Mýtus menom Sacherka

Sachertorte

Milovaná mala nedávno sviatok. Na otázku, akú tortu si želá, padla rázna odpoveď. Sacherku. Pomerne jednoduchá a celkom čokoládová torta s bohatou históriou.

Zrod torty, jej prerábky a ťahanice okolo nej

Pôvodný recept sa zrodil náhodou za metternichovských čias. Písal sa rok 1832 a  priamo Metternich si objednal zákusok „ktorý mu neurobí hanbu“. Lenže zrada, kuchár na jeho dvore bol práve chorý, a tak ho musel zastúpiť učeň, iba 16-ročný Franz Sacher. Vytvoril tortu, ktorá spoločnosti síce chutila, ale na druhej strane nevzbudila zásadnejší obdiv. Medzičasom Franz doštudoval a otvoril si vo Viedni obchod s delikatesami a vínom. Jeho syn Eduard praxoval v známej viedenskej cukrárni Demel, ktorá bola založená ešte v roku 1786. Bol to práve Eduard, ktorý u Demela k otcovej torte pridal marhuľový lekvár. Sacherka, tak ako ju poznáme dnes, sa teda podávala najprv v tejto cukrárni, až v roku 1876 v novozaloženom Hoteli Sacher.

Na rozdiel od inej známej torty – dobošky, si rodina Sacher stráži svoj recept. V roku 2007 však Kurier, jeden z rakúskych denníkov, priniesol vraj originálny a rukou písaný recept od Carly Sacher.

Medzitým čas plynul a príchodom modernej doby patentov a práv sa samozrejme začala šriepka, kto je originálny a kto ešte originálnejší. Zvada trvala s prestávkami od roku 1938 do roku 1963, kedy sa obe firmy konečne dohodli. Hotel Sacher smie používať označenie Original-Sacher-Torte a cukráreň Demel zasa označenie Eduard Sacher Torte, prípadne Demel’s Sachertorte. Samozrejme, je medzi nimi rozdiel. Sacherka z hotela Sacher má dve vrstvy marmelády. Jednu v prostriedku a druhú pod polevou. Naproti tomu sacherka od Demela má len jednu vrstvu, pod polevou. Oba podniky balia svoje torty do drevených krabíc, ozdobené len čokoládovou pečaťou so svojím logom.

Na rozdiel od inej známej torty – dobošky, si rodina Sacher stráži svoj recept. V roku 2007 však Kurier, jeden z rakúskych denníkov, priniesol rukou písaný recept, ktorý mal pochádzať o Carly Sacher, manželky vnuka Franza Sachera. Tá ho údajne dostala od dlhoročnej kuchárky v dome Sacherovcov. Recept je vyrátaný na dve torty, prepočítal som ho na jednu. Keď som ho porovnal s receptom, ktorý uverejnil vo svojej kuchárskej knihe Hotel Sacher, tak sú tam malé odlišnosti, napríklad v množstve cukru. Odlišnosť je v skutočnosti veľká. Kým recept od Carly obsahuje celkovo 265g cukru (v korpuse aj poleve), recept uvedený v knihe Hotela Sacher obsahuje spolu až 420g cukru. Porovnanie obsahu čokolády je už miernejšie, Carla uviedla 265g čokolády (+ extra 45g kakaa) a Hotel Sacher uvádza 280g čokolády. Ktorý z receptov je teda pravý, sa asi nedozvieme. Myslím si, že hotelom vydaný recept môže byť úmyselne trocha pozmenený oproti skutočnosti.

Recept

Suroviny

Suroviny

6 vajec
140g pr. cukru
110g hladkej múky
140g horkej čokolády
30g kakaa
140g mäkkého masla

Glazúra

125g horkej čokolády
15g kakaa
125g pr. cukru
65ml vody

Toľko ješitná história, ale milovaná je už netrpezlivá, tak musíme začať piecť. Nejaký čas to bude trvať, kým bude torta hotová. Skúsme ten rukou písaný recept od Carly Sacher. Začnite tým, že vymiešate zmäknuté maslo zo 40g cukru. Potom primiešajte 6 žĺtkov. Vo vodnom kúpeli nechajte roztopiť čokoládu, a keď trochu vychladne, zamiešajte ju do maslovej masy. Keď ju budete prilievať, tak nezabudnite stále a rovnomerne miešať.

