Uhni rúra, vitaj Remoska (+recepty)

Tento článok je skôr príbeh. O tom, ako mi odišla rúra, ako som objavil Remosku, upiekol v nej výborný cukinový koláč aj každodenný chlieb.

Uhni sporák

Začalo sa to starkiným letným kysnutým koláčom. Nepodaril sa. Tak sme prišli nato, že v mojej skvelej rúre odišla spodná špirála. Po troch rokoch. Za ten čas sa už stihol pokaziť generátor iskier a dvakrát prehorel káblik, ktorý slúži na fungovanie rúry. Sporák som mal niekoľko krát rozobratý a myslím si, že ide o chybu dizajnu. Skrátka veci vnútri podľa mňa nie sú stavané na rúru veľkých rozmerov. Že prehorela špirála je už na inú tému. V mysli sa mi však vždy vynorí jediná otázka: prečo napríklad babkina Mora za tie desiatky rokov neprehorela?

Výrobca tiež neustále zdôrazňuje, že ich výrobky nie sú určené na komerčné použitie. V mojich ušiach to znie ako zaobalená alibistická veta, že tu máte krásne naleštené slušné auto, ale jazdite s ním pre istotu len po meste a päťdesiatkou. Berú vôbec do úvahy, že kšeft majú aj vďaka tomu, že u ľudí vzrátol záujem o varenie? A následne, že ľudia budú sporák skutočne používať?

Celému problému nepomohla ani komunikácia so slovenským dovozcom Baumatic. Napísal som im o svojej nespokojnosti s výrobkom a poprial im, nech majú nabudúce šťastnejšiu ruku v dizajne. Mailom aj na ich stránku na Facebooku. Odpísali mi na oboch, viacmenej arogantným spôsobom, takže ma ako zákazníka definitívne stratili. Streľbu do vlastnej nohy predviedli aj vymazaním môjho pôvodného príspevku zo svojej stránky na Facebooku. Iste, stránka má 12 fanúšikov, tak to veľmi nebolí, no marketingový fail je to napriek tomu.

Vitaj Remoska

Všetko zlé je na niečo dobré. Do opravy rúry sa mi vyslovene nechce a aj vďaka tomu som sa dostal k zánovnej remoske. Je to stará známa, roky ju používa babka a matne si spomínam, ako som v nej ako puberťák piekol pizzu a kura.

Remoska sa vyrába od roku 1957 ako elektrická pekacia misa. Mala dve veľkosti, dvojlitrový Originál a väčší štvorlitrový Grand. Vyrobilo sa ich spolu takmer 3 milióny kusov. Po revolúcii prišlo nadšenie z mikrovlniek, fritéz a kadejakého iného objemného kuchynského nábytku, ľudia odsunuli remosku nabok a výroba musela skončiť. V roku 1999 ju obnovili a funguje dodnes, dokonca sa predáva aj v Británii. Len škoda, že tam nespomína svoju tradíciu.

Remoska má mimoriadne jednoduchú konštrukciu. Na hliníkovú misu zhora prilieha objemné veko, v ktorom je ukrytá tepelná špirála. Veko má rúčku a okienko na sledovanie procesu pečenia. Nity, ktoré držia veko pohromade, slúžia zároveň na odvádzanie prebytočnej pary. Rúčka sa používa aj ako stojan, na ktorý sa dá horúce veko odložiť. Akýmsi zázračným spôsobom pečie remoska aj zdola, i keď tam nemá špirálu. Remoska totiž rozvádza teplo rovnomerne po celom obvode nádoby, takže sa v nej upečú aj koláče. Zospodu aj zvrchu. Inak žiadne gombíky, žiadna regulácia výkonu.

To najlepšie na koniec, väčšia remoska má príkon iba 650W a nevyžaduje predohrev. To v praxi znamená, že používanie je výrazne lacnejšie. Napríklad chlieb. Na 2000W rúre (obe špirály naraz, bez ventilátora) som musel 20-30 minút predhrievať, a potom 45 minút piecť. Tu stačí vyklopiť cesto do misky, zavrieť veko, strčiť kábel do zásuvky a počkať 35 minút. Dokonca som ju vytiahol zo štekra pár minút pred dokončením.

