Rohlík je mocná sila, obrovská nostalgia a univerzálna zbraň proti hladu. V rámci vypekania chleba občas cez víkend odbočím od kvásku a spravím buď vianočku alebo pečivo. O chlebových rolkách som už písal, ale v poslednom čase ma celkom držia rožky.
Suroviny
– 100g hrubej múky
– 200g polohrubej múky
– 100g hladkej múky
– 50g hrubej špaldovej múky
– 10g kvasníc
– 1 PL medu
– 1 ČL soli
– teplú vodu
Celá práca sa začne deň vopred. Večer zbežne zarobím cesto. Najprv v miske zamiešam všetky múky, doprostred urobím jamku a do nej namrvím kvasnice. Na ne hodím lyžici medu a zalejem teplou vodou. O 15 minút plávajú kvasnice na hladine ako hnedá pena.
Teraz pridám čajovú lyžičku soli, lyžicu octu a začnem miesiť. Vody pridám tak akurát, aby som dostal polotuhé cesto. Predtým som šiel cestou nemieseného cesta, len som zmiešal narýchlo suroviny a nechal tak. Časom som ale zistil, že miesené cesto sa upečie krajšie a s menšími bublinami. V niektorých chleboch ich mám rád, ale do rohlíkov podľa mňa nepatria. Chcem jemné a rovnomerné cesto. Takže si sadnem na gauč a aspoň 5 minút poriadne miesim.
Takto pripravené cesto zakryjem a odložím na noc do vypnutej a studenej rúry. Ráno vstanem a len čo sa zbavím karpín, zapnem rúru a vyberiem cesto na dosku. Odkrajujem z neho kúsky cesta, trochu menšie ako tenisová loptička. Cesto pomúčim a prstami porozťahujem na tvar trojuholníka. Ten zbežne prebehnem valčekom. Potom treba chytiť dva rohy, trochu ich našponovať a začať rolovať smerom k tretiemu špicatému rohu. Nemusíte sa pri tom snažiť vyhrať majstrovstvá sveta v kráse rohlíkov. Rohlík sa sám umravní po dokysnutí.
Má to jednu chybu, musíte nájsť v rodine exota, ktorý je ochotný cez víkend vstať a pustiť sa do pečenia.
Zrolované rohlíky treba poukladať na plech a prikryť čistou utierkou. Plech potom postavím na sporák, ktorý je medzičasom vyhriaty od rúry. Takto nechajte rohlíky odpočívať 15-30 minút. Keď sa trochu zväčšia, šup s nimi do vyhriatej rúry. Nastavte kuchynské minútky presne na 12 minút a môžete sa začať tešiť na raňajky. U nás vyzerajú takto…
Má to pár zásadných chýb
Musíte nájsť v rodine exota, ktorý je ochotný cez víkend vstať a pustiť sa do pečenia. Druhý problém je, že to musí spraviť aspoň dve hodiny pred tým, než vstanú všetci ostatní. Pretože čerstvé rožky sú síce mana božská, ale jesť horúce kysnuté cesto má neblahé následky.
Keď hotové rožky postoja pár hodín, trochu zgumovatejú. Nie natoľko, aby boli nejedlé, práve naopak. Len skrátka dospejú a stanú sa z nich klasické „komunistické“ rožky, ako si ich niektorí z vás pamätajú z detstva. Kto kašle na retro, môže použiť rovnaké cesto, ale vytvarovať z neho rustikálne bagetky alebo focaccie.
Prečo nie z kvásku?
Pretože doma vediem len ražný kvások. A z neho by tie rohlíky chutili ako chlieb, nie ako pečivo. Čiže by som musel založiť pšeničný kvások. Z praktických dôvodov sa mi to nechce robiť, pretože pečivo robím omnoho menej ako chlieb. Takže by sa mi skôr alebo neskôr skazil. Mám vyskúšané, že kvások mi v chladničke vydrzí asi týždeň, za ten čas určite aspoň raz upečiem chlieb. Na druhej strane, z pšeničného kvásku sa dajú spraviť napríklad aj kysnuté koláče, buchty aj vianočka. Ak vás berie viac pečivo ako chlieb, možno by stálo zato, aby ste si založili pšeničný kvások a používali ho namiesto kvasníc. Kŕmenie aj vedenie je rovnaké ako pri ražnom.
Poznámka k rúre
Ide mi len horná špirála. Takže na začiatku zvyknem pustiť gril. Potom stačí potočiť trochu gombíkom, ktorým sa nastavuje teplota. Ako s ním točím, vidím pri akej teplote mi zažne alebo zhasne kontrolka pečenia. Podľa toho viem, koľko mám rúre asi stupňov. Ak som sa dostal na 200°C, prepnem na pečenie s ventilátorom a pečiem presne 12 minút. Ešte jedna finta. Mám dva rovnaké plechy. Jeden dám na rošt, kam pôjde plech s pečivom. Tiež sa vyhreje a čiastočne tak nahradí chýbajúci spodný ohrev.
