Ak ste si kúpili kávovar, určite ste tam mali zmienku o pravidelnom odvápňovaní a čistení. Pravidelná hygiena prospeje ako kávovaru tak aj výslednej chuti kávy. Komu sa nechce čítať, nech preskočí na koniec článku k videu.
V prvom rade, kávovar by ste mali priebežne prečistiť po každom použití. To znamená opláchnuť páku, vybrať a očistiť sitko. A tiež zobrať handru a snažiť sa vytrieť priestor v hlave. To je miesto, kam zakladáte páku so sitkom. Pokúste sa, aby vám na konci čistenia zostávala handra čistá. Keď som spomínal sitko. Venujte mu zopár chvíľ a pozrite sa cez neho do svetla (foto nižšie). Ak zistíte, že nevidíte cez polovicu dierok, máte problém. Aj káva má problém, pretlačiť sa cez filter. Tým pádom vzniká zbytočná brzda a ovplyvňuje to výslednú chuť kávy.
Ak nechcete mať z útrob presostroja kvapľovú jaskyňu, kúpte si ako prvé odvápňovač
Aj keď v kávovare používate filtrovanú vodu, bude potrebné ho čas od času odvápniť. Vodný kameň je sviňa. Pri malých domácich strojoch dvojnásobná. Zanáša už beztak malý bojler, zanáša trubky a mimo iného aj zvyšuje spotrebu prístroja. Spomeňte si na rýchlovarnú kanvicu a jej špirálu obalenú bielym kameňom. Tým, že je obalená, musí sa viac „namáhať“, aby vykonala tú istú robotu, ako čistá. Čiže, ak nechcete mať z útrob presostroja kvapľovú jaskyňu, kúpte si ako prvé odvápňovač. Ak ste ho nedostali priamo so strojom, kúpite ho práve tam, kde sa takého stroje predávajú.
Všimol som si, že niektoré prášky zvyknú peniť, niektoré nepenia. Predávajú sa napríklad v malých sáčkoch. Bolo mi doporučené, aby som používal len polovicu balenia, pretože nadmiera môže naopak stroju uškodiť a pustiť sa do gumených tesnení. Použitie je napriek tomu jednoduché. Prášok nasypte do nádobky plnej vody, poriadne premiešajte a pustite stroj, ako by ste chceli pripraviť kávu. Ale samozrejme s prázdnou pákou, bez kávy. Stroj postupne nasaje do seba odvápňovač a môžete ho nechať 15 minút pôsobiť. Postupne nechajte prejsť cez stroj všetku vodu s odvápňovačom. Ak na svojom stroji používate aj parnú trysku na napeňovanie mlieka, nechajte časť odvápňovača prejsť aj ňou. Keď sa odvápňovač minie, vyberte nádobku, poriadne ju opláchnite, naplňte čistou vodou a opäť postupne nechajte prejsť strojom, aby sa vypláchol.
Ak si trúfate, môžete odšróbovať sitko umiestnené v hlave (dve foto nižšie). Teraz môžete použiť zvyšok prášku, nasypať ho do nádoby s vodou a ponoriť do nej páku, filter aj sitko (na foto vyššie). Tak ešte dodatočne dočistíte prípadné usadeniny. Opäť všetko dobre opláchnuť a máte vyčistené. Ako často robiť túto procedúru? Ak stroj používate denne a vášnivo, tak povedzme raz za tri mesiace. Ak menej, tak vám stačí raz za pol roka.
Len nech vás nenapadne vypiť prvú kávu, ktorú po čistení urobíte. S kľudom môže putovať do výlevky. Niekto tam nasmeruje možno o kávu-dve viac. Samozrejme, na kanál nemusíte míňať dobrú plantážnu kávu.
Na záver video
Doplnenie
V živote kávovaru skôr alebo neskôr príde čas, kedy odíde nejaké tesnenie. Za viac ako 4 roky, čo tento stroj mám, som menil tesnenie dva krát. To pod hlavou, na ktoré dosadá páka, čiže portafilter. Výmena je trochu komplikovaná. Hlava je uchytená na 4 skrutkách, ktoré majú matice veľkosti 5mm. Vidno ich na fotke hore, sú umiestnené v rohoch.
Najväčší problém je, že na tieto matky nenasadíte ani gola sadu ani iný podobný kľúč. Ide to len vidlicovým kľúčom, ktorý nasadíte na maticu v 90° uhle, kľúč uchopíte do klieští, a tak jemne povolíte. Hlava sa nemusí extra silno uťahovať, takže sa nemusíte báť spätnej montáže. Tento návod nie je len také moje hekovanie, aj v bežnom servise sú nútení to robiť takto.
Keď dostanete dolu chrómovú hlavu, ukáže sa vám pod ňou mosadzná vnútorná hlava bojlera. Na nej je jednoducho nastoknuté hrubšie čierne gumové tesnenie. Prvý krát som menil za to isté. Dnes som menil druhý krát a dal som priehľadné silikónové. Pôvodne je z kávovarov FrancisFrancis, je iba o niečo menšie, ale priemer portafiltra pokrýva po celej šírke, takže nevidím problém. Sedí perfektne a neprepúšťa. Uvidíme po nejakom čase používania. Silikónové tesnenie som kupoval v Casa del Café na Dunajskej ulici v Bratislave, stálo niečo cez 2 eurá.
ad „k stroj používate denne a vášnivo, tak povedzme raz za tri roky. „: chcel si asi napisat ze raz za 3 mesiace..
