Omrvinky: farmárske trhy, jedlo do smetí a súťaž v Miláne

Slovensko sa s farmárskymi trhmi prebralo v hodine dvanástej, čiže tesne pred začiatkom zimy. Viac ako polovica potravín v EÚ končí v smetiach a v Miláne bude tento víkend veľtrh gastronómie, na ktorom sa bude súťažiť s aeropressom. Jesenné Omrvinky padajú ako zrelé gaštany.

Konečne farmárske trhy, nechajme sa prekvapiť

Farmárske trhy

Len nedávno sme tu mali zopár reportáží, v ktorých išlo o tržnice a farmárske trhy. Zdá sa, že mimo Slovenska sa podobným akciám darí. U nás to doteraz vyzeralo celkom neveselo. Napríklad bratislavský Fresh Market (v starej Ikei) po prvotnom nadšení začína postupne strácať prevádzky. Nedávno odišiel Fresh Fruit. Nešťastné sa tiež ukázalo, že podobných predajcov umiestnili vedľa seba. Nakupujúci si tam veľakrát mohol mylne myslieť, že ide o jednu a tú istú prevádzku.

Doplnenie: Fresh Fruit sa má ešte tento rok vrátiť naspäť, ale vedľajší zelovoc odišiel už nadobro.

Zmena prišla na mieste, kde by som ju osobne nečakal. Po postupne upadajúcej výstave Agrokomplex sa výstavisko prebudilo a organizuje už túto nedeľu 23. októbra v Nitre svoje prvé Farmárske trhy. Konkrétne v pavilóne M5, od 6:00 do 11:00. Vstup bude cez pokladňu pri pavilóne N. Viac info nájdete na stránke Agrokomplexu. Akciu si nenecháme ujsť a samozrejme urobíme reportáž.

Mimo Agrokomplexu sa prebralo aj Tesco, ktoré nedávno zorganizovalo svoje vlastné Gazdovské trhy.

Jedlo patrí do smetí, teda aspoň v Európe

V krízových časoch sa veľa spomína, že máme nadspotrebu. Že míňame viac, než si môžeme dovoliť. To sa bohužial týka aj jedla. Nemci nedávno natočili dokument nazvaný Taste the Waste. Spomína sa v ňom, že v Európe vyhadzujeme viac ako polovicu potravín. Obludné číslo. Teraz je otázka, kto za to môže. Zmutované a dotované poľnohospodárstvo, spotrebiteľ rozmaznaný plnými regálmi načančaného tovaru, alebo niečo iné. Bude stačiť dokument, aby sme si uvedomili cenu jedla, alebo nás preberie len ďalšia vojna?

www.tastethewaste.com

V Miláne bude veľtrh gastronómie a súťaž v aeropresse

World Aeropress Championship

21. až 25. októbra, teda už tento víkend, sa koná v Miláne veľtrh Host. V rámci neho sa budú konať majstrovstvá sveta v aeropress. Kto nevie o čo ide, je to alternatívna príprava kávy ručným piestom. Zaujímavá správa je, že súťažiť budú aj ľudia od nás. Konkrétne barista Pavol Cziba s kávou z pražiarne Green Plantation Coffee v Komárne. V rámci súťaže sa musí používať len keňská káva, ale každý súťažiaci si mu može nechať upražiť podľa svojej lubovôle. Držíme palce, ak sa podarí, bude aj krátky report.

www.host.fieramilano.it/en
worldaeropresschampionship.wordpress.com/competitors/

Bude sa súťažiť v kreslení na kávu

Latte Art JamPo farmárskych trhoch sa konečne prebrali aj kávičkári. Jednak začali viac pracovať na vlastnej asociácii a popri tom prišli aj s jednoduchou súťažou – Latte Art Jam. Prečo džem? Lebo pôjde nielen o súťaž, ale v podstate o „džemsešn„. Je to v podstate niečo ako amatérska liga v latte art. Pravidlá sú jednoduché. Pre každý mesiac bude stanovený konkrétny obrázok, ktorý musia súťažiaci „nakresliť“. Víťaz postupuje ďalej a jednotlivé kolá budú putovať po celom Slovensku.

Tu je zoznam miest, kam sa môžete prísť pozrieť na túto komornú súťaž. Prvé kolo bude 13. novembra vo Wellness Hoteli v Patinciach.

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (5)

  1. Fresh fruit (FF) sa vracia do Fresh marketu (FM) – podla ustnej dohody majitela FF s majitelom FM z minuleho tyzdna. Pravdepodobne este tento rok. Susedny zelovoc vsak skoncil nadobro a teraz je tam prazdne miesto.

    1. vdaka za info, doplnim do clanku

  2. zdravím. chcel by som len vedieť (keďže pri článku, kde sa spomína aeropress ma to napadlo) nejaké zrovnanie medzi aeropressom a moka expressom. Čo sa týka kvality, chute, atď :) ďakujem

  3. Dusan Harustiak

    dalsie farmarske trhy v agrokomplexe budu 27.11

    http://agrokomplex.sk/zobraz/clanok/2628/FARMARSKE-TRHY-NOVINKA-/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.