Keď máte posledný deň na odovzdanie prekladu knihy o káve, vonku je teplo, pred sebou tlačíte posledných 10 strán a pri druhej rannej káve začnete špekulovať.
Suroviny
– 1 espresso
– 1 ČL marhuľovej drene
– 1 ČL pomarančového cukru
– 1 kocka ľadu
Nedávno som z našich marhúľ robil deckám ovocné dreňové nanuky, teraz mi dobre padli do rany k espressu. Urobil som jeden šot kávy, do nej naškrabal lyžičku marhuľovej drene a dosladil cukrom, v ktorom mám naloženú pomarančovú kôru. To všetko na jednej kocke ľadu a šup do seba.
Drink som zámerne necedil, tak v ňom zostali kúsky pomarančovej kôry. Keď človek prehltne posledný dúšok, ešte si môžete na nej pochutnávať, prevaľovať ju a chrúmať v ústach. Bude postupne púšťať príjemnú pomarančovú dochuť. Ľad som tiež zámerne nechal trochu roztopiť, aby mierne rozriedil kávu a robil ju jemnejšiou.
Čo pijete, keď je teplo? Niečo kávové?
Horúce nápoje (ja hlavne čaj, občas káva) v teple nevadia; možno aj naopak. Ale ak chcem niečo studené a hovoríme o káve, tak mám v mrazničke ľadové kocky urobené z kávy, na to nalejem čerstvú a pridám veľa studeného mlieka :)
Tiež si viem horúci zelený čaj či kávu vychutnať aj v horúčave, súhlasím s tým, že je to v našom podnebnom pásme osožnejšie telu ako ľadový čaj alebo ľadová káva, samozrejme treba piť veľa čistej vody.
Chuť na chladený nápoj mi minule vyriešila precedená šťava z dobre dozretého vychladeného červeného melóna ochutená zopár kvapkami ružovej vody a spolu s pár kockami ľadu.
Inokedy biely jogurt rozšľahaný s vodou spolu s ľadom, prípadne ochutený len soľou a/alebo mletou rímskou rascou. Rád sa inšpirujem v exotických kuchyniach.
Jeden moj kamarat to vystihol dobre – sme ako karafa vody, ked ju v lete naplnite niecim studenym, tak sa orosi. Ked sa napijem v lete niecoho velmi studeneho, okamzite ma zaleje pot, pri horucom naopak. A na smad v lete suhlasim, nic lepsie ako kysle mlieko alebo kefir.