Pivo a káva v tej istej fľaške

Najsvetlejší moment posledného cuppingu káv v Nitre bol pre mňa pivo. Tmavý stout z produkcie začínajúceho pivovaru Hop Grup. Pivo regulérne krížené s kávou.

Stout už bez pridaných surovín môže mať niekedy kávovú chuť. Na jeho výrobu sa používa nesladovaný pražený jačmeň, vďaka nemu je pivo tmavé a suché. Praženie sa ďalej podpisuje na výslednej chuti piva. Asi najznámejší stout je írsky Guiness.

Späť k Hop Grup. Mladí chalani z Nitry navarili zatiaľ dva druhy piva, pomenovali ich The One a kávový Black Out. Familiárne si ich prezývajú Oné a Bľakot. Všetku doterajšiu produkciu rozdali medzi ľudí a čakajú na reakcie. Uvádzajú to aj na etiketách svojho piva.

Peter Ondrejka laboruje s kávou

Svoju fľašku som dostal od Peťa Ondrejku z Green Plantation. Práve on navaril kávu do kávového stoutu. Ako to urobil? Cez vac-pot, teda alternatívnu metódu prípravy kávy. Uvarená káva sa primieša do tanku po druhom chmelení. Výsledné pivo je nefiltrované a nepasterizované. Pre zvedavých, káva bola Brazilia Buena Vista od Daterra.

Stout s kávou

Fľašku som večer po cuppingu doma vychladil a otvoril. Pivo takmer čierne, s hustou penou. Po prvom ochutnaní naozaj cítiť kávu. Potom skôr pivnú horkosť aj suchosť, v dochuti sa postupne znova vráti káva. Neprebíja chuť piva, ale zároveň je stále prítomná.

Black Out

Celkom podrobné údaje o pive

Testovačka

Či by som si takéto pivo niekedy kúpil? Tmavšie a nefiltrované pivá mám asi najradšej, takže občas určite áno. Ale skôr na „slávnostnejšie“ príležitosti ako bežnejšie poobedné pivko.

Držím palce mikropivovaru a gratulujem Green Plantation ku kreativite. Stránka Hop Grup ešte nie je v prevádzke, zatiaľ sa info dozviete len na Facebooku. Teda aj spustenie predaja a dostupnosť.

www.hopgrup.sk

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (3)

  1. beeruska

    niekedy mam dilemu ci si dat pivko alebo kavu,tymto by bola vyriesena.Drzim palce,nech to chalanom vyjde!

    1. Ano, odpoved je pikáva. Alebo kávo ;-)

  2. One a Blakot – pre dnesok si vitaz Internetu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.