Marhuľové espresso na pomarančoch

Keď máte posledný deň na odovzdanie prekladu knihy o káve, vonku je teplo, pred sebou tlačíte posledných 10 strán a pri druhej rannej káve začnete špekulovať.

Suroviny

– 1 espresso
– 1 ČL marhuľovej drene
– 1 ČL pomarančového cukru
– 1 kocka ľadu

Nedávno som z našich marhúľ robil deckám ovocné dreňové nanuky, teraz mi dobre padli do rany k espressu. Urobil som jeden šot kávy, do nej naškrabal lyžičku marhuľovej drene a dosladil cukrom, v ktorom mám naloženú pomarančovú kôru. To všetko na jednej kocke ľadu a šup do seba.

marhuľové espresso na pomarančoch

Drink som zámerne necedil, tak v ňom zostali kúsky pomarančovej kôry. Keď človek prehltne posledný dúšok, ešte si môžete na nej pochutnávať, prevaľovať ju a chrúmať v ústach. Bude postupne  púšťať príjemnú pomarančovú dochuť. Ľad som tiež zámerne nechal trochu roztopiť, aby mierne rozriedil kávu a robil ju jemnejšiou.

Čo pijete, keď je teplo? Niečo kávové?

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (3)

  1. MichalZ

    Horúce nápoje (ja hlavne čaj, občas káva) v teple nevadia; možno aj naopak. Ale ak chcem niečo studené a hovoríme o káve, tak mám v mrazničke ľadové kocky urobené z kávy, na to nalejem čerstvú a pridám veľa studeného mlieka :)

  2. Tiež si viem horúci zelený čaj či kávu vychutnať aj v horúčave, súhlasím s tým, že je to v našom podnebnom pásme osožnejšie telu ako ľadový čaj alebo ľadová káva, samozrejme treba piť veľa čistej vody.
    Chuť na chladený nápoj mi minule vyriešila precedená šťava z dobre dozretého vychladeného červeného melóna ochutená zopár kvapkami ružovej vody a spolu s pár kockami ľadu.
    Inokedy biely jogurt rozšľahaný s vodou spolu s ľadom, prípadne ochutený len soľou a/alebo mletou rímskou rascou. Rád sa inšpirujem v exotických kuchyniach.

    1. Jeden moj kamarat to vystihol dobre – sme ako karafa vody, ked ju v lete naplnite niecim studenym, tak sa orosi. Ked sa napijem v lete niecoho velmi studeneho, okamzite ma zaleje pot, pri horucom naopak. A na smad v lete suhlasim, nic lepsie ako kysle mlieko alebo kefir.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.