Omrvinky: knihy, streetfood do každého mesta a súťaž

Čas predvianočný nie je len o pečení, ale už dlho aj o knihách. Tento rok sa ich nazbieralo pomerne veľa a súťaž tu tiež dávno nebola, tak je čas, aby konečne začala poriadna zima a prišli Omrvinky.

Knihy

Mini mánia

Minimánia a šunkové minicroissanty

Od Slovartu, v mäkkej väzbe, ale zato s parádnymi fotkami aj dobrými nápadmi. Zaujímavým detailom je, že autorka nie je foodbloggerka, ale riaditeľka Rakúskeho inštitútu pre medzinárodnú politiku (oiip). V knihe sú recepty na jednohubky, plnené taštičky, sladké sushi a more obložených sušienok naslano aj nasladko. Orietačná cena je 12,95€, knihu zoženiete napríkad tu.

Mešteky s ryžou ricottou

section divider

Domáci chlieb a iné dobroty

Lúpačka z Domáceho chleba a iných dobrôt

Táto kniha si musela na svoje vydanie počkať celý rok. Teraz sa to konečne podarilo. Teší ma to aj preto, pretože som ju pomáhal redigovať. Preklad je z maďarského originálu a stál ma more hodín štúdia pekárstva aj porovnávania odlišného značenia typov múk. Kým my poznáme 00, T650 či polohrubú, v Maďarsku sú to BL55, BL80, BL112 či BFF55.

Staré cesto

Autorka Maria Libor Tóth síce nepoužíva prírodný kvas, ale veľmi často pracuje s tzv. starým cestom a jej návody sú presné. Žiadne rýchlovky, nevynecháva žiadnu fázu prípravy či kysnutia. Kniha je vlastne zavŕšením blogu Limarina pekáreň, ktorý autorka vedie od roku 2008. Kto z vás vie po maďarsky, mrknite na Limara péksége.

Navyše je mi pri záplave cudzokrajných kníh blízka, pretože sú tam pečivá, ktoré dobre poznáme aj u nás – lúpačky, biele zemiakové chleby, lángoše. Kniha stojí 13,93 a dá sa kúpiť priamo vo vydavateľstve Zelený kocúr.

section divider

Top miesta na Slovensku / Top Places in Slovakia

Top miesta na Slovensku - Concept Coffee Roasters

Kniha dáva aktuálny prehľad kaviarní, cukrární a bistier po celkom Slovensku z pera Simony Budinskej.  Možno si spomínate, že s článkami začínala práve na tejto stránke, dnes už niekoľko rokov vedie samostatný projekt Kávičkári. Na internete vídam kritiku, že je písaný príliš PR štýlom. Výber podnikov v tejto knihe to však nepotvrdzuje, veľkú časť by som odporučil aj sám. Ku koncu je aj niekoľko rozhovorov plus pár receptov. Tento typ kníh má svoj jednoznačný význam, pretože na papieri zachytáva okamih doby. Na internete sa časom stratí, prepíše, vymaže a zabudne.

Kniha je dvojjazyčná, v slovenčine a angličtine. V obchode stojí 15,92€ a výťažok z nej darovala autorka OZ Vagus, ktoré sa stará o ľudí bez domova (napríklad v kaviarni Dobre Dobré).

Top miesta na Slovensku - Gio Caffé

section divider

Príbehy z kuchyne 2

O foodblogerkách Marte Marčákovej a Martine Dorkinovej som písal už pred rokov. Vtedy spoločne vydali knihu Príbehy z kuchyne. Tá sa medzičasom rozchytala a miesto dotlače vydali tento rok číslo 2. Nájdete tam rovnako pekné „kinfolkové“ fotky, 100 receptov s verziami bez múky, laktózy či pečenia. Prvých 100  objednávok dostane pribalený darček.

Kniha stojí 15,50€ a dostanete ju priamo u autoriek.

section divider

První republika u stolu

Prvá republika je dnes v móde aj v gastronómii, mnoho bratislavských podnikov dnes varí podľa kultových kníh od Petra Ševčoviča. Táto kniha je od Jaroslava Vašáka a má podtitul: Na čem si pochutnávaly celebrity a co se jedlo v běžných domácnostech.