Ďalej vyšlahajte z bielkov tuhý sneh a ku koncu doň pridajte postupne zvyšných 100 cukru. Sneh zľahka vmiešajte do cesta a ku koncu pridajte múku, ktorú ste predtým poriadne premiešali s kakaom. Takto pripravené cesto nalejte do tortovej formy, ktorú ste predtým samozrejme vymastili a pomúčili. Potom už len stačí dať do predohriatej rúry a piecť asi 45 minút pri 160-170°C. Po upečení vyložte a nechajte postupne vychladnúť.

Postup prác

Po vychladnutí tortu v strede horizontálne prekrojte, najlepšie cukrárskou strunou (v Ikea ju mali v rámci cukrárskej sady za slabé 4 eurá). Spodný diel potrite zohriatou marhuľovou marmeládou, zlepte naspäť vrchnú časť a tú potrite tiež.

Natieranie marmelády

Glazúra

V hrnčeku za tepla rozmiešajte cukor a vodu. Neoplatí sa byť lenivý a použiť kryštáľový cukor, lebo ak sa dobre nerozmieša, poleva bude nepríjemne chrúmať pod zubami. Použite rozhodne len práškový. Keď máte hotový cukrový sirup, pridajte doň kakao a polámanú čokoládu. Presuňte do vodného kúpela a nechajte roztopiť na hladkú masu. Ak sa vám bude zdať príliš hustá a málo tekavá, môžete opatrne pridať ešte trochu vodu. Ideálne je dať na začiatku ten vody trošku menej a pridať ju postupne. Chce to cvik, úplne presne vám to nepopíšem ani na dvoch stranách.

Počítajte s tým, že glazúra sa musí preliať aj cez okraje a zakryť boky. Pokúste sa obaliť celú tortu do jednotnej a uhladenej formy.

Je dobré, ak si na pracovnú dosku rozprestriete papier na pečenie, naň položíte rovnú podložku, a tam dáte tortu. Pri polievaní glazúra nakvapká kade-tade, ale takto budete pracovať čisto a na upratanie bude stačiť len zobrať papier na pečenie a zahodiť ho.

Opatrne začnite vylievať glazúru do stredu formy a cukrárskou špachtlou alebo širokým príborovým nožom rovnomerne rozotrite po celej ploche torty. Počítajte s tým, že glazúra sa musí preliať aj cez okraje a zakryť boky. Pokúste sa obaliť celú tortu do jednotnej a uhladenej formy.

Nutná príloha

Podľa Hotela Sacher by sa torta nemala skladovať v chladničke, ale najlepšie pri teplote 16-18°C. Podávať by sa mala s torta-zuspeisom. Tak môj dedko volal šľahačku, ktorá je k sacherke jednoducho nutnosť. Prečo? Pretože torta je vo svojej podstate príliš sladká a príliš suchá. Milovanej torta chutila, ale zároveň bola sklamaním. Mystifikácia, ktorá dezert predchádza, asi vyhnala očakávania príliš vysoko. A príliš veľa ľudí nám následne v debatách povedalo to isté – príliš sladká, príliš suchá a v podstate nudná. Len tak, pre ilustráciu, týždeň nato sme piekli brownies a zaprášilo sa po nich len také fukoty… Jediné, čo dokázalo sacherke ako tak pomôcť, bola zámena marmelády za ríbezlový rôsol.

Ešte jeden dodatočný fígeľ. Torta sa pečením samozrejme v strede podvihne. Kopčeka sa zbavíte tak, že po vybraní z rúry necháte tortu odpočinúť asi 20 minút, a potom ju jednoducho pretočíte. Až následne narežete po šírke.

Čo vy nato? Jedli ste sacherku priamo u Sachera? Piekli ste ju už doma? Chutila vám, alebo ste ju piekli len dva-krát, prvý a posledný?

Sachertorte

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (37)

  1. Ja som ju uz piekla, a je pravda, ze ma svojou ‚jednoduchostou‘ prekvapila. Podla mna ale bola dobra, prijemne cokoladova, a bez problemov by som ju spravila znova, ak bude prilezitost. Skutocnu viedensku sacherku som nechutnala, len obdivovala vo vyklade.
    Zakusaok, ktory by som si ‚dala upiect k sviatku‘, je Opera – narocne na pripravu a neskutocne dobre. Niekedy vyskusaj!