Veľká misa na Remoske Grand má priemer 28 cm, takže do nej môžete vložiť aj menšiu tortovú formu a piecť koláče. Misky sa dajú dokúpiť aj samostatne, takže môžete piecť viacero jedál v rýchlom slede za sebou, bez nutnosti umývať stale jednu a tú istú misu. Plus, misky sa predávajú v rôznych výškach.

Remoska sa za celý čas príliš nezmenila. Nové typy majú gombík na zapnutie a vypnutie, plus ponúkajú aj misky s teflónovým povrchom. V domácnosti nemám teflónové riady, takže som rád, že v ponuke zostala aj klasická hliníková. Kto sa bojí hliníka, mal by sa skôr pozrieť na kvalitu vody, spracované potraviny, čo si maže pod pazuchy aj koľko sa ho napichá do detí v prvých rokoch života. Jedlo sa v nej nemieša, len pečie a pokiaľ v tej nádobe nebude skladovať kyslé potraviny, tak je používanie v poriadku (kyslé plus hliník rovná sa korózia).

Popri ospevovaní musím povedať aj B. Napriek jednoduchej konštrukcii mnoho ľudí kritizuje premrštenú cenu, u nás stojí okolo 100€. Na stránke výrobcu sa tiež ľudia sťažujú, že nové remosky vybíjajú poistky a prehorievajú im špirály, kým staré fungovali prakticky bezporuchovo. Výrobca sa síce podobným nepríjemným námietkam decentne vyhýba, ale aspoň to vyzerá tak, že ich nemaže.

www.remoska.cz

Cukinový koláč od pani Jany

Prvý pokus s Remoskou prišiel hneď po dovolenke v Českom Krumlove. Spomínal som, že nám domáca piekla koláče, jedným z nich bol skladký cukinový. Vyškemral som recept a podaril sa.

Suroviny

– 1 HR cukru
– 1 HR oleja
– 3 celé vajíčka
– 2-3 HR strúhanej cukiny
– 3 HR pol. múky
– prášok do pečiva

Citrónová poleva

– 1 bielok
– 100g práškového cukru
– šťava z 1 citróna

Možno poznáte túto verziu hrnčekového koláča v inom garde, so strúhanými jablkami. Základ je dobrá cukina. Ak zoženiete menšie a mladé, netreba z nich odstraňovať jadierka. Malé či veľké, pred použitím ich treba ošúpať.

Cukiny nastrúhajte na hrubom strúhadle. Pri prvom pokuse som dal len necelé 2 hrnčeky. Výsledný koláč bol suchší a aj pani Jana mi vravela, že radšej jej treba dať viac.

Ďalší postup je klasika. Vymiešajte spolu celé vajíčka s cukrom, pridajte tiež olej. Až následne môžete prisypať strúhanú cukinu a dobre premiešať. Potom už len pridať múku, štipku soli a prášok do pečiva.

Strúhaná cukina v ceste

Tekavé cesto vylejte na vymastený a pomúčený plech, v mojom prípade do Remosky. Už len nechať upiecť.

Tekavé cesto naliať do vymastenej a pomúčenej remosky

Ak ste išli remoskovou cestou, asi po pol hodine by ste mali z misy vyklopiť dozlatova upečený koláč. Navrh patrí ešte klasická citrónová cukrová poleva. Robil som ju prvý krát, tak mi vyšla príliš riedka. Nespravila cukrovú krustu, ale vsialka sa do horúceho koláča.

