Nedeľný obed: pečená jahňacia noha na víne-rozmaríne

V mrazničke mám naložených ešte pár kúskov jahňacieho, ktoré som kúpil na jar. Tento víkend, po práci okolo domu, prišla dobrá príležitosť, pustiť sa do pečenia zadnej nohy. Pýtal som sa medzi rečou Marcela Ihnačáka, čo by si s takou labou počal. Nato mi odvetil úplne prostý recept. Zopár surovín, ktoré vydajú na výborný nedeľný obed.

Suroviny

– jahňacia noha, zadná
– čerstvý rozmarín
– 5 strúčikov cesnaku
– červené víno
– zopár bobkových listov
– veľký pekáč

Celá jahňacia noha bol zrejme najväčší kus mäsa zo zvieraťa. V surovom stave mala skoro 5 kilo. Večer pred pečením som ju vybral z mrazničky a nechal prirodzene rozmraziť. Ráno som si načistil cesnak, poprosil mamu o pár čerstvých vetvičiek rozmarínu a vzal aj fľašku modranského červeného vína.

Ostrým a štíhlym nožíkom som do mäsa spravil zárezy (skôr vpichy), do ktorých som povtláčal kúsky strúčikov cesnaku aj rozmarínové vetvičky. Mäso dal do pekáča, prelial hojne červeným vínom a rukami ho „vmasíroval“. Takto som ho nechal pár hodín marinovať, občas obrátil a pooblieval marinádou. Prihodil som aj zopár bobkových listov.

O jahňacie sa pri pečení treba starať. Zhruba každých 15-20 minút ho poriadne oblievajte šťavou, v ktorej sa pečie.

Nastal čas pečenia. Pekáč s mäsom aj šťavou som dal do vyhriatej rúry a piekol max. 2 hodiny pri 160°C bez ventilátora, čiže len s horným a dolným ohrevom. Pozor, toto nie je ten typ pečenia, kde dáte jedlo do rúry a ono sa spraví prakticky samé. S jahňaťom treba pracovať. Zhruba každých 15-20 minút som ho poriadne oblieval šťavou v ktorej sa pieklo. V polovici pečenia som mäso obrátil. Oblievanie mäsa je veľmi dôležitý moment celej prípravy.

Hotové mäso aj s pekáčom skončilo na stole, kde som ho dlhým nožom naporcoval na krásne plátky mäsa, prešpikované cesnakom a rozmarínom. Ak ste sa o mäso počas pečenia poriadne starali, odmení sa vám jemnou a obzvlášť šťavnatou chuťou. Kto chce plnšiu chuť, zleje výpek do panvice, kde ju na prudkom plameni zredukuje na hustú a koncentrovanú omáčku. Ňou si môžete pred servírovaním preliať už naporcované mäsko. Ak aj nie, redukciu napriek tomu urobte a odložte si ju do mrazničky. Najbližšie ju budete môcť použiť ako koncentrovaný bujón.

Čo k mäsu? Milovaná mi sekundovala mladými zemiakmi v šupke. Také ich aj podávala, navyše jemne postrašené maslom a petržlenovou vňaťou. Mäso som síce marinoval vo víne, pri hodovaní som dal prednosť tmavému pivu, po ťažkej práci sadlo lepšie. Viem si predstaviť, že aj pri marinovaní by sa víno dalo celkom úspešne nahradiť pivom. Z jedla sme sa kráľovsky najedli štyria dospelí. Ak nepočítam piateho psa, ktorý sa tešil parádnej kosti…

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (21)

  1. Jednoduchy a dobre opisany recept, pekne farbene fotky a vysledny produkt asi tiez nebol na zahodenie..;)..skvele clanky len tak dalej….

  2. vdaka, moze za to len a len dobra surovina ;-)

  3. čím „jednoduchšia“ príprava, tým chutnejšie. Inšpiroval si ma na posledný kus polky jahniatka v mrazničke :)

  4. hej, niekedy cim viac clovek spekuluje, tym skor sa to nepodari… ;-)

  5. Perfektne !!!!

    Dlho som hladala medzi slovenskymi receptami, ale lepsi ako tento som nenasla. Krasne spracovane a aj graficky doplnene. Vysledok vyzera uzasne. Nechala som sa motivovat tymto receptom a vytvorila som si vlastne umelecke dielo, dufam ze vysledok bude tak isto uzastny.

    Tesim sa na dalsie skvele recepty a zelam dobru chut :-) !!!

