Fotohádanka a víťaz

fxotohádanka bola prekvapivo ľahšia, ako som si pôvodne myslel. Dostali sme neúrekom správnych odpovedí. Niektorí z vás mi dokonca poslali aj fotky podobných plodov, ktoré vypestovali sami alebo ich známi. A našli sa žiaľ aj takí, ktorí z jedného počítača (teda jednej IP adresy) a nastrčených azet adries poslali hneď niekoľko odpovedí, aj keď sa tvárili od rôznych ľudí. Spamovanie, tobôž nie v súťažiach, nebudeme tolerovať a v podobných prípadoch nechávame v hre len prvú odpoveď, ostatné sú z hry vylúčené.

Ale späť k hádanke. Tých pár z vás, ktorí hádali ozdobnú tekvicu a baranie rohy asi sklamem. Ide o citrusový plod zvaný Budhova ruka, latinsky Citrus medica var. sarcodactylis. Je to veľmi aromatický plod, ktorý väčšinou nemá dužinu ani kôstky. V Číne a Japonsku sa používa najmä na prevoňanie izieb alebo oblečenia. Ako nám napísala jedna čitateľka, z kôry sa dá uvariť aj marmeláda. Ja osobne som plod najprv prekrojil a nechal na pár dní prevoňať kuchyňu. Potom nastrúham jeho kôru, usuším a budem ju používať namiesto citrónovej kôry. Viem si tiež predstaviť, že by som kôru len tak zasypal cukrom a nechal pár týždňov v chlade.

Kuchynskú zásteru svojou správnou odpoveďou vyhráva Jana Zimová z Vrábel, gratulujeme a posielame výhru.

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (1)

  1. […] sme tu mali hádanku, kde ste hádali meno jedného nezvyčajného citrusového plodu – budhova ruka. V článku som vtedy napísal, že z viacmenej dekoratívneho a aromatického plodu využijem […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.