Káva z dvojpáky lepšia?

espresso z dvojpákyS viacerými kávičkármi sme debatovali, že káva z dvojpáky chutí akosi lepšie ako z jednopáky. Pripisovali sme to faktu, že pri dvojpáke je vo filtri dvojnásobné množstvo kávy a výsledný extrakt je teda „plnotučnejší“.

Známy mi neskôr objasnil toto mystérium. Ak sa pozrieš pozorne na filter v jednopáke a dvojpáke, možno si všimneš jeden hlavný rozdiel. Kým filter na dve kávy má jednoduchý valcovitý tvar, filter na jednu kávu sa ku dnu zužuje.

Výsledok? V zužujúcom tvare má pretekajúca voda tendenciu meniť smer a rôzne cirkulovať, naopak pri rovnom valcovitom tvare dvojpákového filtra tečie „durch“, teda bez obštrukcii. No a pri teplote vody blízko varu je dôležité, aby táto pretiekla bez reptania kávou. Inak je šanca, že by ju mohla spáliť.

Rozdiel je samozrejme minimálny a bežný kávičkár-nefanatik ho možno ani nepostrehne. My ostatní, ktorí voláme obývačkou svoje oblúbené café, máme o dôvod viac, počkať na známeho alebo priateľa, aby sme s ním príjemne pokecali. Pri káve z dvojpáky, prirodzene… ;-)

foto http://www.sxc.hu/profile/japesone

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (5)

 1. […] Kávovar sa jedného dňa konečne objavil na pulte v predajni, tak som zbehol na návštevu a testovanie. Kávovar je na prvý pohľad sympatický a na stole nezaberá veľa miesta. Strohý dizajn je však účelný. Je relatívne úzky a má kovové telo. Hore je umiestnená rovná plocha na predohrev porcelánu, prednému panelu dominuje manometer a tri chrómové páčky. Prvou sa prístroj zapína, ďalšou sa prepína tlak medzi pákou a parnou tryskou a poslednou páčkou sa púšťa tlak do páky. Zboku je ručný ventil na púšťanie pary k príprave cappuccino. Vzadu je 1,2 litrová nádoba na vodu, vpredu, schovaný za pákou je zasa výpust ventilu, ktorý zabraňuje odkvapkávaniu cez páku.Páka s filtrom je ťažká a výborne padne do ruky. Má rovno hlavu na prípravu dvoch káv, výmenou filtra sa dá pripraviť buď jedno espresso alebo dve. Jednotkový filter som tam ani nedával a začal prístroj skúšať rovno s dvojkou. Pre tento dôvod. […]

 2. ak mozem poradit, pozhanajte si 7g filter od „La Marzocco“ ktory sa odlisuje svojim tvarom od beznych jedno davkovych filroch tym ze sa sa ku dnu nezuzuje ale ma tvar ako ked do vacsieho valca vykrojite mensi valec…ten mensi sa vyplni presne po okraj 7g kavy…

  http://img43.imageshack.us/my.php?image=lm7vorn.jpg

  Rozdiel je rozhodne poznat. Musm priznat ze odkedy ho mam tak neriesim ci double alebo single.

 3. dik za tip.

  Osobne, odkedy mam stroj, dvojku som z neho nevybral ;-) na tu druhu kavu sa vzdy nasiel niekto…

 4. Viktor, servus, myslis, ze ho clovek na slovensku zozene?…mozno by nam Jaro poradil…

  1. Rami: mam taku skusenost, ze podobne veci len z netu pripadne eBay.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.