členom organizácie, pričom sú informovaní len niekoľko hodín pred tým, ako sa večera bude konať. Obyčajne sa odohráva na jednom z najkrajších verejných miest v meste.

V posledných rokoch sa nápad rozšíril do mnohých ďalších miest vo svete: New York, Barcelona, Singapur, Chicago, San Francisco, Sydney, Mexico City. V Taliansku sa prvý krát konal v roku 2012 v Miláne a v súčasnosti sa Večera v bielom koná vo viac ako 50 talianskych mestách. Ide o špeciálny, elegantný piknik, kde všetci účastníci “oblečú námestie do bieleho“– miesto každý raz iné, sa mení na romantickú bielu jedáleň pod holým nebom.

Cena in bianco

Cena in bianco

A ako vlastne? Každý z participantov si prinesie všetko sám z domu – stôl, stoličky, riad, sklené poháre … Stôl sa prestiera spolu s kamarátmi, rodinou, kolegami, starými rodičmi a deťmi, aby zažili emócie zo spoločnej večere na ulici, pod taktovkou piatich E : etika, estetika, ekológia, vzdelávanie (educazione) a elegancia. Jeden veľký stôl, zložený z malých stolčekov jednotlivých účastníkov uložených vedľa seba, oslavuje tradíciu spoločného stolovania, v súlade s podelením sa a jedlo, pohostinnosťou a potešením zo spoločne stráveného času. Naskytá sa možnosť zažiť mágiu miesta oblečeného do bielej, ktorú neskôr pretlmočia krásne fotkám z jednotlivých miest.

Na konci večera si každý po sebe uprace a odnesie si odpad domov. Namiesto plastových pohárov a tanierov sú stoly prestreté bielymi obrusmi, taniermi z keramiky, zdobia ich sviečky a kvety v strede stola, menu a označenia miest, všetky tie pekné maličkosti, ktoré robia stolovanie príjemným a pekným. Samozrejme všetko v bielom, vrátane oblečenia a doplnkov. V Taliansku sa každý rok dostáva na rad aj téma samotnej večere: „Abbiamo il bianco in testa!“ (Máme niečo biele na hlave), vďaka ktorej si páni dajú na hlavu biele klobúky a dámy do vlasov biele kvety a stužky.

Aj vaše menu môžete spokojne obliecť do bieleho – vítané sú jedlá s bielym základom (talianska stránka poskytuje aj ich recepty), zákaz platí pre fastfood a grilovačky, či rádio. Z nápojov je povolené voda a víno, najmä šampanské. Žiaden tvrdý alkohol! Stoly nesmú byť okrúhle, ale iba štvorcové či obdĺžnikové, aby sa mohli dať pripojiť jeden k druhému do dlhých radov. Ak mate voľné miesto pri stole, ponúknite ho a možno tak získate pri stolovaní prijemného spoločníka.

Cena in bianco

Na takúto večeru si rozhodne prineste dobrú náladu a hlavne vôľu zoznamovať sa a prehodiť pár slov aj so susedami pri stole. Podľa slov organizátorov ide predsa o event „vytvorený pre nás a pre mesto“!

Cena in bianco

Cena in bianco

Vidíme sa pri stole!

PS: Jedine v bielom!

www.cenainbiancounconventionaldinner.it


Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.