Slušné víno od susedov z Rakúska

Frey - červené cuvee

Už zopárkrát som sa dostal k vínu z rakúskeho Kittsee, resp. z oblasti Neusiedlersee. Tentoraz to bolo červené cuvée a znova potešilo.

Malé vinárstvo má asi 3 hektáre a spravuje ho rodinná firma Freyovcov. Dorábajú veltlín, chardonnay a rizling, z červených modrú frankovku a cabernet sauvignon. Robia dokonca aj hroznový mušt, čo je u nás zatiaľ skor rarita. U nás to robí tuším len Matyšák, Karpatská Perla a Elesko.

Frey - červené cuveeNa Vianoce som dostal fľašku červeného cuvée – z kombinácie spomínanej modrej frankovky a cabernetu sauvignon. Etiketa prezradila, že víno má slušných 14% alkoholu a ročník 2009. Podľa aktuálneho cenníka stojí sedmička 7,20€. Bol tu tiež odkaz na každoročný letný kultúrny festival v miestnom zámku. Tento rok sa žial nebude konať, lebo zámok bude v rekonštrukcii.

Samotné víno malo trochu sedimentu, ale inak bolo číre a jasne červené. Silnejší alkohol bol samozrejme citiť, ale napriek tomu sa víno pilo takpovediac s ľahkosťou. Príjemne pretrávilo po nedeľnej žobráckej kaši. Skrátka víno so stredne silným telom, ktoré neruší pachuťami a pije sa ľahko. Ak budete mať cestu cez Kittsee, tak si skúste spraviť odbočku a ochutnať tieto vína. V danej cenovej kategórii až prekvapujúco slušné pitie.

Poznáte toto vinárstvo? Viete kto ďalší robí na Slovensku hroznový mušt? Napíšte do komentárov.

www.weinbau-frey.com
Vinárstvo Frey Kittsee
Untere Hauptstrasse 3
Kittsee

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (2)

  1. REPA Winery zo Šenkvíc robia taktiež mušt. A dokonca bez filtrácie a odkaľovania. Takže na dne fľaše usadeninka, treba pretrepať pred použitím :)

  2. prekvapuje ma ze taky producent nema webstranku aj v slovencine… najma ak ma Bratislavu za humnami a velka cast obyvatelov Kitsee su slovaci…. ale asi zaujem o slovenskych zakaznikov nie je , tak by som to pochopil

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.