jejda nenky! Ano, mesiace… vdaka za upozornenie
Otázka – keď po čistení prvých x káv ide do výlevky, nie je jednoduchšie celý stroj aj tri krát prepláchnuť len vodou? Škoda kávy… :-)
praveze nie. Ved, skus ochutnat hned prvu kavu po cisteni a uvidis, ci ti bude chutit ;-)
sorry za OT ale toto stoji za pozornost – sefkuchar Paul Day sa vyjadruje k tym nezmyslom ktore na nas nakydal zakomplexovanec Pospisil
http://bratislava.sme.sk/c/5316973/paul-day-bratislavske-restauracie-ocenujem-ich-kvalitu.html
Aan: veduci, supni to do diskusneho fora ;)
p.Klimo, zdravim, dlhsie som sa neozval, budem prosim potrebovat na svoje Rancilio taky kratky skrutokovac..:) pravidelny backflushing je sice fajn, ale obcas treba pridat aj hlbise cistenie..bezne v domacich potrebach??
dik
rami.
v domacich potrebach asi tazko ;-) ale kto vam predal rancilio, vam isto rad preda aj patricne cistiace prostriedky.
sorry, zle som sa vyjadril, mame na sidlisku domace potreby spolu aj so zeleziarstvom, maju tak plno podobnych veci.. kavovar je z Italy internet shop, takze tam skor nie..aj tak dik:)
tak ten cistiaci prostriedok kupis aj na slovenskom internete, v Metre alebo ktorejkolvek dobrej predajni kavovarov.
namatkovo
http://www.kavovary-kava.sk//index.php?cPath=24&osCsid=erq3jvrpvo50p608caj4uns8n5
alebo v Bratislave v Gastrosete (Lazaretska), v Casa del Cafe (Dunajska), vo Svet kavy (Krizna)
nie Viktor, cistiacich mam plno z Barzzuzu, dekalcifikacny prip., na backflushing mam, zrna do mlynceka, to je vsetko ok, len ten maly srobovacik hladam:)) nikdy pred tym som sa na neho nezameral v stavebninach, alebo zeleziarstve, a chcem po dlhsom case demontovat aj sitko, predsa len je to sto percentnejsia praca, ako spatny chod..i ked aj ten pomoze…
Ach tak. No ten srobovak som dostal v nejakej sade, ale myslim, ze by sa mal dat zohnat. Velmi prakticka vec, uz som ho vyuzil vela krat na nepristupnych miestach.
Viktor, servus, ten srobovak som si kupil v Baumaxe, bol relativne ok, ale neslo mi to, odmontoval som to az s dalsim, co som si kupil v Casa Del Cafe, ten sadol jak uliaty:)
chcem sa ta spytat na tvoj nazor co sa tyka demontaze vs.dekalcifikacie..
absolutne vsetky cistiace postupy profi strojov, ako backflushing, cistenie naradia v nadobke, dekalcifikacia, atd..su mi jasne, robim pravidelne…ale:
ked som doposial dekalcifikoval svoj stroj, siel som standardnym sposobom, ako sa ma..ked som mal teraz dole aj sitko, po demontazi, vsimol som si, ze je tam mala dierka ako privod vody do hlavy, cez ktoru sa samozrejme ruti aj cely ten sajratjt pri dekalcifikacii…ak tam vsak clovek necha sitko pocas dekalc., niekedy tie vacsie ciastky vodneho kamena, ktore sa uvolnia nemusia cez sitko vypadnut..keby bolo odmontovane, tak by cez ten otvor lahko vyleteli von..neviem, ci som sa dobre vyjadril, ci si pochopil, co mam na mysli..co si o tom myslis?:) dal by si ho dole, alebo..?
dik..
Ano, viem co myslis. Dat ho dole mozes, nic tym podla mna nepokazis.
Ale na druhej strane, to by si musel byt riadny lenivec a pouzivat velmi zlu vodu, aby ti pri dekalci isli z stroja „plachty“ vodneho kamena ;-)
:)))
to mas pravdu, myslim, ze tomu kavovaru sa u mna zije naozaj luxusne..ma vnutornosti urcite v lepsom stave, ako tie moje, po vsetkych tych dobrotach..:))
dik za promtnu odpoved..
Mám doma pákový kávovar Krups a už sa mi stalo že bolo ucpané. Objednala som náhradný diel a stary som skusila doma vyčistiť sama. Nie vždy je káva namletá rovnako – je mastná – a tak som ho vyvarila spolu s hydrogénom sodným – Sifo na čiste odpadov. Za to človek nič nedá – skúsit to. Vyplatilo sa. Sitko je funkčné. Len ho treba velmi dôkladne nechat prepláchnuť. Osobne dám do kávovaru vodu na maximum a celý obsah necham pretlakovat ako keby som robila kávu – len bez kávy – to dá rozum. Potom je uz pripavené na bežné používanie.
co vravite na toto? myslite ze je na mieste obavat sa pliesni v kavovare?
Cistite aj vy doma svoje kavovary takto dokladne?
http://davinci.joj.sk/da-vinci-novinky/mate-chut-na-kavu-pozor-na-drahe-zbrndy.html
Zdravím, podľa môjho názoru je veľmi účinné čistiť chirurgickú oceľ v ultrazvukovej čističke. Ultrazvuková čistička materiál nepoškodzuje a dostane sa úplne všade. Stačí použiť jarovu vodu a šperky sú ako nové. Bežne sa to používa v šperkovníctve. Ja som si kúpil od slovenského výrobcu: http://www.notus-powersonic.sk/produkty/ultrazvukove-cisticky/ps02000a.html, a som s ňou spokojný. Dokonca čistím aj celej rodine. A nie len šperky.