Oriešková nátierka, ale naozaj oriešková

Orieškové maslá si robievam odkedy som sa úspešne zbavil vyslovene škaredého návyku kombinovať nutellu s polievkovou lyžicou a pohodlným gaučom. Napriek tomu som spozornel, keď nitrianska Lyra Chocolate začala robiť svoju vlastnú verziu orieškovej nátierky.

Prvý rozdiel, ktorý si po otvorení všimnete, je farba a konzistencia. Je vyslovene svetlá a tekavá, dokonca aj po dlhšom pobyte v chladničke. Oboje má spoločný dôvod – nátierka obsahuje len dve suroviny. Pražené piemontské oriešky a cukor z kokosových kvetov. Pomer je zhruba 50/50, inak tam ďalšie prísady chýbajú. Žiadne kakao, žiaden lecitín, žiadna aróma.

Oriešková nátierka z Lyra Chocolate

Etiketa je na spodku pohára a hovorí nasledovné:

Zloženie orieškového krému

Prvé ochutnanie je priamy ťah na bránku, pražené lieskovce v plnej sile. Nepýtajú sa prečo, načo, začo, ale takmer okamžite spustia automatické vyhľadávanie kombinácii a hľadanie odpovede, do čoho sa dá táto nátierka narýpať. Prvé mi napadlo upiecť gaštany a namáčať ich do tohoto krému.

Pečené gaštany s orieškovým krémom

Plnotučná jeseň

No… kombinácia funguje bez problémov. Teda ak nerátam vznik nového škaredého návyku. Ešteže gaštany sme doma už všetky rozdali a pojedli.

Ako druhé som vyskúšal skrížiť nátierku s kávou. Uvaril som ju v moke a do malej šálky pridal čajovú lyžičku orieškového masla. Vyslovená pralinka, môže byť.

Tretia kombinácia prišla sama od seba – kakao. Nátierku zafarbí natmavo a stiahne aj sladkosť.  Funguje na sto percent, ani o percento menej.

Nakoniec prišiel na rad jogurt a šľahačka. Aby vynikla v jogurte, bolo treba použiť trochu väčšie množstvo. Keď sa však nátierka spojila so šľahačkou, vyšla mi z nej vyslovene až kávová chuť.

Ďalšie kombinácie nechávam na vás pretože krém sa mi medzičasom nejako minul. V každom prípade jeho tekavá konzistencia je vyslovenou výhodou a sama si pýta hľadať mu nové a nové spôsoby využitia. Mimo lieskovcovej robia ešte aj pistáciovú, rovnako len z dvoch surovín.

Možno tušíte, že cena bude rovnako delikátna ako samotný produkt. Za 150g dáte okolo 11€, pistáciová stojí necelých 18€. Spolu so zložením aj chuťou vám možno pomôžu preradiť tento typ nátierky medzi naozajstné špeciality aj zbaviť sa spomínaných škaredých návykov.

Nátierka sa dá kúpiť napríklad priamo v Lyre, obchody ju podľa mojich info naskladňujú práve teraz, takže bez krátkeho čakania sa to zatiaľ asi nezaobíde.

Súťaž

Bolo by vyslovene zlomyseľné, keby som po tomto všetkom nedal jeden pohár do pľacu aj pre vás. Získa ho jeden z vás, ak správne odpovie na súťažnú otázku a vyberieme ho. Otázka bude ako vždy jednoduchá: ktorá novinka z Lyra Chocolate vyhrala tento rok cenu a prečo?
Správne odpovede posielajte iba emailom na adresu delikatesy (zatočenýznak) klimo bodka net, najneskôr do piatku 6. novembra polnoci. Jediného víťaza vyhlásime v tomto článku na ďalší deň, teda v sobotu 7. novembra 2015. Heslo: Súťaž.

Vyhodnotenie

V súťaži sme dostali spolu 24 odpovedí, ale len 11 z nich si dalo väčšiu námahu s tým, dohľadať presnejšie informácie. Ale pekne po poradí. Cenu Great Taste Awards 2015 získali Abslolut Hazelnuts a Absolut Almonds. Logicky, vyhrali ju preto, že ich vybrala porota. Ale prečo ich tá porota vybrala? Rovnako logicky, pre lepšiu chuť. No a sme vo finále, prečo mali lepšiu chuť? Pretože sa na povrchu orecha dražujú ešte dve ďalšie vrstvy, jedna nugátová a druhá čokoládová. A vraj niečo takéto nie je sranda urobiť.

Takže, spomedzi všetkých správnych odpovedí sme vybrali Zuzanu Držkovú zo Senice. Gratulujeme a posielame cenu.

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (1)

  1. mal som podobnu vec z Turecka. mam dojem, ze tam bol pomer lepsi v prospech orieskov a aj tak to bolo presladene. ja som to jedol len lyzickou, tie Tvoje kombinacie ma extra nelakaju aj ked uznavam tvorivost… tiez som rozmyslal, ako to asi pouzivaju Turci a dosiel som k tomu, ze to je asi surovina do dezertu, najskor do kremov.

    a inac vsetky orieskove masla funguju s PBJ – peanut butter jelly sandwich, takze jeden toast natriet kyselkavym lekvarom, druhy touto natierkou, scapit dokopy a zjest na ranajky…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.