Namiesto opravy teda čarujem. Na krátko pečené veci to úplne stačí. Ak mi viac začne chytať vrch, znížim rošt a vybevené. A nejde mi na plné pecky 2500W, ale len polovica. Chlieb pečiem v remoske, ktorá berie len 650W. Zdravím elektrárne a ďakujem za preplatok ;-).
Je cista provokacia, ze pises o rozkoch, ked ja som dnes utekal do obchodu po bagetu a premyslal, ako upiect zemle. Je to celkom tricky, ked vsetko, co mam k dispozicii je chlebova muka z Talianska a all purpose flour… Ale ja to dam :)
Pekné, už máte opravenú rúru? Mimochodom, cesto tvoje rožky aj bez kvásku mi pripomína viac chlebové než pečivové – absencia tuku a tmavá múka k tomu:)
K tomu pšeničnému kvásku, ak by to niekto chcel skúsiť – nebojte sa toho, nikto vás nenúti držať dva kvasy. Za lyžičku z chladničkového odobrať a nechat prekvasiť s pšeničnou múkou a celý použiť. Ja pečiem aj pšeničné často, ale stabilne mám len žitný, v prípade potreby konvertujem a väčšinou celé množstvo spotrebujem. Alebo skúsiť nemiesené cesto, podobne ako na Cuketkov kváskový nemiesený chlieb typu Šumava, kľudne s trochou olivového oleja/masla a bielej múky, nemusí byť ani až také riedke, ak budete mať dosť aktívny kvas, utiahne to.
No praveze je este stale pokazena, preto pecie len vrch. Vyhody tohoto stavu popisujem na konci clanku ;-)
Ano, pripomina skor chlebove, ale hustotou cesta to je fakt rohlik. A ta trocha spaldy tomu celemu vyslovene prospieva.
S tym konvertovanim razneho – skusal som a ja tam tu raz skratka stale citim, nemozem si pomoct. Ale mozno niekto nebude tak strasne fajnovy ako ja a tomu ten tip pomoze, dakujem.
Pardon, moja vina, viem, ze vzdy tu trubu na konci vysvetlujes a tu som ju nejako uz nevidela:)
Inak sami skoro neda verit, ze citis 7 g raznej muky (ak pocitam, ze lyzicka ma max. 15 g kvasku) v celkovych povedzme 450-500 g muky, tzn na rozok je to mozno pol gramu :) Co citis, je podla mna skor kvas, to chapem. A tiez mam ako klasiku radsej drozdove.
Vysvetlujem si to tak, ze vysledna chut silne zalezi od kvasku a konkretnych bakterii v nom. Videl som nejaku pekarsku stranku, kde predavali vyslovene len urcite kmene laktobacilov a vysledny chlieb mal potom taku alebo onaku chut: http://www.drozdie.sk/pripravky.htm, vid odsek Popis jednotlivých produktov. Tak mozno preto mi to chuti chlebovo a nie rozkovo
Joj, veru, najvacsi problem najst niekoho, kto vstane dve hodiny pred vsetkymi ostatnymi… my teraz ranajkujeme okolo osmej, tak to sa uz skor rano vyberiem do pekarne (na konci ulice, ale rozky nemaju), ako vstavat o siestej ;)
Ja som dnes piekla Tropezienne, z kysnuteho cesta tiez, ale zacala som az poobede a jedli sme ju vecer, to mi vyhovuje viac.
Ja peciem pecivo z razneho kvasku, chleba v nom necitim … ale musim este doladit konzistenciu cesta :-)
No tak to potom áno, to je to, čo hovorím. Na niečo sa to droždie hodí, zvlášť, ak sa jedná o vyvolanie takej chuti, akú si pamätáme z detstva-to prosto neboli kváskové rožky:)
Postupujem podľa Maškrtnice, večer lyžičku kvásku doplniť múkou a vodou a ráno miesiť cesto. Lyžička kvásku je ražná, všetka múka špaldová, nejaké 3-4 pl masla, trochu špaldového sladu, soľ, voda s mliekom asi 2:1 a to je všetko. Niečo medzi karlovarským rohlíkom a vodovým rožkom. Pre nás akurát ten správny. Už by som sa k droždiu nevrátila. Koľko ľudí, toľko chutí ;-)
Dobry deň vyskušala som váž recept sú super.Ale chcem sa opytať je normalne že som cesto na dalšie rožky spravila šla som podla receptu .Mam cesto v rure studenej zakrite utierkou a cesto mi ide stale hore .Nepisali sťe o tom tak sa vás to pýta dakunjem .
Je mozne, ze u vas je teplejsie ako u nas. Rychlost kysnutia ovplyvnuju len dve veci – teplota a mnozstvo soli/tuku v ceste.
Ďakujem pekne za odpoveď.:)