Dobrá káva putuje po Slovensku (+fotogaléria)

Po dvoch rokoch som sa dostal na majstrovstvá baristov. Aj vďaka tomu, že sa presunuli do Nitry.

Kávu som prestal podrobnejšie sledovať, keď sa povestná kávová komunita rozpadla na drobné hlúčiky roztrúsené po celej krajine. Stačilo pár rokov počkať a niektoré projekty sa predsalen ukázali ako životaschopné. Napríklad lokálna mini súťaž Latte Art Jam, ktorá putovala po väčších mestách a postupne naprávala pokazené. Možno sa jej to nie vždy podarilo, ale v každom prípade vytvorila aj veľa nových vzťahov.

Na druhej strane, neustále roztržky okolo slovenskej kávovej asociácie boli len zrkadlením podobného neutešeného vývoja v ostatných častiach svetovej asociácie SCAE. Potom prišla zmena, namiesto jedného koordinátora máme dnes troch a každý má zodpovedať za inú časť práce. Na poste národného koordinátora Tomáš Calo vystriedal Stana Cibuľu, koordinátor pre eventy je Marek Lörincz a koordinátor pre vzdelávanie Simon Staš. V praxi to zároveň znamená, že sa opäť raz zmenila aj značka, pod ktorou na Slovensku kávová asociácia funguje. Teraz je to novovzniknuté občianske združenie SCAE Slovakia. Dúfam, že sa toto rušenie a otváranie nových „eseročiek“ časom skončí, alebo aspoň na dlhší čas preruší. Rovnako ako neustále hádky o tom, kto si z čoho poriadne ulial.

Nové vedenie sa do toho pustilo naplno, keď sa rozhodlo pridať piatu disciplínu do súťažného kalendára. To zároveň spôsobilo, že sa národné súťaže museli rozdeliť na dva bloky. V tomto nitrianskom sa súťažilo v kategóriách Barista, Coffee in Good Spirits a Cup Tasters. Začiatkom budúceho roka budú v Banskej Bystrici zasa súťažiť v Latte Art a Brewers Cup. Samotná zmena miesta konania potvrdzuje dlhodobejší trend – súťaže konečne vypadli von z Bratislavy. V roku 2011 do Žiliny, v 2012 do Trnavy, a teraz do Nitry a Bystrice.

Pekné priestory a kľudná atmosféra

Barista 2016

Gaštanový mini cheesecakeSúťaž v káve nebola taká „verejná“ ako napríklad na veľtrhu Danubius Gastro. Na druhej strane, bola v priestoroch, kam sa ani miestni veľmi často nedostanú. Priestory v Župnom dome sa na akciu vyslovene hodili. Na spodnom poschodí bolo vyriešené privítanie, hore pred vstupnou halou pár stolov na súkromnejší rozhovor. Bol tu aj minibar, kde miestny coffeeshop Rosetta ponúkal pár dobrých koláčov. Mal som malý gaštanový cheesecake, chutil naozaj dobre.

V samotnej sále boli po okrajoch stoly jednotlivých pražiarní a vystavovateľov, v centre diania nasvietené dva súťažné stoly. Prišiel som akurát vtedy, keď sa chystal štartovať Kristián Bene, tunajší barista, ktorý teraz pôsobí v trnavskom Thalmeineri. Bavilo ma sledovať, aké presné a úsporné pohyby za strojom používa, od utretia páky až po utláčanie tamperom.

Kristián Bene hovorí porote o káve

Zastavil som sa pri Goriffee. Odkedy som o nich naposledy písal, sa zmenilo veľa. Z Rwandy už nedovážajú praženú kávu, ale nechávajú ju pražiť na Slovensku. Zároveň pridali svetlejšie praženie. Ochutnal som ich Sholi cez filter a bolo to celkom dobré pitie. O stôl vedľa bola budapeštianska Beyond Within. Skúsil som Kenyu Gituru cez filter aj espresso. Filtrovaná bola na môj vkus až príliš jemná, len na konci mala trochu čajovej trpkosti a bergamotu. Espresso mi chutilo omnoho viac. Rovnako dobrým espressom ma potom počastovala Čierna Perla z Kostolnej pri Dunaji.

Barista 2016

Videl som pražiarov, ako sa tiež motkajú od stola k stolu a vzájomne si ochutnávajú svoje kávy. Neskôr sa sála naplnila viac a veľa ľudí sledovalo alebo fandilo svojim baristom. Nemôžem sa zbaviť toho pocitu, ale trochu mi to pripomínalo Coffee Fest. Komornou atmosférou aj výberom pražiarní. Pre bežného návštevníka aj človeka z branže určite veľmi vydarená akcia. Teším sa na Bystricu.

A kto vyhral?

Traja víťazi - Lukáš Soľanič, Martin Karabinoš a Martin Hudák

Tentokrát udal tempo východ, všetci traja víťazi dokonca začínali v rovnakom podniku v Prešove. Majster barista pre rok 2016 je Martin Karabinoš z bystrického Leroy Baru. Druhé miesto pre Róberta Palíka z rovnakého podniku a na treťom skončila Veronika Gálová Veselá, minuloročná víťazka a nezávislá baristka.

Coffee in Good Spirits už tretí krát po sebe vyhral Martin Hudák, ktorý aktuálne mieša v American Bare Hotela Savoy v Londýne. Druhé miesto patrí už raz spomenutému menu – Róbertovi Palíkovi z Leroy a tretie Petrovi Pavlisovi z Alfa Café v Poprade.

Cup Tasters vyhral Lukáš Soľanič z Alfa Café v Poprade, druhý bol Péter Cserkó z Maďarska a tretí Viktor Štefančík z Nico Café v Prešove.

Ako vidno, najlepšie sa v súťažiach umiestnili kolegovia z rovnakých podnikov. Myslím, že je to dostatočná nápoveda, kam ísť v daných mestách na kávu.

Fotogaléria

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.