Rozhovor: Vlado Zlatoš

Vlado ZlatošVlado Zlatoš je jednak môj veľmi dobrý priateľ, s ktorým sme spoločne založili na Slovensku parkourovú komunitu a profesionálny akrobaticko-kaskadérsky tím Team SX, ale zároveň je skvelý tréner a poradca pre výživu. Zostavil napríklad špeciálne Wellness menu pre reštauráciu nitrianskeho hotela Zlatý Kľúčik, úzko spolupracuje tiež s českým odborníkom na výživu, RNDr. Petrom Fořtom, CSc.
Dietológ mi pomohol už predtým, Vladovi však vďačím za kompletný výživový a tréningový program, ktorý pre mňa zostavil. Vlado je inšpirujúca osoba, a preto ho chcem predstaviť aj vám.

Deli: Vlado, skús povedať, čo všetko dokáže a nedokáže ovplyvniť zmena jedálnička.
Vlado: Ľudia, ktorí sú k sebe mimoriadne pozorní, dokážu badať zmeny už v prvé dni, dokonca niektorí priamo v nasledujúcich hodinách po konzumácií racionálneho, ale najmä optimálneho jedla. Rozdiel je ten, že racionálne jedlo alebo pokrm sú všeobecne prospešné, zatial čo optimálny pokrm je presne „uštrikovaný“ na tvoju „mieru“. Výživa by sa mala prispôsobovať jednak tvojím potrebám, cieľom a najmä tvojej neopakovateľnej individualite.
Zmena jedálnička však dokáže citeľne zvýšiť energetický komfort, zlepšiť zdravotný stav a neposledne vyriešiť aj estetické problémy či nároky. Dá sa však chápať aj ako efektívny nástroj regenerácie alebo dokonca prostriedok na spomaľovanie starnutia. Každý rok svojho života skonzumuješ približne 1 tonu potravy. Za celý život (cca 70 rokov) je to okolo 70 a viac ton. Ak si spolu predstavíme túto obrovskú kopu jedla pod oknami, ktorá práve zatarasila cestu, s úžasom sa zamyslíš či táto hrbá jedla a výber potravín v nej dokáže ovplyvniť tvoj život i zdravie. Hádam sa zhodneme, že áno…

Zmena jedálnička nie je všemohúca. Rokmi nazbierané zlozvyky sa nedajú odstrániť za pár dní. Obávam sa, že skôr za dlhé mesice až roky. Ja osobne sa priznám, že som kedysi ako mladší fajčil a občas aj čo-to popil. Už len taký detail, že pľúca sa po fajčení u športovca úplne zregenerujú za 5 rokov a u nešportovca za 10, mi naháňal strach. Od svojich 18 rokov som sa rozhodol, že chcem niečo viac a doterajší spôsob života me prestal uspokojovať. Hrozne nerád som totižto trpel a nebol som ochotný ani ležať na posteli ako nevládny maród, zatial čo moji kamoši vonku pokojne hrali futbal, či sa inak zabávali. Nebol som ochotný to trpieť a urobil som všetko pre to, aby sa to neopakovalo. Od svojich 18tich mám svoje zdravie pod kontrolou a zdravotné zariadenia navštevujem iba ak chcem darovať krv.

Deli: Čo sú najčajstejšie predsudky, ktoré majú ľudia voči zdravej strave?
Vlado: Prvý predsudok je, že čo je zdravé, nemôže dobre chutiť. Dôležité nutričny látky sa nachádzajú v rôznych, občas aj nezvyčajných potravinách. Preto, keď som sa v svojich začiatkouch stretnol s neznámou potravinou (ako pšeno, špalda, otruby, rôzne semená, klíčky, melasa a pod.) tiež som si pomyslel, čo sú to za „srandy“.
Ďalším predsudkom sú financie. Každopádne nemôžem namietať, že to nie je pravda, hoci, ak by som mal menovať náklady na zdravotnú starostlivosť, liečbu a životný diskomfort, snaha vynaložená na prevenciu určite nebude drahšia.