  2. Piekol som, jedol som aj original a podla mna je perfektna. Ale to bude tym, ze v torte nepotrebujem kila plnky.

  3. Dobré ráno, velmi ste ma týmto receptom potešili. Chystala som sa ju totiž robit teraz cez víkend, ale nenašla som tu u vás recept(pamatala som si, že ste niečo o sacherke zverejnovali na FB).
    Pravú sacherku som už jedla…a tá šlahačka je k tomu nutnost :)) Pre mna má torta určite svoje čaro.

  4. 1. nepocul som, ze by sa niekomu podarilo napodobit sachrovu tortu tak, aby chutila ako original. neviem preco.
    2. ked sa podava original, je k tomu nesladena(!) slahacka. ma zmysel hodnotit celok, nie ze sucast bola prilis sladka a sucha.

    po zhrnuti, skusil si recept, ktory tvrdi ze napodobuje nieco co nepoznas. nechutilo. no a co? je z toho aspon nejake poucenie?
    keby bol original zly, je to napinave odhalenie. takto?
    aha a este prosim, co presne si predstavujes pod slovom mytus?

  5. Meno: kila plnky… ale jedol si ju predpokladam so slahackou, vsak ;-)

    Sim: netvrdil som, ze som upiekol original. A ano, podaval som s nesladenou slahackou a hodnotil ako celok. Stale mi z toho vychadza, ze bola zbytocne sladka a sucha. Keby nebola, tak by nebola ta slahacka v podstate ako pevna sucast receptu (servirovania), nemyslis? Nehovorim, ze to bola najhorsia torta v mojom zivote, svinam sme ju nekydli. Len si myslim, ze mam vo svojej hitparade niekolko kuskov, ktore su a budu pred sacherkou. Ako vzdy – treba vyskusat, ochutnat, urobit si nazor. Vzdy to prizvukujem, aj ked nieco skritizujem.

    Mytus som popisal v clanku. Ked mas prilis vysoke ocakavania a pride tomu umerne sklamanie… Mozno narazas na radoby senzaciechtivost clanku. Citas to tu dost dlho nato, aby si vedel, ze pisem len to, co zazijem.

  6. ahoj
    prilis vysoke ocakavania su voci pravej sacher torte, nie voci Tvojmu vytvoru z neautentickeho receptu.
    prosim Ta, chod tam a ochutnaj to. je to kusok a stoji to par euro. ved to nie je ziaden copi luwak ani ta japonska ryba, je to de facto vikendova prechadzka.
    potom povedz, ci sa Tvoj vyrobok podobal originalu (recenzia receptu), alebo ci original nie je dobry (recenzia originalu).
    Tvoj clanok je krizenec.

    v ziadnom pripade si nedovolim hovorit, co mas piect, co Ti ma chutit, co mas pisat. ale praveze som dlhodoby citatel a cital som tu clanky s vyssou urovnou, tak som si zvykol.

    este ma napada dalsia moznost – mozno je recept OK, pravy a historicky. ale sam vies, kolko je premennych. kedysi bol menej sladky cukor/menej vodnate maslo? vacsie vajicka? aj dnes moze byt odlisne skalibrovana rura.
    predpokladam ze Tvoj dalsi pokus, ak by si ho robil, by obsahoval menej cukru, viac masla a menej pecenia, takze to by bolo nieco, co by stalo za to publikovat.
    uz len porovnanie s inymi zarucene pravymi receptami moze byt zaujimave.

  7. Sim: porovnanie prijimam. A ak mi v Hoteli Sacher bude chutit, tak nebudem mat problem to priznat. To iste plati, ak sa stane opak ;-)

    Mimochodom, rad skusim aj ine „zarucene prave“ recepy, napriklad ten z knihy priamo od Sachera. Predpoklada ale dlhsie pecenie (takmer hodinu) a viac cukru ako tento vyssie uvedeny.
    Budem konkretny – recept z knihy obsahuje celkovo 420 g cukru (v korpuse aj poleve), horeuvedeny obsahuje 265 g cukru. Kapanek rozdiel, nie? ;-)

    Porovnajme aj podiel cokolady: recept Hotela Sacher obsahuje 280 g cokolady, horeuvedeny recept 265 g (+ extra 45g kakaa).

    Bez toho, aby som to skusal, mi z toho cucia len dve veci: este sladsie a este suchsie… (K celkovej sladkosti este navrch pripocitam aj marhulovu marmeladu, ktora je, predpokladam, tiez sladka…)
    A zaroven ma to vedie este k jednej veci. Musim opravit svoju chybu, ze som v texte uviedol nepresnost. V porovnani oboch „zarucene pravych“ receptov su velke odlisnosti, nie male.

