Gaštanové všetko, palacinky aj krém v nich

Pri tohtoročnej úrode našich gaštanov som sa konečne dostal k tomu, aby som sa s nimi trochu viac pohral.

Začalo to už oberaním v najmrzkejšom počasí októbra. Nechcel som, aby v daždi splesniveli, takže poďho v gumákoch zachrániť tých cca 7 kíl, ktoré vyprodukoval zhruba 20-ročný strom.

Ak sa niečo tento rok urodilo, tak práve gaštany

Nasledovalo sušenie v rúre s ventilátorom a následne prvá ochutnávka. Preskúšal som rôzne metódy aj spôsoby narezávania. Najprv som si vybral cestu predvárania a následného dopekania. Narezávanie do kríža sa neosvedčilo a navyše s ním je aj viac práce ako s jednoduchým narezaním po celej šírke. Volám ho od ucha k uchu. Čím dlhší rez, tým lepšie sa potom vyberajú. Mám na ne menší kuchynský nožík s drobným zúbkovaním na začiatku čepele, s ním to ide najlepšie.

Predváral som zhruba 20 minút, potom ďalších 15-20 piekol v rúre na grilovacom režime. Výsledok nebol zlý a budem ho používať, ak ich budem potrebovať mať rýchlo hotové. Lepší spôsob je poldňové namáčanie v studenej vode, a potom rovnako 20 minút pobyt v rozpálenom grile. Počas pečenia s plechom asi dva razy zahrkám, inak s nimi nie je žiadna väčšia starosť.

Predvarené a upečené gaštany

Skúška správnosti je pri lúpaní. Týmto spôsobom ich stačí len rozlomiť a gaštany sa dajú krásne vybrať. Čaro gaštanov je aj v tom, že lúpanie treba robiť za tepla. Keď vychladnú, pripravte sa na prsty-drásajúce utrpenie.

Zvykol som si, že vždy keď pečieme gaštany, spravím ich viac, než v skutočnosti zjeme na posedenie. Čo zostane dočistím a zamrazím. Predtým som zvykol robiť gaštanové pyré, ale to je zbytočný medzi krok. Navyše, obmedzuje v ďalšom použití gaštanov len na sladké dezerty. So zmrazených gaštanov sa dá vyrobiť omnoho viac srandy. Napríklad takéto palacinky aj krém.

Vezmite si svoj bežný recept na palacinky a do mlieka pridajte za hrsť rozmrazených alebo uvarených a vychladnutých gaštanov. Úmerne ich množstvu môžete ubrať múky. Keď som ich robil naposledy, nemal som hladkú, teda nechcelo sa mi po ňu ísť do pivnice, tak som použil špaldovú. Cesto som rozmixoval tyčovým mixérom do hladka. Dal som asi príliš málo gaštanov, takže ich chuť nakoniec prebila tá špalka. Napriek tomu boli vynikajúce ako už dávno nie.

Mimochodom, z gaštanov si môžete spraviť aj múku a uskladniť na spomínané palacinky alebo iné koláče. Uvarené alebo upečené gaštany očistite, nechajte vychladnúť a rozmrvte ich na menšie časti. Nechajte ich uschnúť a následne ich môžete rozomlieť na múčku. Rýchlo sa kazí, takže buď ju hneď použijete, alebo ju nechajte zamraziť.

Ale späť k palacinkám, patrilo by sa ich niečím naplniť. Prečo nie znovu gaštanmi. Znovu sa môžu dostať na scénu tie, ktoré si postupne naškrečkujete pri každom čistení do mrazničky. Treba ich vybrať a nechať povoliť pri izbovej teplote, trvá to nanajvýš pol hodinku.

Len smotana a pečené gaštany

Potom stačí jediné, hodiť ich do smotany a tyčovým mixérom vymiešať na hustý krém. Lenže nie metličkami, ale nožovým nádstavcom. Že tak sa šľahačka nedá urobiť? So zahusťovadlom menom gaštany veru dá. Obsahujú kopu škrobu, takže sa budete čudovať ako krásne vám krém bude hustnúť. Oplatí sa používať len gaštany, ktoré sú úplne očistené a bez zvyškov vnútornej hnedej šupky.

Hustota krému sa dá doladiť podľa chuti

Vďaka sladkosti samotných gaštanov krém ani nedosládzam, ale viem si predstaviť nakrátko ich namočiť pred použitím do rumu alebo griotky. Na deci šľahačky dávam asi tak 5-6 ošúpaných gaštanov, hustotu si ale samozrejme môžete upraviť podľa seba. Krém sa výborne hodí napríklad aj do tejto rolády aj množstva ďalších zákuskov a tôrt. Ale dokončime už konečne tie palacinky.

Hustý krém rozotrieť na palacinku

Rozotrieť, zrolovať, dozdobiť strúhanou alebo roztopenou tmavou čokoládou a vidličku do ruky. Mám pre to aj meno, volám to jesenný výkrm.

Palacinky s krémom, v oboch sú gaštany

P.S.

Rozmrazené gaštany určite vyskúšajte aj naslano, v tomto recepte sú napríklad prílohou k rybe. Alebo túto paštétu.

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (3)

  1. Uz dlhsie susim v mrazaku gastanovu muku.tak musim skusit ju dat do palaciniek.aky pomer odporucas pouzit s bielou mukou(spalda/psenica)?vdaka

    1. Funguje aj 100%, teda bez psenicnej muky, cisto len gastanova. Ak si netrufas, skus 50/50.

  2. Vdaka.dobre boli.aj ked s bezlepkovou mukou treba vzdy opatrnejsie obracat/z jednej bolaj cisarsky trhanec/.predsalen,lepok jelepok.)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.