Mna osobne výživa aj s doplnkami, ktoré potrebujem pre urýchlovanie regenerácie a prevenciu zdravia vyjde na cca 1500 až 2000,- Sk mesačne. Viac do výživy ale investovať nemusím. Konzumujem relatívne jednoduché potraviny, bez veľkého kombinovania napríklad: škroby (varené ovsené a špaldové vločky, varená ryža, alebo pšeno, vlákniny), bielkoviny (dusené mäso so zeleninou, tvrdé syry, vajcia, ryby, proteinové izoláty – športové doplnky výživy), tuky (maslo, oliv. olej, lecitín, rybí tuk, semená a orechy), polievkové vývary (zelenina + mäso) a pod. Som striedmy a zameriavam sa najmä na pôvodné potravinové zdroje, ktoré nie su príliš technologicky spracované a pôvod živín si vyberám aj podľa svojej krvnej skupiny. Pri svojej výžive beriem do úvahy omnoho viac faktorov, ale o tom hádam niekedy nabudúce.

Viac ako financií som musel v začiatkoch vynaložiť úsilia na naštudovanie princípov výživy, ktoré sú relatívne jednoduché, ale ak som chcel preniknúť do problematiky podrobnejšie, zabralo mi to mnoho času. Dôležité je nestrácať čas pokusmi a omylmi, ktoré tento proces okrádajú jednak o čas, ale aj emočnú energiu. Je to ako s každou životnou oblasťou, v ktorej zo začiatku potrebujeme všetci pomoc niekoho iného – skúseného. Mne pomohli zahraničný odborníci a ich publíkácie. Postupom času som nielenže ich práce študoval, ale napokon aj vyhľadával ich spoločnosť (kurzy, semináre a pod). Teraz mnohých odborníkov, ktorých uznávam, poznám osobne a dokonca vidím spoločné perspektívy spolupráce. Niečo podobné sa mi podarilo s Petrom Fořtom, ktorý je jednak úžasný a čiperný človek (vzhľadom na jeho vek!), ale aj výborný odborník, od ktorého sa mám vždy čo učiť. Náš spoločný projekt čoskoro uzrie svetlo sveta.

Deli: Ako je to s dostupnosťou kvalitných potravín. Je pravda, že za nimi treba chodiť do susedného Česka alebo Rakúska?
Vlado: √Åno kvalitné potraviny sú drahé, no s dostupnosťou to však pravda nie je. Hoci ak sa poobzerám navôkol v mojom meste, z hrôzou zisťujem, že napríklad bio-obchod máme v meste iba jeden, zatialčo herní sa v meste za posledný rok otvorilo viac ako dvadsať. A to nepreháňam!
Celkovo je na našom trhu množstvo ľahko dostupných potravín v dobrej kvalite. Dokonca na Slovensku existujú aj internetové obchody s BIO a EKO potravinami, cez ktoré si môžem objednať potraviny priamo domov. Neexistuje však taký portál, ktorý by objasňoval aj názorné používanie týchto potravín optimálnym spôsobom vzhľadom na moju individualitu tak, aby sa potraviny v žalúdku navzájom neznehodnotiil – tu sú dôležité práve princípy výživy a príklady vhodnej kuchynskej prípravy a pod.
Ak by takáto pridaná hodnota bola bezplatná, znamenalo by to úžasný postup dopredu smerom k reálnej výžive. Prostredníctvom praktických informácií by sa ľudia dokázali rozhodovať v podmienkach, v akých sa sami nachádzajú, bez mimoriadného úsilia.

Deli: A naopak prípadné úskalia bio-eko-fit stravy?
Vlado: √öskalie je len jedno – spôsob použitia. Aj racionálna výživa je zbytočná, pokiaľ sa bio alebo eko suroviny použijú nevhodným spôsobom. Riešením je poznanie princípov a najmä spôsob kuchynského spracovania týchto živín. Tu sa dá toho pokaziť viac ako dosť. Ak sa pokrm pripraví nesprávnym spôsobom, v tráviacom trakte sa znehodnotí rovnako, ako potravina, ktorá je neracionálna. Živiny organizmus nevstrebá a v horšom prípade začnú kvasiť (sacharidy) alebo hniť (bielkoviny). To sa deje častejšie ako si dokážeš predstaviť a toto je iba racionálna časť problému! Ešte sme sa nepozreli na optimálnu stránku – prispôsobenie pokrmu situácii, tvojmu aktuálnemu stavu (fyzickému aj duševnému), individualite a pod.

