Nedávno sme tu pražili šípkové zrniečka a varili z nich rannú bielu kávu. Dnes si uvaríme vianočný stromček. Tipujete alkohol? Alebo miazgu? Nič také. Pije sa obyčajný odvar z ihličia. Chutnejšie a rozumejšie riešenie, ako hádzať stromček z balkóna alebo ho páliť na dvore…
Vianoce sú ta-tam a u niektorých sa z ozdobených stromčekov stávajú nemé zoschnuté prízraky. Ak ste už stihli vyjesť všetky salónky alebo medovníky, pokojne sa pustite aj do ihličia. Je to prírodná medicína, ktorú poznajú severoamerickí indiáni, naše staré mamy aj odborníci na prežitie v divočine. Ihličie obsahuje najmä v zime veľa vitamínu C, vitamínu A, taktiež taníny, chlorofyl a silice. Keď som trhal našu jedličku, opýtal som sa starkej, či to pozná. Vravela, že jasné. Odvar z ihličia vraj používali pri problémoch s prieduškami a kašľom. Pili ho vraj aj „tuberáci“.
Na odvar je najvhodnejšia borovica aj rozmanité druhy smreka. Pri borovici sa používajú mladé výhonky. Vo voľnej prírode sa zbierať nesmú, tak padne vhod, že ich môžete pozbierať zo zotnutého stromčeka. Pri smreku zasa použite ihličie. Ak máte jedličku, bude sa hodiť aj tá. Možno ste mali stojan s vodou, takže váš stromček je ešte relatívne čerstvý. Pokojne ho odstavte od vody a nechajte prirodzene uschnúť. Odpadne vám starosť so sušením ihličia. Zoschnuté ho stačí pozbierať a uskladniť na zvyšok zimy.
Hotový odvar má oranžovkastú farbu, vonia ako stromček samotný a je mimoriadne chutný. Nezabudnite si ho dosladiť medom, najlepšie medovicovým.
Pred samotnou prípravou odvaru ihličie krátko opláchnite v studenej vode a pre lepšiu extrakciu ho môžete posekať nadrobno. Na liter vody budete potrebovať asi 100g ihličia. Vhoďte ho do hrnčeka so studenou vodou, postavte na plameň a nechajte prevrieť. Po vare odstavte, nechajte chvíľu postáť a môžete precediť cez sitko. Hotový odvar má oranžovkastú farbu, vonia ako stromček samotný a je mimoriadne chutný. Ak si ho dosladíte medovicovým medom (ktorý tiež pochádza z ihličia), urobíte pre svoje zdravie hádam maximum. Bonus v tmavej zime – odvar z borovice má relaxačné a antidepresívne účinky.
Čítal som, že v extrémnej situácii sa môže ihličie konzumovať aj priamo, požuťím. V každom prípadne príliš časté užívanie môže negatívne vplývať na obličky, tak to s pitím nepreháňajte.
Kde ty na taketo napady chodis? Do zosita starej mamy? :)
Ja to s nasou jedlickou skusat nebudem, ktovie, ci nebola niecim osetrena, radsej ju pojdem pekne vratit do Ikey, kde som ju kupila.
K+ za odvahu skusat podobne veci!
Katka: v mojom pripade to neboli ani indiani, ani babka, ale Bear Gryls coby fachman na prezitie v divocine… (bezalo to ako serial, jedol tam paradne hnusne veci, od slimakov, cervikov az po oko byvola)
asi preto uz nie je medzi zivimi nech mu je zem lahka…..
aha opravujem to bol nejaky jeho velky fanusik, nasledovnik :-D
Náš smrečok skončil v maštali u oviec a asi tak tretina z neho ubudla. Kozy by si s ním ale vedeli lepšie poradiť.
Mimochodom, mám pocit že v ihličí sa nachádza terpentínový olej a práve ten dokáže odstaviť obličky pri vyššej záťaži.
Cap: ano nachadza, ved preto som na to aj upozornoval, ze s mierou
Pri citani clanku som si spomenula, ze kamaratka nosila kedysi do skoly ich domaci sirup z ihlicia, mnamka. musim vypytat recept a tento odvar vyskusam spravit zajtra :)
Ci som pil stromcek?
Jasne, mnoho krat ako maly fagan.
Nic, ani winterfresh, neurobi taky sviezi dych ako kocka cukru napustena Lesanou ;-)
Starka vedela co na moje „bolave brusko“ az kym jej to mamka nezatrhla a povolila len zaludocne kvapky.
Potom ma zaludok az do osemnastky nebolieval…vidite aka je Lesana ucinna!
Beara Grylsa som pozeraval, co ten pojedol…:-O
Sirup vyskusam, idem vygooglit recept.