Hotový koláč z remosky

Vznikla ešte jedna záhada. Pani Jana mala koláč tmavý. Najprv som si myslel, že to bolo špaldovou múkou. Spomínala však iba polohrubú. Potom mi napadlo, že zrejme namiesto prášku do pečiva dala prášok do perníka. S ním naberie koláč tmavú farbu a korenistú chuť. Ale podľa mňa to môžete skúsiť aj s tou špaldou…

A nebojte sa, nie je to žiaden űberzdravý koláč. Cukina sa v ňom tvári ako všetko iné, len nie ako cukina. Len spôsobí to, že koláč nebude suchý a získate objem namiesto zbytočného pridávania ďalšej múky alebo cukru.

Výborný výsledok sa mi podaril, keď som nemal polohrubú múku a nahradil som ju hrnčekom hrubej a dvoma hladkej. Ak vám zasa bude chýbať cukina, môžete si dopomôcť jablkom. Najbližšie skúsim do koláča prihodiť celý mak.

Príjemne vlhký koláč z remosky

Kto ho chce tmavší, nech dá špaldovú múku alebo prášok do perníka

Chlieb z Remosky je zázrak

Chlebovo-remosková manufaktúra

Pomaly kysnutý chlieb pečiem zrhuba dvakrát za týždeň. Postupom času som zostal pri väčšom chlebe a občas doňho prihodím, čo si zmyslým. Posmelený prvých úspešným testom remosky som sa teda pustil do chleba.

Suroviny

– 600g hladkej múky T650
– 150g ražnej hladkej múky
– 1 PL soli
– 1 PL rasce
– špaldové otruby alebo ovsené vločky
– 15g droždia (alebo 2dcl kvásku)
– 1 PL cukru
– mlieko alebo voda

Večer zarábam cesto. Vo veľkej mise zmiešam obe múky, pridávam otruby, soľ s rascou a poriadne lyžicou prevzdušním.

Vo väčšom hrnčeku rozmiešam do teplého mlieka droždie s lyžicou cukru a lyžicou ražnej múky. Po 15-tich minútach alebo keď už vidno, že sa kvasnice rozbehli, to celé nalejem do múky a zbežne premiešam lyžicou. Potom pridávam vlažnú vodu, kým nie je cesto redšie a spojené. Misu potom stačí zakryť a odložiť cez noc do chladničky.

Na druhý deň som hneď po zobudení vyberiem cesto z chladničky, odokryjem ho a poprášim múkou. Poodlepujem ho od krajov a všade poriadne pomúčim. Výsledok je taký, že sa mi v mise váľa jedna rovnomerná a trochu placatá guľa. Tak isto pomúčim dno remosky. Cesto ešte nechám chvíľu zohriať sa a pookriať. Dobre ste si všimli, cesto som ani raz nemiesil. Urobili to za mňa kvasnice, keď cez noc prešli celou masou cesta.

Stačí vyklopiť cesto do pomúčenej remosky

Teraz to najlepšie, cesto len vyklopím do remosky, zakryjem, zapnem, odstopujem 40 – 45 minút a vypnem. Počas pečenia sa neoplatí remosku otvárať, stratíte tak vlhkosť, ktorá pracuje vo vnútri. Okienko na odhad by malo stačiť.

Mimochodom, chlieb zo 750g múky má výslednú hmotnosť 1,4kg. Minule som k múke prihodil za dobrú hrsť jemných ovšákov a fungovali rovnako dobre ako špaldové otruby. Chlieb chytí šmrnc a je hutnejší.

Potom už len sledovať cez okienko, či je všetko ako má byť

Potom, ako si chlieb po dopečení chvíľu odpočinie na mriežke, už len zahučím na barák, že Raňaaajkyyyý!

Po nejakom čase som zistil o chlebe trochu viac, vyskúšal som rôzne finty aj prímesy. Čo som zistil, nájdete v tomto doplňujúcom článku.

Hotový chlieb z remosky

Máte remosku? Čo v nej najčastejšie robíte? Zažili ste s ňou aj nejaký prúser?

P.S.

Najbližšie sa chystám s remoskou upiecť poschodovú tortu na babkyne osemdesiatiny. Držte palce, nech to dopadne akokoľvek, výsledok sem určite hodím.

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page