Omrvinky: kurz pečenia chleba aj ruské pivo

Leto je u nás doma vždy pestré. Strieda totiž dni pokoja pri vode s frenetickou snahou porobiť všetko okolo domu a záhrady. Spolu to dáva veľmi príjemné a živé týždne. Ako tieto letné Omrvinky.

Začnime rovno pivom

Toto ruské pivo s lascívnym obalom som si všimol v Metre už dávnejšie, len pekný obal na ohromnej plechovke bola príliš slabá motivácia na kúpu. Až keď dal Martin Rothbauer tip, kúpil som jednu plechovku. Má objem liter, pivo je svetlý ležiak, dvanástka. Pochádza z Moskovského pivovaru, v tento sérii sa striedajú grafiky v štýle pin-up, len v ruskej verzii. Viete, letušky, kolchoznice a tak.

Chutilo trochu ako tmavé, od horkosti dobre vychladenej plzne to malo ďaleko. Litrové balenie je fajn pre dvoch. V Metre stojí aktuálne 2,58€, dá sa vraj zohnať aj v Tesco, prípadne v niektorých pivotékach.

Moskovské pivo Žiguli

Etiketa litrovej plechovky

Ak ste sa doteraz báli upiecť kváskový chlieb

Kurz pečenia kváskového chleba

Nestáva sa často, aby som si s majiteľom podniku dobre pokecal o múke a starostiach s pečením. Jedného som našiel v Bábe, v Sýpke u Ludvíka. Paľo hľadá dobré múky, skúša ťahané štrúdle a má pec. Dohodli sme sa, že spoločne pripravíme malý kurz pečenia kváskového chleba aj pečiva.

Chlebová pec v Sýpke u Ludvíka

Čo bude súčasťou kurzu? Naučím vás viesť kvások aj si rozplánovať pečenie počas hektického dňa. Upečieme spolu klasický pšenično-ražný chlieb aj tradičný ovocný koláč. Keď dovolí čas, možno aj raňajkové pečivo. Mimo iného sa naučíme identifikovať chyby pri pečení, aj zachraňovať pokazené cesto.

Ak nemáte doma kvások, budete si môcť zobrať ražný aj pšeničný. A ak už doma pečiete chlieb, môžete si priniesť vlastný nakysnutý peceň a upiecť ho v naozajstnej chlebovej peci.

Termín akcie je sobota 15. augusta, začiatok od 10:00 a kurz bude trvať cca 4 hodiny (ak sa zakecáme, možno aj viac ;-)). Cena za osobu je 20€. Ak chceš prísť a urobiť si parádny chlebový piknik, prihlás sa mailom na delikatesy@klimo.net, pošlem všetky ostatné inštrukcie. Kurz organizuje združenie Delikatesy spolu so Sýpkou u Ludvíka. Minimálny počet účastníkov kurzu je 8, maximálny 15.

Pár akcií na august

August je na akcie skôr skromný, tak program zachraňuje folklór a regionálne špeciality. Tu je aspoň pár z nich:

Hontianska paráda v Hrušove
www.hrusov.sk/hontianska-parada.html
www.youtube.com/watch?v=_cD_v09n0-k

Agrokomplex (Dožinkové slávnosti, Farmárske trhy)
www.agrokomplex.sk/vystavy/agrokomplex-2015/

Sásovská uhorka (uhorková polievka a ďalšie špeciality)
www.folklorfest.sk/1014-den-sasovskej-uhorky-2015-4-rocnik

Dá sa vajíčko uvariť v sous vide?

Parádny článok, kde skúšali uvariť vajíčko pri všetkých možných teplotách. Áno, aj pri 54°C.

www.seriouseats.com/2013/10/sous-vide-101-all-about-eggs.html

Džbán na horúce dni

Doma pijeme vodu z kohútika, prípadne do nej prihodíme zo záhrady mätu alebo medovku. Máme ju v starom sklenenom džbáne, vždy na stole. Počas horúčav bol džbán na roztrhanie, tak sa stalo, že sa rozbil. Nájsť nový je na počudovanie ľahšie, ako kúpiť odlievaný turecký nezmysel, prípadne farebnú srandu z Ikea. Máme ju pod nosom, Fúkané sklo z Lednických Rovní. Napríklad tento, na internete som ho našiel za 7,70€.

www.rona.sk/art-no-5082u-1900-acapulco
www.shopglass.sk/Dzban-Acapulco-1900ml-d116.htm

Nezabudnite na zásoby

Včelári už majú vytočený lipový, dnes akurát idem zobrať pár pohárov od Pána Včielku.

Na trhovisku som nakúpil papriky a baklažán, tento rok namiesto leča budem zavárať ljutenicu.

Marhule sme našťastie mali, ale úroda vraj bola tento rok veľmi zlá. Aspoň to tvrdia výrobcovia ovocných destilátov u nás aj v Čechách. Zato slivky krásne dozrievajú, tento týždeň oberáme. Časť zavaríme, ostatné pôjdu do mrazáku.

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (4)

 1. kedy bude dalsi kurz?:)

  1. Kurzy budu pokracovat aj v tomto roku, ale musi sa oteplit, kedze miesto s pecou je vonku.
   Ak bude aspon 14-15 stupnov, mozme spravit prvy tohtorocny kurz, tipujem april. Sledujte stranku, bude na titulke urcite vyveseny odkaz alebo baner.

   1. ja by som ho tiez brala…..budú potom niekde nejaké bližšie informácie?

   2. Uz su prvy jarny kurz v priprave, ked budem vediet presne datumy, hned ich zverejnim.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.