Kapari z medvedieho cesnaku

Sezóna je v plnom prúde a cesnak už nahadzuje púčiky kvetov. Kým tento víkend to bol ešte len zelený voňavý koberec, o týždeň už bude celý biely.

Na medvedí cesnak som sa vybral s Palom zo Sýpky k malým zvyškom lužných lesov v okolí Váhu. Len vlhká pôda, stromy a medvedí cesnak kam oko dovidelo. Bol s nami aj krpec, len namiesto cesnaku zbieral prázdne ulity od slimákov. Tým tu bolo tiež neúrekom. Neskôr som ho našiel učupeného za stromom ako tajne ochutnáva to, čo sme my všetci dospelí toľko ospevovali – čerstvo odtrhnutý lístok medvedieho cesnaku. Síce ho štípal, ale podstatné je, že sa osmelil.

Nabrali sme za dva košíky pre celú rodinu a pobrali sme sa domov. Tam som si spakruky natrel čerstvý biely kváskový chlieb maslom a navrch nasekal kopu cesnaku. Milovaná si rozkázala pesto a aj ho dostala. Ešte stále nám zostala riadna kopa, tak som ju rozmixoval spolu s olivovým olejom, trochou soli a citrónovou šťavou na zelenú pastu.  V jednom kelímku som namiesto oleja použil maslo. Všetko som pohádzal do mrazáku, predsalen po zime už trochu zíval prázdnotou. Ubudli s neho ríbezle aj slivky, ktoré postupne pošli do koláčov.

Popri tom, ako som čistil medvedí cesnak, vyberal som aj púčiky. Väčšina bola ešte schovaná pod lístkom. Nebolo ich veľa, ale dosť na pokus, ktorý som nestihol spraviť minulý rok – kapari.

Čerstvo natrhané púčiky medvedieho cesnaku

Namiesto octového nálevu som si vybral slanú cestu. Zasypať poriadne soľou, potriasť a zagumkovať pohár servítkou.

Púčiky z medvedieho cesnaku

Soľ a púčiky

Takto pripravené kapari som odložil na kuchynskú linku a denne ich kontrolujem aj pretriasam. Štavu ako pravé kapari nepustili ani za dva dni a myslím, že už ani nepustia. Len soľ, v ktorej sú naložené trochu zvlhla, inak žiadna zmena. Voňajú ako besné. Počkám ešte týždeň, a potom ich odložím do chladničky. Predpokladám, že ich využijem do niektorého z jarných salátov alebo do veľkonočného špenátu.

Za misku medvedieho cesnaku som si nechal aj v chladničke, dlhé stonky lístkov pekne zabalené v mokrých servítkach. Každý deň ich pár skončí v nejakom jedle, včera som ich dal napríklad do tohoho šalátu, namiesto špargle.

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.