Deli: Pri tvojej práci s ľuďmi, aký najväčší problém musia tvoji klienti prekonať?
Vlado: Problémom je seba-disciplína. Ale to je osobitá kapitola. Aj môj úspech bol od začiatku priamo úmerný pozornosti a snahe, akú som dokázal vynaložiť.
Ďalším problémom je stotožnenie sa s novým cieľom (lepšie a kvalitnejšie žiť) a na jeho základe si budovať nové zvyky. Práve zvyky bolo to, čo ma dnes sprevádza do súčastnosti bez vynakladania veľkého úsilia. Ak by som nezmenil moje zvyky (napríklad spomínané fajčenie či alkohol), nezmenil by sa ani môj výhľad do budúcnosti. Každý (takže aj ja) otročíme svojim zvykom, či už sú zlé alebo dobré. Ale jedným z najlepších zvykov, aké som si mohol kedy osvojiť, je pravideľné športovanie a neustále vytváranie si nových a nových pozitívnych zvykov.

Deli: Ty, ako človek pôvodne od športovej výživy, aké vidíš trendy v stravovaní?
Vlado: Vidím, že zo zahraničných krajín, ktoré som mal možnosť navštíviť, sa k nám dostávajú prvé náznaky racionálneho trendu v stravovaní. Tento trend sa všeobecne označuje za WELLNESS. Aj u nás na Slovensku sú už prvé wellness „lastovičky“. Jednu z nich som pripravil v spolupráci s hotelom Zlatý Kľúčik v Nitre a ich šéfkuchárom. Išlo o wellness raňajkový švédsky stôl, ktorý bol podporený o stručné informácie a návody, ako si optimálne pripraviť raňajkový pokrm. Osobitne bolo zhotovené aj wellness menu pre prípad, že by niekto mal o tieto pokrmy záujem aj počas dňa. Celej realizácii projektu predchádzali konzultácie, nákupy, príprava postupov, materiálov až po audit v kuchyni.
V zahraničí však ľudia už dávno zistili, že produkty a služby súvisiace s wellness im zlepšujú zdravotný stav a pomáhajú im sa cítiť lepšie. Vlastne dá sa povedať, že wellness výrobky si kupuješ vtedy, keď ešte nie si chorý. Tu je cítiť obrovský rozdiel medzi zdravotníctvom a wellness. Zdravotníctvo je obchod so zdravým – teda skôr obchod s chorobami: pretože ty ako chorý človek vyhľadáš pomoc až keď sa dostavuje choroba alebo nejaké symptómy. Vtedy sa obraciaš s prosbou o pomoc na lekára, aby ťa vyliečil. Naproti tomu wellness je proaktívny, s cieľom cítiť sa lepšie a mladšie, aby sme sa nestali zákazníkmi obchodu z chorobami. Z môjho pohľadu je teda istotne múdrejšie si nájsť čas a peniaze teraz na zdravie ako neskôr na chorobu.
Ako sa hovorí: Zdravie nie je všetkým, ale bez zdravia ja všetko ničím…

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (1)

  1. :-)wellness, uprimne povedane, ked pocujem tento mnohovyznamovy pojem, velmi hmlisteho obsahu ako prve ma napadne dobre fungujuca marketingova strategia. ano, ma nieco do cinenia so zdravim. Lenze mam pocit,ze uz nikto poriadne nevie co. cielova skupina? dusevne pracujuci,aktivni, casto stresovani ludia ,samozrejme v prijmovej skupine,co si „wellness“moze dovolit. taka vrstva sa tvori aj na Sk, takze hura, zime podla pravidiel tejto“novej“mody. existuju dokonca eurofondy, odkial sa daju cerpat prostriedky na sportove a rehabilitacne centra s takymto privlastkom.
    iniciativam v oblasti zdravej vyzivy a prevencie tzv.civilizacnych chorob moc fandim, tam je prace este velmi vela. radsej vsak nazyvam veci pravymi menami.
    howh….idem schrumat eko mrkvu(mrcha rychlo sa kazi)ako olovrant, vypit salku moky z fair-trade zrn a sup dokoncit rozpisanu ulohu.pekny vikend vsetkym:-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.