  8. ahoj, uz Ta nebudem trapit, reagujem naposledy.
    prosim Ta pozri sa do knihy od Sachera, ci tvrdia, ze toto je ta torta co predavaju.
    ja predpokladam, ze nie a ze tam dali recept na nieco hnede a sladke.

  9. Sim: netvrdia. Napisal som predsa to iste co ty: ze podla mna v knihe je pozmeneny recept. Akokolvek chapem snahu o kuchynske tajomstvo aj rakusky naturel, nechapem filozofiu, ak vo svojej vlastnej knihe takymto sposobom v podstate sprznia vlastny recept.

    No nic, ochutname tam a uvidime…

  10. Originalna Sacherova torta ma vela svojich priaznivcov a vela odporcov.
    Ja patrim medzi jej priaznivcov. Doprajem si ju kazdy rok na Vianoce, ked sa vyberiem navstivit vianocnu Vieden. Nikdy si neodpustim zastavku v Hotely Sacher na kusok originalnej torty. A to uz dobrych 6 rokov.

    Neviem ju posudit z extra gurmanskeho hladiska. Ano je velmi sladka, no mne sladke nevadi a v spojeni s dobrym espressom uz vobec nie. Kazdopadne, by mi asi nikde na svete nechutila tak, ako prave v spominanej kaviarni hotela Sacher. V kaviarni s uzasnou atmosferou centra Viedne. Mal som samozrejme originalnu tortu, zakupenu v hotely aj doma, no nikdy to nie je ono. K tomu ta krasne husta slahacka a strieborny pribor. Pre mna sa to za tie roky stalo urcitou tradiciou, ist si posediet do Sachera.
    Moja babka taktiez uz skusala podla nejakeho receptu robi Sacherovu tortu a ked sme ju chutnali v rodinnom kruhu, nikto mi neveril ze original chuti inak.

    Preto si myslim, ze ked sa na tortu pozerame cisto z kucharskeho hladiska a este ked sa nanu pozera skuseny kuchar, moze vidiet presladenu kaloricku bombu bez extra narocnosti na pripravu. No ja za tortou Sacher vidim aj urcitu historiu a atmosferu, ktora ma vzdy nuti ist si do kaviarne hotela Sacher posediet znova :)

  11. Starka robieva, nejaku variantu, akurat robi ju nie ako tortu ale ako kolac, a dve vrstvy cesta, ked uz je hotove sa spoja marhulovym lekvarom a az potom zaleje polevou, mozno to nie je koser sacherova torta, ale nie je to take suche , a je to dobre:)

  12. tak nic, najprv som to len preletel, az teraz precital:D mozes pomazat komentare ;)

  13. Marek Lorincz

    Sacherku som jedol aj priamo v jej mieste zrodenia, ale očakával som viac. Dostal som ju aj ako dar v krasnej drevennej krabici, no len sa to potvrdilo. Dokonca ked som jedol aj jej napodobeninu v inej kaviarni, ta mi chutila viac ako original. Nie je to moj favorit, ale nepohrdnem nou, už len vdaka jej tradicii. Mozno ked ju upeciem sam zmenim svoj nazor.

  14. zuzana bargerová

    ako bryndzove halusky sa robia s bryndzou a nie s bambinom, aj „prava sacherka“ musi obsahovat kvalitne ingrediencie, „spravne“ pomery surovin a zrejme aj praca s cestom zohra svoju rolu (moja prateta bola spickova kucharka – miesala aj 3 hodiny kym bola spokojna s vysledkom :)) ja osobne jem sacherku len v hoteli sacher, pretoze tak ako pise jakub, mi chuti najviac. a sucha rozhodne nie je.

  15. Jedla a chutnala som Sacher tortu z hotela Sacher vo Viedni niekoľko krát. Bez ohľadu na to, čo považujeme za originál, každý jeden krát chutila torta inak. Raz bola geniálna, raz cesto vláčnejšie, inokedy úplne suché, raz mi ani nechutila – nikdy však nebola identická. Vždy záleží od mnohých vonkajších faktorov, bez ohľadu na to, že recept je stále rovnaký a nemenný. Myslím, že to už padlo vyššie, ale nedá mi nepotvrdiť zásadný fakt: vždy záleží na pekárovi, na pekárke, na slniečku, na vajciach, masle, atď. Priznajme, zamyslime sa a úprimne si povedzme – uvarili/upiekli sme v živote jediné jedlo, ktoré by chutilo rovnako ako to predtým? Ja teda nie, pretože vždy použijem jedinečné suroviny, ktoré ovplyvňovalo strašne veľa faktorov. Nie je jediná vec, ktorá by mala dvojča. Darmo, všetko je len raz.

