Koláč lorda Lamingtona

Lamington

Na prvý pohľad sa vám bude zdať, že navlas rovnaký koláč sa robí aj u nás na rôzne sviatky. Jemná, akoby piškótová, kocka obalená v čokoláde a pováľaná v kokose. Zároveň je to však typický austrálsky koláč. Ako to už býva, jeho vznik je opradený rôznymi historkami, takže môžme špekulovať, ktorá je tá pravá. V každom prípade recept vznikol v letnom sídle lorda Lamingtona, guvernéra štátu Queensland.

Jedna historka tvrdí, že lord mal nečakanú návštevu, a tak jeho kuchár narýchlo nakrájal mäkkú francúzsku piškótu z predošlého dňa, ponamáčal kúsky v čokoláde a obalil ich kokosom. Iná historka zasa tvrdí, že sa to stalo náhodou. Tomu istému kuchárov vraj nechtiac padol kúsok piškóty do čokolády, neskôr pridal strúhaný kokos. Najlepšia historka však je, že sám lord koláče s jeho menom údajne nenávidel. Prekrstil ich na „those bloody poofy woolly biscuits“…

Nakrájané kocky

Suroviny

– ½ HR mäkkého masla
– ¾ HR cukru
– vanilku
– 3 vajíčka
– 2 HR polohr. múky
– 4 ČL prášku do pečiva
– štipku soli
– ½ HR mlieka

Poleva

– horká čokoláda
– maslo
– mlieko
– strúhaný kokos

Receptov je viacero. Keďže nepoznáme presnú históriu koláča, neni ani zaručene pravý recept. Jeden napríklad predpokladá použitie pšeničnej múky v kombinácii s kukuričnou, ale výsledky sú vraj rôzne. Táto verzia receptu tiež obsahuje štvrť kila cukru, takže som sa radšej poobzeral po inom. V podstate, kocky môžete spraviť z akéhokoľvek piškótového alebo nadstaveného cesta. Veľmi chutná je verzia s pridaním strúhanej citrónovej kôry. Ďalšia úprava pridáva plnku. Kocky prekrojíte vodorovne, potriete krémom alebo džemom a znovu spojíte. Potom obaľujete tak, ako bežnú verziu.

Začnite tým, že si vyhrejete rúru na 190°C. A keď už ste pri tom, rovno si môžete vymastiť a pomúčiť menší hranatý plech. Pokračujte múkou, do ktorej pridajte štipku soli a prášok do pečiva. Ďalej v miske dohladka vymiešajte zmäknuté maslo, cukor a vanilku. Postupne zamiešajte po jednom celé vajíčka. Je dôležité, aby ste sa snažili vmiešať čo najviac vzduchu do masy. Preto bude lepšia varecha, ako metlička. Za stáleho miešania pridajte mlieko, a keď je masa hladká, môžete začať postupne pridávať múku.

Pri namáčaní do polevy je na vás, koľko im doprajete času na nasatie čokoládovej dobroty.

Cesto nalejte do pripraveného plechu a nechajte piecť 30-40 minút, alebo kým sa vám neukáže pri zapichnutí čistá špajdla. Hotový koláč vyberte, nechajte chvíľu vychladnúť a opatrne vyklopte na rošt, aby úplne vychladol. Vychladnutý koláč prekrojte na 12 častí, alebo podľa použitého plechu na rovnomerné kocky. Môžete si pripraviť polevu. Vo vodnom kúpeli v širšom hrnčeku roztopte čokoládu, maslo a mlieko. Kto má chuť pridať aj cukor, môže. Presné počty vám nepoviem, ale bude stačiť jedna tablička čokolády a k nej toľko masla a mlieka, aby výsledná masa bola ani hustá, ani riedka. Pôvodný recept predpokladá sladkú, cukrovo-kakaovú fondánovú polevu.

Oblievanie v poleve

Dvojobal...Budeme obalovať ako pri rezňoch, tak si nezabudnite pripraviť „obaľovaciu linku“. Vedľa hrnčeka s polevou si nasypte do hlbokého taniera kokos. Piškótové kocky najprv ponamáčajte z každej strany do polevy a následne pováľajte v kokose. Ak sa nechcete umazať, obaľovanie môžete skúsiť dvoma vidličkami. Ostatní to budú asi robiť rukami a labužnícky si pri tom olizovať prsty… Pri namáčaní do polevy je na vás, koľko im doprajete času na nasatie čokoládovej dobroty.

