Skalný chlieb

V našej kuchyni som včera objavil archeologické nálezisko a v ňom neporušenú keramiku aj skamenelý chlieb. Je možné, že dokonca ide o spopolnatený chlieb po výbuchu nejakej dávnej sopky.

Chlieb upečený v keramickom pekáči

No dobre dobre, tak som neodolal pokušeniu a dal do chleba aktívne uhlie. Na začiatok len tak zľahka, dve tabletky, no a vyšiel takýto sivý. Je to pšenično-ražný z ražného kvásku, s prídavkom zemiaku. Trochu redšie cesto, 2 hodiny autolýzy a chladničkové kysnutie ďalších 15 hodín, potom rovno vyklopené do predohriateho keramického pekáča. Ale aj tak, vždy keď sa naň pozriem mi ako grafikovi prejde hlavou schéma Photoshop -> Image -> Adjustments -> Desaturate.

Chlieb so živočíšnym uhlím

Tá farba je naozaj divná, ale na chuti to vôbec nebadať. Rodina sa tiež chvíľu škrabala za hlavou, prvý sa nakoniec osmelil krpec. No a večer už boli dve tretiny zjedené.

S maslom je to zaujímavý kontrast

Keby som dal plnú dávku (4-5 tabliet) uhlia, bol by čierno-čierny. To isté sa dá inak docieliť rovnako ako pri cestovinách, teda sépiovým farbivom.

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (2)

  1. libuša kraščeničová

    Dobrý deň pán Klimo,

    kedy budete najbližšie robiť kurz pečenia kváskového chleba ?

    1. V polovici juna by mal byt minifestival chleba, takze az po nom. Ale kedy presne Vam zial neviem povedat. Ak to bude jasne, najdete na titulke banner s informaciami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.