  16. Sacherku som jedla priamo u Sachera, ale ruku na srdce – sú aj lepšie torty/koláče.

  17. Sacherku som robila raz v zivote, kedze velmi sladke veci nemusim, a to na kurze o cokoloade. Vseko kakao sme tam vymenili za cokoladku, ktoru sme pouzili na ostatne veci pocas kurzu, neviem ci sem mozem pisat znacky, ale proste bola to velmi kvalitna cokolada. Tuto Sacherku som potom priniesla priatelovi, ktory je maniak na Sachera a ten sa oblizoval az za usami. A sucha nebola.
    Recept: 6 vajec, 120g tmavej cokolady, 40g pr.cukru, 120g masla, 120g polohr. muky, 120g kr. cukru. (bielky s kr. cukrom sme vyslahali velmi poctivo dotuha, ostatne veci dali dokopy a potom tieto dve hmoty spojili. Pecenie 180 C, 20-30min)
    Nie original ale velmi dobre :)

  18. Nedávno som Sacherku jedla v hoteli Kempinski-či to bol originál som sa žiaľ nespýtala, ale chutilo to. V minulosti aj v Kafe Mayer, ale tá bola suchá a nič mi to nehovorilo. Nemám s čím porovnávať, ale súhlasím s názorom KatkyL, že to isté nemusí byť vždy absolútne to isté… ako by sme si to ideálne želali. Dokonca aj naše chuťové bunky môžu byť inak naladené…

  19. no ja som originál tiež nejedla, ale z jednej cukrárne v Ružinove mi ju kúpili na narodeniny a bola úžasná! čokoládová, s marhuľovým džemom, vôbec nie suchá, nebola ani príliš sladká, s parížskou šľahačkou… jednoznačne najobľúbenejšia torta u mňa. ja nemám totiž v láske krémy… br

  20. a ešte som zistila, že práškový cukor v ceste nie je vôbec dobrá vec. cesto je o dosť suchšie. dávam radšej trstinový cukor a nepreschne…

  21. .. no a teraz ten recept k Brownies :D

  22. Prosim, aku horku cokoladu a ake kakao (myslim konkretne znacky, produkty) doporucujete k tomuto receptu?

  23. Sloper: horku som pouzil Figaro, tu obycajnu cervenu a kakao som daval to, ktore sa mi najviac pozdavalo v nedavnom teste – cize Jednotacke Holandske http://www.delikatesy.sk/delikatesy/test-kakao-na-varenie-pecenie-aj-pitie-5941

  24. Ja som jedla Sacherku len raz, z confiserie Tschirren vo Svajciarsku, rovnako nehorazne drahu ako je ta viedenska… bola vynikajuca!!
    Nie som cukrarka, ale tato torta na fotke mi pripada, ze cesto aj cokoladova poleva su prilis mäkke, obe mi asi mali byt trochu tuhsie.

  25. Robím sacheroidnú čokotortu, dávam do nej veľmi málo trstinového cukru, čokoládu dávam Manner, nepríde mi suchá, ja si k nej dávam biely jogurt namiesto šľahačky, marmeládu väčšinou vynechávam úplne (torta je pre mňa potom prisladká) a celej rodine aj návštevám hrozne chutí. Mne nechutia presladené zákusky, oproti receptom uberám vždy polovicu až trištvrtinu cukru, kúpené zákusky sú pre mňa zväčša presladené sklamanie. V rakúskych podnikoch som si sacherku 2krát dala, raz mi chutila celkom dobre, druhý raz nie.

  26. @Viktor, ak môžem poradiť dve drobné zmeny – sneh by nemal byť tuho vyšľahaný, ako sme zvyknutí v iných zákuskoch ale naopak, iba jemne a po dopečení by torta mala asi 10-15 minút chladnúť vo vypnutej rúre (a piecť klasickým spôsobom, ventilátor tiež vysušuje, ale myslím, že si ju piekol bez prúdenia vzduchu). Potom je vláčna a vôbec nie je suchá.

