Najsvetlejší moment posledného cuppingu káv v Nitre bol pre mňa pivo. Tmavý stout z produkcie začínajúceho pivovaru Hop Grup. Pivo regulérne krížené s kávou.
Stout už bez pridaných surovín môže mať niekedy kávovú chuť. Na jeho výrobu sa používa nesladovaný pražený jačmeň, vďaka nemu je pivo tmavé a suché. Praženie sa ďalej podpisuje na výslednej chuti piva. Asi najznámejší stout je írsky Guiness.
Späť k Hop Grup. Mladí chalani z Nitry navarili zatiaľ dva druhy piva, pomenovali ich The One a kávový Black Out. Familiárne si ich prezývajú Oné a Bľakot. Všetku doterajšiu produkciu rozdali medzi ľudí a čakajú na reakcie. Uvádzajú to aj na etiketách svojho piva.
Svoju fľašku som dostal od Peťa Ondrejku z Green Plantation. Práve on navaril kávu do kávového stoutu. Ako to urobil? Cez vac-pot, teda alternatívnu metódu prípravy kávy. Uvarená káva sa primieša do tanku po druhom chmelení. Výsledné pivo je nefiltrované a nepasterizované. Pre zvedavých, káva bola Brazilia Buena Vista od Daterra.
Fľašku som večer po cuppingu doma vychladil a otvoril. Pivo takmer čierne, s hustou penou. Po prvom ochutnaní naozaj cítiť kávu. Potom skôr pivnú horkosť aj suchosť, v dochuti sa postupne znova vráti káva. Neprebíja chuť piva, ale zároveň je stále prítomná.
Či by som si takéto pivo niekedy kúpil? Tmavšie a nefiltrované pivá mám asi najradšej, takže občas určite áno. Ale skôr na „slávnostnejšie“ príležitosti ako bežnejšie poobedné pivko.
Držím palce mikropivovaru a gratulujem Green Plantation ku kreativite. Stránka Hop Grup ešte nie je v prevádzke, zatiaľ sa info dozviete len na Facebooku. Teda aj spustenie predaja a dostupnosť.
niekedy mam dilemu ci si dat pivko alebo kavu,tymto by bola vyriesena.Drzim palce,nech to chalanom vyjde!
Ano, odpoved je pikáva. Alebo kávo ;-)
One a Blakot – pre dnesok si vitaz Internetu