Kura, kešu a Austrália

S týmto jedlom som sa stretol po prvý krát, keď sme žili s milovanou v Austrálii. Teraz, keď sa nikam nedá cestovať, sme si prostredníctvom neho pripomenuli výročie svadby, ktorú sme mali práve tam, na pláži.

Suroviny

– 2 kuracie prsia
– 4 mladé cibuľky
– 1 PL ustricovej omáčky (oyster sauce)
– 2 PL rybacej omáčky (fish sauce)
– 1 ČL sójovej omáčky
– 1 ČL kukuričného škrobu
– 2 ČL sezamovej pasty (tahini)
– kešu oriešky
– olej
– čili
– soľ

Recept je pomerne jednoduchý a kombinuje 3 základné suroviny – kuracie mäso, mladú cibuľku a kešu oriešky. Začnite tým, že kuracie prsia nakrájate na väčšie kocky a namarinujete ich ustricovou, rybacou aj sójovou omáčkou. Nechajte takto postáť aspoň pol hodinku. Potom očistite mladé cibuľky a nakrájajte ich hruba na tretiny. Ak sú príliš hrubé, môžete ich prepoliť aj pozdĺžne.

Na oleji prudko osmahnite cibuľky, keď sa zalesknú, pridajte mäso spolu s čili a rovnako na prudkom ohni osmažte zo všetkých strán. Pracujte rýchlo a prevracajte často vareškou. Keď je mäso zatiahnuté, podlejte ho trochou vody, v ktorej ste predým rozmiešali kukuričný škrob a sezamovú pastu. So škrobom to neprežeňte a tahini nevynechajte, prispeje chuťou aj hustotou. Poriadne zamiešajte a nechajte chvíľu variť. Jedlo treba stále miešať a neuberať plyn.

Ku koncu varenia pridajte kešu oriešky. Ak pridáte pražené, stačí ich pridať na úplný záver varenia. Ak ich nechcete mať chrumkavé, potom ich tam dajte skôr a nechajte variť spolu s mäsom.

Chicken cashew

Čo k tomu? Výborne sa hodí napríklad ryža basmati. Absolútnou podmienkou je však limetka, ktorou pokvapkajte mäso pri podávaní.

Výročie sme si nepripomenuli len týmto jedlom, na ktoré sme radi chodili do QVB v centre Sydney. Ako dezert som urobil banana bread, ten sme jedávali v plážových kioskoch. Celú atmošku toho dňa som dotvoril videom, ktoré som vyskladal zo služby StreetView. Poprechádzal som virtuálne sa po „našich“ miestach v Sydney, kde sme zvykli chodievať na prechádky, kde sme pracovali, kde sme chodili na kávu a nakoniec, kde sme sa zobrali. To celé som nahrával cez appku, ktorá dokáže spraviť video zo všetkého, čo sa deje na obrazovke. Ako hudbu som použil všetky songy, ktoré sme tam vtedy počúvali. Onedlho to bude 20 rokov…

Máte aj Vy jedlo, ktoré sa Vám spája s nejakou životnou udalosťou?

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (1)

  1. Ste spat! Huraaa :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.