  27. Marcela Kramplová

    V prvom rade, prava sacherka existuje len v hoteli sacher a nech sa snazite ako chcete jej originalny recept sa vam do ruk nedostane…

    prava sacherka je akurat sladka, vlacna a vynikajuca, neobsahuje kakao ale kvalitnú cokoládu a vela vela vajec…

    piekla som ju nespocetne vela krat a este sa mi nestalo ze by niekomu nechutila, dokonca aj buranom ktori nemaju radi torty chuti…

    a najlepsia je s vanilkovou zmrzlinou :O)

    1. …no tak som holt buran, lebo mi nechutila ani prava, od cukrara, ktory ju 5 rokov pekaval u Demela. S tou pravostou to tiez nebude az take horuce, kedze tento spor prebieha na sude a medzi Hotelom Sacher a Demelom. Pricom obaja maju svoju vlastnu verziu Sacherky. Tak nechajme spor im a sustredme sa na chut. A ta je holt subjektivna… ;-)

    2. presne tak- neobsahuje ani gram kakaa ale pravu čokládu a neobsahuje žiaden marhuľový džem- je jedná poctivá bratislavská cukráreň kde ju robia podľa pravého receptu, totiž od bývaleho zamestnanca Demelu:-)

  28. […] tomto zmysle sme sa teda vybrali práve k Demelovi, aby sme ochutnali Eduardovu verziu. Podnik vás privíta presklenou vitrínou, kde si môžete pozrieť ponuku zákuskov. O niečo […]

  29. Sacherka je Sacherka,ja ju pekávam a mám ju rada,je pomerne jednoduchá a so šlahačkou je super,už som mala jeden recept čo bol nechutný ten som viac nerobila,Sacherova torta potrebuje kvalitnu čokoládu,možno tam je jej tajomstvo.

    1. Čokoládu som použil od Mannera, takže tým to asi nebolo, skôr postupom. Najviac, vlastne len tam, mi zatiaľ chutila u Laurenta v Bratislave.

  30. vyskusala som no zatial len s kupovanym korpusom a bolo to vyborne.hlavne ta cokoladova poleva k tomu pasuje fakt velmi.musela som ale pridat slahacku ale ajtak to bolo super a ano aj super sladke :)) teraz idem spravit na moje narodeniny ten original uz inie kupovany a bude to parada uz viem :)

  31. Jedávala som Sacherku v Rakúsku, či už pečenú doma alebo kúpenú. Rakúšania sa z nej mohli zblázniť, pre mňa nič výnimočné. Nebola zlá, ale vôbec nepripomínala ten „rakúsky zázrak“ na ktorý som sa tak tešila. Až raz. Na Vianoce som dostala Sacherku priamo z Hotela Sacher vo forme malých koláčikov a poviem vám, ten zážitok bol neopísateľný. Myslím teda, že v kvalite čokolády to nebude. V originál recepte bude niečo, čo nám všetkým uniká.

  32. Pozdravujem Viktor ,pekná práca a opis potešilo ma to ,nedávno a nie dlho pracovala
    manželka v kaviarni cafe diglas tiež starej viedenskej kaviarne kde denne peču čerstve zákusky a torty ,tiež predávaju svoju variantu sacherky a ako píšeš dosť ludom na prvý šmak nechutí tak ako asi očakávali /vyd moja mama amaterská cukrárka/no ja na nu nedám dopustiť a myslím si že je to najlepšia torta ku káve viedenskeho typu ,teda podla mojej chuti .napadol ma ešte jeden maly no možno podstatný rozdiel a to ten lekvar ,dávaju do neho marhulový liker a aj samotný lekvar je podstatný myslím že ho maju z madarských marhul ake sa používaju k barack palenke /toto je ale len môj dohad /U deda jedna taka stara bola a bola úplne iná ako moderne odrody.Pozdravujem prajem pekný den,Peter.

  33. Ahoj, ja ju peciem celkom pravidelne podla receptu na mmb – takmer ako original ;) lekvar zohrievam spolu s rumom a ten tomu doda iny rozmer :). Nikdy ju nemam suchu, skor je hutna a chut si vyzaduje ozajstneho cokofila – je velmi citit ak pouzijes inu ako min. 70% cokoladu do cesta. Ani presladena nie je… ja ju jednoducho zboznujem!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.