  6. Carmen: myslim, ze toto sa da pokazit len velmi tazko. Vdaka za pochvalu a prajem dobru chut na zajtrajsi obed! ;-)

  7. Viktor, dakujem…bude to dnesna vecera, super receptik, manzel sa uz od pondelka nevie dockat a zalizuje sa, skoda ze sa tu nedaju zobrazit smajilik na vyjadrenie pocitov. (finger up). Urcite odporucim kazdemu a rada si tento receptik zopakujem. ;-)

    p.s. taky maly dotazik, kolko vinka si nato spotreboval (celu flasku) ??? :DDDD

  8. Carmen: tak teda k veceri! Ticho zavidim a idem si odkrojit chleba… ;-(
    Pouzil som polovicu flase. Tym, ze to clovek vmasiruje a nasledne stale polieva, tak toho nemusi byt cela flaska. Aspon zostane na zapijanie k jedlu.
    Samozrejme za predpokladu, ze sa pouzilo dobre vino. Len zato, ze ide do varenia, to este neznamena, ze donho mozme „upratat“ menej kvalitnu lacnotu… ;)

  9. Dnes som spravila, najjednoduchší receptík aký som našla a výsledok skvelý – najmä vďaka upozorneniu na pečenie bez ventilátora a podlievanie – vďaka :) Doteraz som mala pečené mäso vždy dosť suché, teraz je super.

  10. Stary dobry klasicky recept.
    Len jedna poznamka.
    O maso sa treba starat pred jeho vlozenim do rury, potom je uz neskoro.
    Stavnatost a vyborna chut sa dosahuje aj bez sustavneho otravovania maska podlievanim.

    Priprava maska je taka ista, len sa pouzije rura s hriatim zhora a aj zdola sucastne a masko sa da do dvojdielneho pekaca a necha zakryte.
    V polovici pecenia sa tiez otoci.
    Kto chce chrumkavy vrch tak na konci ho necha odokryte zapiect.
    Pouzivam jansku misu aj klasicky plechovy ci liatinovy dvojdielny pekac.
    Na morcacinu, hovadzinu, jahnacinu, divinu…vsetko co sa da zohnat.
    Pojem „starat sa o maso pocas pecenia“ uz nepoznam.
    Vzdy je krehucke a stavnate, je to za tu starostlivost pred vlozenim do rury.

    Mozno niekto namietne ze to uz je dusenie a nie pecenie.
    To vsak vysvetlite tomu stavnatemu vysledku. nie mne ;-)

    1. Ak by som mal taky velky pekac s deklom, urobil by som to zrejme podobne, ako si napisal. Ale vidis, aka to bola nozisko! ;-)

  11. No bol to poriadny kusok.
    Na take hebeda pouzivam hlboky plech na pecenie kolacov.
    Staci ho po vlozeni surovin poriadne zakryt alobalom (ked je alobal maly pospajam ich viac) a jeho okraje zatlacit pod hranu plechu.
    Vysledok je rovnaky ako ked je to zakryte.

  12. lucianka

    ahoj, v tvojom recepte nikde nevidim sol. Netreba dat, alebo si ju len zabudol spomenut ako samozrejmost?
    diky

    1. Vlastne ani neviem. Zalezi od masa, ale niekedy solim az pri servirovani. Myslim, ze toto som nasolil ked som ho pácoval.

      1. Ahoj, spominal si, ze si maso pred zamrazenim pacoval. Mohol by si sa, prosim ta, podelit o recepty na pacovanie a dovod preco to robis? Dakujem

      2. @jozef

        Pácovanie tohoto jahňacieho je popísané v texte, tam kde sú uvedené suroviny. Princíp pácovania je, že ti látky obsiahnuté v marinádach (víno, horčica a pod.) zmäkčia mäso a lepšie ho pripravia na ďalšie spracovanie. Ďalší dôvod je odstraňovanie prípadných pachov, ktoré nikomu pri mäse môžu vadiť (divina).

  13. […] vám vedia pomocť aj inak. Môžete sa s nimi spojiť a kúpiť spoločne trebárs jahňa. Naporcujte si ho, rozdeľte a rozrátajte účet. Jahňa sme takto kúpili v priemere za 8-9€ za […]

  14. Fajny recept, kupil som u Orbana jahnacie pliecko, a tento jednoduchy recept mi prisiel vhod. Akurat som rozmarin nahradil cerstvym tymianom a kedze som uz maso nestihol upiect v nedelu vecer, zostalo v marinade 24 hodin, co mu myslim ale len prospelo, maso bolo stavnate a krasne chutilo cesnakom a tymianom. Solil som az tesne pred pecenim.
    Nabuduce ale vyskusam marinovat v tmavom pive…

  15. favorit123

    A kde je nejaké korenie ?????

    1. Ved si ho mozes pridat ;-)

  16. super,dakujem za podnet.piekol si to prikryte-aby sa dusilo,alebo odokryte-cize pieklo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.