Stojí 15,59€ a dostanete ju napríklad v tomto eshope.

section divider

Sladké pokušenie

Táto kniha je zaujímavý počin denníka Pravda a jeho kulinárskej odbočky Varecha. Tento portál funguje od roku 2009 a obsahuje okolo 50,000 receptov. Do knihy z nich zradili zhruba 100. Šikovný detail je, že každý obsahuje odkaz, kde nájdete pôvodný recept aj s postupom. Ešte lepšie je, že sa môžete opýtať priamo autora na tipy a triky, v prípade, že vám niečo nevyšlo.

Kniha svojí v predpredaji 7,92€ a dostanete ju priamo na varecha.sk.

section divider

Sprievodca vínami Slovenska (2017)

Stálica medzi knihami o víne vychádza aj tento rok. Vladimír Hronský ponúka na 288 stranách aktuálny prehľad slovenských vín zo 65 vinárstiev.

Knihu dostanete za 14,95€ priamo v Slovarte.

section divider

Z drahého hotela do pouličného varenia

Šéfkuchára Tomáša Tejbusa poznáte buď z Grand Hotela Kempinsky v Tatrách alebo z relácie Slovensko chutí na RTVS. Nedávno sa rozhodol prejsť do vlastného a postaviť sieť pouličného jedla po celom Slovensku. Začať má v Prešove a až po vychytaní múch prísť do Bratislavy. Variť má vynovenú slovenskú kuchyňu, vrátane vyprážaného syra. Projekt sa volá Folks Food Truck a kompletná správa o ňom je tu.

Pouličné jedlo z tzv. food truckov evidentne prebralo módnu štafetu po cheesecaku a hamburgeroch, je všade kam oko dovidí. Zároveň s ním ide aj renesancia lokálnych jedál a pôvodných receptov. Tomuto trendu sa celkom teším, len ma občas vyruší jediné – keď takýto projekt dostane krkolomné anglické meno. To sa naozaj v našom reálne bohatšom jazyku nenájde nič rozumné, čím by sa dal pomenovať nový podnik? Opýtam sa inak, má povedzme dánska Noma menej zákazníkov zato, že jej meno je skratkou v miestnom jazyku? (pozn. nordisk+mad=nordické jedlo). Ak sa už snažiť o renesanciu slovenských jedál, potom poriadne a nie pod cudzími slovami.

section divider

Šesť chodov od šiestich kuchárov

Michal Kordoš alebo inak zvaný Foodman má skúsenosti s popup reštauráciami. Najnovšie spojil piatich svojich kolegov do benefičnej akcie v bratislavskej Starej Tržnici. Každý zo známych šéfkuchárov navarí jeden zo šiestich chodov.

Akcia bude 12. decembra o 19:00 a lístok stojí 150€. Polovica je vraj už fuč.
section divider

Pohľad do budúcnosti

V 2018 ma čakajú dve veľké veci. Prvou je, že delikatesy budú oslavovať 10 rokov fungovania webstránky. Druhou bude jedna veľká zmena, ktorou si stránka prejde práve na svoj sviatok a ohlásim ju hneď ako budem môcť. Z oboch sa teším a čakám, čo prinesú.

section divider

Súťaž

Minimánia, Domáci chlieb a Top Miesta

Súťažiť budeme o 5 kníh, ktoré som dostal z vydavateľstiev Slovart a Zelený kocúr. Je to 3x Domáci chlieb a iné dobroty a 2x Minimánia. Stačí ak mi do stredy 6. decembra 2017 polnoci pošlete odpoveď na nasledovnú otázku: Varíte radšej z kníh alebo z internetových receptov? Ak máte chuť, môžete odpoveď rozvinúť aj o konkrétne príklady.

Odpovede posielajte iba emailom na delikatesy (zatočenýznak) klimo (bodka) net, v predmete uveďte slovíčko Súťaž.

Piatich výhercov oznámim nasledujúci deň, teda štvrtok 7. decembra v tomto istom článku.

Vyhodnotenie

Dostal som spolu 29 odpovedí a v nich ste väčšinou písali, že máte radi overené recepty z kníh a inšpiráciu zas hľadáte na pestrom internete.

Spomedzi všetkých odpovedí sme vybrali týchto piatich výhercov: Peter Veteška, Zuzana Bernáthová, Barbora Lehocká, Viola Hricková a Zuzana Dankič.

Gratulujem a posielam knihy.

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.