Dnes ráno namiesto kávy čaj. Z kávy…

Takto sa v skutočnosti začalo pitie kávy na svete. Najprv sa pripravoval odvar so šupiek kávovníkových čerešní. Dajú sa kúpiť aj na Slovensku.

„Kávu“ z čaju sme tu už raz rozoberali, len vtedy to bolo naopak. Niekomu napadlo prehnať rooibos cez espresso stroj a výsledok bol niečo ako „čaj s cremou“. Dokonca s tým pár šikovných ľudí spravilo aj latte art. Tu ale ide o odvar zo šupiek, ktoré obaľujú zrnká kávovníka. Vyzerajú ako niečo medzi sušenými drvenými šípkami a brusnicami.

Cascara od Bean Up
Sušené kávové šupky

Má viacero mien, v južnej Amerike ho volajú cascara, ale starší názov je jemenský qishr alebo aj „arabské víno“. Popíjali ho v 15-tom storočí sufiovia a pomáhal im zostať hore počas nočných modlitieb. Iné zdroje uvádzajú, že pastieri si z týchto plodov v spojení s rôznymi koreniami vyrábali niečo ako energetické tyčinky. Takže áno, aj šupky plodov obsahujú kofeín, ale asi len štvrtinu toho, čo zrnká z ktorých pijeme kávu. Qishr sa pije dodnes a zvyknú ho miešať s ďumbierom, niekedy škoricou alebo muškátovým orieškom. So škoricou ho miešajú aj v Amerike, napríklad Bolívii, kde sa výsledný produkt volá sultana.

Odvar sa málokedy vyváža, ale v krajinách s kávovníkovými plantážami ho pijú bežne ako „kávu chudobných“. A ak ho nepijú, potom sa šupky používajú ako hnojivo. Keď chceme byť presný, tak cascara samozrejme nie je čaj v pravom zmysle, ani bylinka, ale skôr odvar z ovocia.

Nechať lúhovať, najlepšie vo french presse
Hotová cascara

Ako ho pripraviť? Najčastejšie spomínajú recepty pomer 5 gramov na 200ml vody a nechať lúhovať okolo 5 minút. Podľa toho, čo som čítal je dávkovanie aj lúhovanie voľnejšie ako pri káve, kde z vás budú kožu drať, ak necháte tiecť espresso o sekundu dlhšie. Takže pomer može byť kľudne aj 5 gramov na 100ml vody a lúhovanie od 4 do 8 minút. Na prvé zoznámenie som skúsil pomer 15 gramov na 400ml a 5-minútové lúhovanie. Výsledný odvar chutil trochu ako šípky a trochu ako rooibos. Aj bez dosladenia bol však vyložene sladkastý. Navyše bol cítiť po nepražených kávových zrnách, ak poznáte ich špecifickú vôňu. A bol by som zabudol na jemný náznak dymovej arómy na konci, podobnej akú majú tmavé čaje. Po pár ďalších pokusoch sa mi vytratili šípky a prikvitla kávová aróma.

Aj nastudeno

Dá sa spraviť aj nastudeno, tam je pomer 35 gramov na 250ml vody. Zmes sa odloží v uzavretej nádobe na 24 hodín do chladničky, potom sa môže podávať s ľadom, prípadne dochutiť podľa vlastnej fantázie, dokonca aj rumom.

Studená verzia cascary
V studenej verzii je dobrým základom na čokoľvek mixované. Len nemôžete ubrať z gramáže, inak bude výsledok mierne trpký, takmer rovnaký ako u pravých čajov.

Kde kúpiť

Napriek tomu, že je to skôr rarita, našiel som cascaru aspoň v troch slovenských pražiarňach a obchodoch s kávou. V Bean Up majú 200 gramov 6 eur, varieta je Red Catuaí a pôvod z Kostariky.

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.