Hotové lamingtony

Obalené lamingtony odkladajte tiež na rošt. Je dobré, ak si pod neho dáte papier na pečenie, lebo z koláčov môže ešte kvapkať poleva.

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (10)

  1. Prosím Vás čo znamená HR. Napríklad ¾ HR cukru

  2. Hej, vyzera presne ako ‚typicke slovenske‘ kokosove kocky. Ty, ked pecies, tak stihnes vsetko vymiesat kym sa ti rura vyhreje? Vzdy, ked recept zacina ‚vyhrejeme ruru’… tak ak by som ju naozaj zapla pred tym, ako zacnem pracovat, tak sa bude hriat aspon patnast minut naprazdno. A to moje ekologicke a ekonomicke citenie tazko travi. Kedy treba teda naozaj zapnut tu ruru?

  3. st: ak si vsimnete, ta skratka je podciarknuta. Ked na nu prejdete myskou, zobrazi sa vylustenie, teda ze je to jeden hrncek… Pouzivame to aj na dalsie skratky, takze ked natrafite na to podciarknutie, staci prejst mysou po slove a dozviete sa preklad…

    katka: no presne, ved to, typicka slovenska kocka… Nahrievanie: jednak si vzdy na pecenie vsetko vylozim a mam poruke, takze samotne spracovanie cesta ide vacsinou velmi rychlo. A ano, nahrievam hned od zaciatku, ale z nutnosti, pretoze mam velku ruru (sirka 90cm) a jednoducho musi byt predohriata a logicky jej to trva dlhsie ako mensim…
    Eko neriesim, pretoze vsetky ostatne spotrebice mam eko a platby za elektriku chvalabohu supernizke (aspon zatial…), tak prehresok s rurou si hadam mozem dovolit ;-)

  4. Viktor: Ďakujem za odpoveď. Samozrejme to podčiarknutie som videľ a aj skúšal prejsť kurzorom po slove, ale nič sa nezobrazilo, jedine sa zmenil kurzor na otáznik.

    1. no mu to chvilu trva, kym sa pri tom otazniku zjavi aj vysvetlenie. skratka je to lemra ;-) Ale mrknem sa na to este, ci sa to nebude dat lepsie osetrit.

  5. ja to poznam, moja mama to ma uz roky od niekoho a robime to doma a od nas to ma kopa dalsich ludi, ktori to volaju podla nasej rodiny.
    na tomto kolacku nic nenaznacuje, ze je cudzokrajny, napr. na rozdiel od ANZAC biscuits, ktore nemaju vajce a maju zlaty sirup. preto ma dost zaskocilo, ked som pred casom prisiel na skutocny povod.
    teraz si predstavujem, ako sa nejakej maminej kolegyni vratila dcera z brigady v Austroske a recept sa siri bezmenne dalej.

    ps: tiez si to nasiel nekonecnym studiom poslednej kapitoly zahranicnych kuchariek alebo bludenim po dezertovej casti wikipedie?

  6. Sim: ano, vola sa to kokosova kocka, opity jano alebo jezko.
    Nenasiel som to nikde. Milovana si na to spomenula este z cias, ked sme zili v Sydney a rozhodla sa to spravit. Tam sme ich pomerne casto pojedali, je to tam navyse taky charitativny kolac. Decka v skole ho pecu, potom ho predavaju a vytazok z nich ide vzdy na nejake dobrocinne ucely. Aktualne tusim na Japonsko.
    Ono je to podla mna ten typ jedla, ktore existuje simultanne vsade, len sa inak vola. Zaujimavy fenomen.

  7. Super článok, ďakujem :)

    Ja ich zase robím s kypriacim práškom do perníka a je to tiež mňam :)

  8. Gabi Skeptik

    Kolač bol vynikajúci.Zachránil mi „život“ na ceste do Prahy.Ďakujem!!

  9. Super recept, hoci piškótové cesto robím inak – naolejujem papier na pečenie, vyšľahám bielok na sneh, žĺtka šľahám s cukrom, to spojím, na to preosejem trocha univerzálnej múky s cukrom a práškom do pečiva, vylejem na naolejovaný papier na pečenie a pečiem cca 15 minút pri 190 stupňoch. Vyklopím na pocukrovanú utierku (aby sa to nelepilo). No a čokoládovú glazúru robím s kokosovým tukom miesto masla. Použila som 99 percentnú Lindt zmiešanú s Manner čokoládou na glazúry. Jedna várka išla kokosová (piškót namáčaný pred obalením v Batide de Coco) a ďalšia várka išla namáčaná v Baileys a po čokoláde nasledoval obal z orechov a mandlí. Mňamka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.