Víkendová raňajková torta

Začalo to pomerne nevinne, keď malý doniesol zo škôlkarskeho dvora plné vrecká lieskovcov. Boli trochu menšie, ale predsa sme ich nalúskali za 200 gramov.

Napadlo mi urobiť si z nich domácu orieškovú nátierku, a tak sa aj stalo. Lieskovce som najprv opražil na suchej panvici a nechal trochu vychladnúť. Potom som ich rozmixoval na najhladšie ako sa len dalo. S ešte teplými orieškami to ide aj s naším tyčovým mixerom, výsledok je ale trochu chrumkavá masa, čo samozrejme nie je naškodu. Keďže orieškov bolo relatívne málo, prihodil som do mixovania ešte 50g kešu.

Nakoniec som do masy primixoval jemný trstinový cukor. Dá sa spraviť buď mažiarom alebo malým mixérom na korenie či kávu. Ešte jedna prísada domu samozrejme chýbala, kakao! Treba utrafiť správny pomer, aby nátierka nebola ani príliš sladká, ani príliš horká.

S hotovou nátierkou prišli na rad raňajky. Chlieb sme mali napečený, robil som ho z celozrnnej ražnej múky.

Ražný chlieb

Jeden krajec som si natrel orieškami a druhý maslom s našim kyslastým ríbezľovým džemom. Napadlo mi z oboch krajcov urobiť raňajkový lepeňáč. A výsledok? Meno tomu vymyslela milovaná – raňajková torta. Nebola ďaleko od pravdy. Ražný chlieb je prirodzene trochu sladkastý a mäkká striedka tvorila fantasticky chutný korpus. Kyslé ríbezle so sladkými praženými orieškami vydali za fantastickú plnku.

Domáca lieskovcová nátierka a ríbezľový džem

Na druhý deň sme boli bicyklovať a urobili sme si skratku cez pole. Popri ňom sme natrafili na krásny orech. Víchrica z predošlej noci z neho pozhadzovala kopu orechov, tak sme si nazbierali za celý batoh. Tak sa mi zdá, že táto jeseň nebude hubárska, ale oriešková…

Víkendová raňajková torta

Pražené lieskovce a ríbezľový džem

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.