Lokálni výrobcovia znovu v Nitre

Takto o mesiac budeme mať v Nitre sviatok jedla a hudby nazvaný Festival chutí Nitrianskeho kraja. Opäť pomáham s organizáciou a pripravili sme pomerne veľa zmien.

Minulý rok sa nám podarilo zorganizovať akciu, na ktorej boli takmer výlučne prevádzky z Nitry alebo kraja. Nielen prevádzky, ale hlavne samotní producenti. Zaobišli sme sa bez veľkých značiek aj reklamného smogu. Na tomto základe staviame stále a udržali sme ho aj tento rok.

Väčšina vystavovateľov zostala bez zmeny, ale reštaurácie sa nám trochu poprehadzovali a štyri aj pribudli. Reštaurácie to nemajú ľahké, minulý rok jednej padol kuchár z motorky, tento rok inej odišiel do zahraničia. To je vec, s ktorou zápasí takmer celá gastronómia, keď malej firme odíde kľúčový človek, nie je to sranda. Stalo sa však aj to, že podnik nemohol ísť, pretože celý jeho tím sa v ten istý deň zúčastní na Spartan race. Držíme palce, prídite sa po súťaži najesť a o rok už aj konečne navariť. No skrátka, dobré podniky sa hľadajú najťažšie.

Festival chutí Nitrianskeho kraja

Jednotlivé prevádzky začneme spolu s ich špecialitami predstavovať od budúceho týždňa, ale zatiaľ len prezradím, že reštaurácii bude spolu 10, všetkých stánkov okolo 40 a pribudne pár jedlých aj tekutých noviniek. V kosení jahôd nás škaredo predbehol mráz, ale napriek tomu sa pár ovocných stánkov na festivale objaví. Vďaka Jahodovej Nitre sa jahody určite objavia v špecialitách konkrétnych podnikov. Nová časť bude venovaná našim partnerským mestám, prinesú so sebou na ochutnávku svoje špeciality. Počul som niečo o klobásach a koláčoch z Báčskeho Petrovca a včelároch z Poľska.

Horúčavy nás minulý rok skoro odrovnali, tak sa snažíme vyrobiť chládok aj pohodu. Pomohla nám Botanická záhrada, ktorá spolu so záhradníctvom prinesie na námestie živú oázu zelene. Hneď vedľa by malo byť pár detských atrakcii a pridali sme aj cisternu s pitnou vodou.

Spomínanú pohodu najviac rozvinie živá hudba, ktorá bude hrať prakticky celý deň. Od swingu na Kupeckej až po veľkú latino show v rámci festivalu bubnov a perkusii drumpoint Slovakia 2016.

To najpodstatnejšie na záver, termín. Festival chutí Nitrianskeho kraja bude v sobotu 4. júna na Svätoplukovom námestí a priľahlých uličkách. Začiatok je o 14:00 a koniec o 22:00. Oficiálnym platidlom celej akcie budú kupóny, ktoré sa budú predávať v balíčkoch po 5 kusoch, 1 balíček za 5 eur. Predajné miesta budú dve, jedno v Nisyse a druhé vonku, priamo na námestí. Plus, od 30-teho mája sa kupóny budú dať kúpiť v predpredaji v Nisyse.

Kompletný program aj zoznam jednotlivých stánkov nájdete na mikrostránke www.festivalchuti.sk. Teším sa na vás v Nitre, dovtedy potrebujeme vybaviť hádam už len dobré počasie.

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.