Starosti návštevníka budapeštianskych kaviarní

Práve sa chystáme s kolegami na malý výjazd do Budapešti, za kávičkou a zákuskami. Zavolal som teda známemu z mojej obľúbenej nitrianskej kaviarne Zicco Café, Marekovi Lörinczovi, aby mi poradil zopár lokálov, ktoré stoja zato. Mimo spísaného zoznamu miest mi požičal aj lokálne odborné časopisy o gastronómii, aby som si spravil prehľad, čo sa tam deje.

Včera po obedňajšej káve som sa do jedného začítal, bola tam krátka úvaha nad urovňou maďarskej gastronómie. Autor popisoval, ako bol s manželkou na prechádzke v meste. Išli okolo jednej rušnej kaviarne, ktorá mala vo výklade ponúkaný zákusok. Celý nakrájaný na tenučké kúsky, už mierne okoraný a samozrejme s mastnou cenou. Vedľa tabuľka, že ide o národnú tortu. Začal teda prejavovať svoju nevôľu nad tým, ako môžu toto drahé, malé a nekvalitné čosi na tácke nazvať národným zákuskom. Manželka ho však rýchlo zahriakla. Podľa nej je nápis viac než výstižný – je to národný zákusok. Malá, negustiózna a predražená porcia. Záver úvahy bol v tom zmysle, že je treba sa vedieť smiať, aj ked je to skôr do plaču.

Vyzerá to, že od Maďarov k nám nie je zrejme až tak ďaleko. Uvidíme, keď sa presvedčíme sa na vlastné oči už na budúci týždeň. Reportáž spolu s fotkami vás samozrejme neminie.

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (9)

 1. Viktor, ak chceš vyskúšať dobrú maďarskú kuchyňu, choď do http://www.bagolyvar.com/. Obsluhujú a varia len ženy:)
  v blízkosti je aj známa reštika Gundel.

 2. velka vdaka za tip, vyzerat to fajnovo, tento „sovi hrad“, toto vsak bude len o s√ºtemény a kávé ;-) (napriklad spominany Gundel, New York, Astoria, Gerbeaud atd)

 3. tak to ťa obdivujem – ísť do Maďarska len na koláčik a kávu! Veď nebuď škrob:)

 4. pojde o dalsi clanok do Evy (a tiez verziu sem na Deli).
  Toto bude tema – fenomen budapestianskych kaviarni (madari hned po talianoch vypiju najviac kavy v europe tusim)

 5. ulicnik24

  No chystame sa navstivit kolegu, dele pri Pecs, tak tam su to vraj riadne lazy tak som zvedavy ako dopadneme :-)

 6. ulicnik24

  No viktor,
  madari piju bohovsky silne kavy, ak mas slabsie srdce, mozes skolabovat :-)

 7. o mna sa neboj. Zatial som silnejsiu kavu ako v coluzzi bez chvastania nepil. Ale rad sa neham prekvapit… mozno ma zaklincuju ;-)

 8. moj tip sa vola Sir Morik, Nádor útca 5. mala utulna kaviaren, kde pocas dna vysedavaju ucitelia z CEU a lokalni cestou do prace kupuju take away coffee (v sobotu maju cudne otvaracie hodiny, asi az od 14h00).

  tesim sa na vase objavy a odporucam vykrocit aj mimo turistickych chodnickov.

 9. vdaka za tipy, chystame sa aj do Oktogon (zastavka metra), vraj je tam slusny pocet kaviarni

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.